Што е духовно будење? 11 Знаци & засилувач; Објаснети фази

Што е духовно будење? 11 Знаци & засилувач; Објаснети фази
Randy Stewart

Кога има духовно будење, вие се будите во полнотата, живоста, а исто така и светоста на сегашноста. Бевте отсутни, спиевте, а сега сте присутни, будни – Екхарт Толе

Терминот „ духовно будење “ неодамна стана малку жешка збор. Скролувајте низ која било од вашите доводи на социјалните мрежи и може да бидете бомбардирани со видеа или објави кои детално ги опишуваат знаците на духовно будење, како да си помогнете да го доживеете тоа и што тоа може да значи за вас.

Тоа не е ново човечко искуство. Постојат илјадници документирани искуства од прва рака на духовни будења речиси онолку долго колку што може да се сети нашиот вид. Од раниот живот на Буда додека седел под дрвото боди и наоѓал просветлување, до понови примери како како актерот Џим Кери кој доживеа потсмев за неговата отвореност околу неговото откритие за тоа што навистина му значи животот.

Исто така познат како духовно просветлување, ова искуство е нешто што повеќето од нас го доживеале барем еднаш во нашите животи веќе . Единствената разлика помеѓу оние кои не го сфатиле и оние кои имаат е што можете да направите со ова ново знаење.

Прочитајте за да дознаете што е духовно будење, како можете да препознаете дека патувате преку твоето и кои се тие фази.

Што е духовно будење?

Духовното будење може да се опише како многуотвореноста за раст и промени може да резултира со најневеројатните искуства во вашиот живот.

Бидете љубезни кон себе и не грижете се ако вашето духовно будење трае само еден ден или повеќе од една година. Сите ние имаме свој пат и што е повозбудливо од авантурата на непознатото.

работи. Ненадејно откривање на себеси, сознание за вистината, дури и разбивање на вашата моментална реалност.Очигледно кажано, духовното будење е кога вашето чувство за себе ненадејно ќе биде ставено во центарот на вниманието. Ќе почнете да преиспитувате сè што некогаш сте научиле и можеби се чувствувате истовремено одвоени од светот и повеќе поврзани со него од кога било досега.

Будењето може да биде поттикнато од најмалите работи што можеби ги сметате за безначајни времето, директно до трауматски искуства како што е искуството блиску до смртта.

Духовното будење исто така може да биде многу вознемирувачко. Тоа може да ве натера да се сомневате во сè што некогаш сте мислеле дека е вистина. Вашиот досегашен живот одеднаш може да изгледа како лага. Што може да биде стресно и вознемирувачко. Значи, признавањето дека доживувате едно може да ви помогне да бидете пољубезни кон себе во овој период.

Ако имате религиозни верувања, тие одеднаш може да бидат доведени во прашање. Ако никогаш не сте се сметале за религиозни, може одеднаш да најдете желба да истражувате различни видови религиозни и духовни верувања, па дури и да најдете едно со кое се усогласувате.

Гледајќи го вашето духовно будење како патување со многу пресврти и вртењата можат да помогнат во ублажување на одреден стрес и анксиозност што може да ги доживеете. Овој нов пат на самооткривање нема да биде линеарно патување на личен раст. Можеби ќе се најдете како лекувате од минатите траумиедна недела, само за следната недела да се чувствувате како тие трауми да го трошат секој ваш буден момент.

Може да биде страшно, но важно е да се знае дека не секој се бори низ секое духовно будење. Колку сте поотворени за промените што доаѓаат, толку полесно ќе ги најдете. Пред се друго, мора да бидете љубезни кон себе. Ова патување ќе доведе до поголеми и подобри работи.

Знаци на духовно будење

Штом ќе разберете што е духовно будење, да знаете што да барате е следниот најважен чекор во вашето патување до просветлување. Во овој дел, ќе разложиме некои од најчестите знаци со кои може да се сретнете кога го започнувате вашето духовно будење.

Хипер чувствителност & Зголемена свест

Можеби ќе откриете дека вашата природна интуиција се чувствува како да е на брзина. Кога ќе заѕвони телефонот, веќе знаете дека е вашата мајка. Вашата емпатија можеби станува посвесна не само за емоциите на другите туку и за природата што ве опкружува.

Да станете поусогласени со светот што ве опкружува може да биде еден од најтешките знаци на духовно будење на кој треба да се приспособите бидејќи може да се чувствувате емотивно понестабилно и лесно да се исцрпувате во социјални ситуации.

Луцидни/Живи соништа

Вашиот свет од соништата може одеднаш да се чувствува како да сте будни кога сте во него. Можеби дури и ќе станете свесни дека сонувате додека стево твојот сон, таканаречено луцидно сонување. Исто така, можеби ќе ви биде полесно да ги запомните вашите соништа откако ќе се разбудите.

Синхроницитет

Многу луѓе доживуваат широк спектар на синхроницитети од гледање исти броеви одново и одново (многу се јавуваат овие ангелски броеви кога доаѓаат во формати како 1111 или 2222). Може да доживеете настани што се случуваат истовремено што изгледаат како да се поврзани еден со друг. Ова може да се манифестира и како Дежа Ву.

Зголемен мир и засилувач; Смирено

Чувството на длабоко чувство на внатрешен мир и наоѓањето во лесна, но опуштена состојба на умот е уште еден знак за духовно будење.

Реевалуација на сегашните верувања

Можете одеднаш да се сомневате во се што знаете за Бога, божественото или вашето повисоко битие. Ова може да биде многу збунувачки знак за искусување, особено ако сте го поминале животот гледајќи го светот преку едно осамено духовно верување. Оние кои воопшто не верувале може одеднаш да почувствуваат огромна сила да ја истражат можноста за постоење на повисоко суштество или бог.

Физички сензации

Може да доживеете физички знаци на вашето духовно будење кревање како екстремен замор, мозочна магла или заборав. Многу луѓе велат дека имаат и повторливи главоболки.

Разочарување

Овој вознемирувачки знак на духовно будење може да направи да се чувствувате како да сте во состојба на сон дури икога си буден. Реалноста повеќе не се чувствува реална или целосно луцидна. Ова е моментот кога ги уривате претходните предрасуди за вашата реалност.

Исто така види: Што значи кога сонувате да паднете?

Осаменост

Духовните будења, колку и да се неверојатни, можат да бидат и неверојатно осамени. Вашата ментална состојба и гледиштата може да се сменат толку наеднаш што не само што ќе почувствувате желба да станете поинтровертни и да поминувате време во самица, туку може да откриете дека многу од вашите пријатели и семејството нема да разберат што доживувате во моментов.

Комплекс на супериорност

Можеби ќе се најдете фатени во тоа колку се чувствувате просветлени, дури и ако не можете да ставите прст на она што го доживувате, што може да ве натера да ги осудувате другите поостро од кога било порано.

Исклучување

Да се ​​соочите со можноста вашиот стар живот повеќе да не ви служи. Веќе не ве задоволува духовно или физички, може да се чувствувате сè повеќе исклучени од вашиот стар и сегашен свет додека работите на откривање на вашата вистина.

Постојат многу различни знаци дека влегувате во почетните фази на духовниот будење. Може да ги доживеете сите овие во одреден момент или може да искусите само еден или два од нив. Вашето патување ќе биде целосно лично за вас и може да изгледа многу различно од следната личност.

Секој пат кога ќе искусите нова промена за време на вашето духовно будење, може да отфрлите некои од знацитесте доживеале, само за да добиете нови, а тоа понекогаш може да ве натера да се чувствувате како да сте веднаш назад од каде што сте започнале. Верувајте му на процесот, овие знаци се таму за да ве научат нешто, сè додека сте подготвени да слушате.

Фази на духовно будење

Фазите на духовното будење може да бидат различни за секого. Некои духовни патувања можат да траат со години, а други само неколку кратки недели. Сепак, имаме едноставен водич за најчестите фази на духовното будење за да ви помогнеме да процените каде сте на вашето патување и каде сè уште треба да одите.

Иницијацијата

Како што започнува вашето духовно будење, можеби се чувствувате исклучени од светот. Вашето внатрешно јас е во немир, додека се обидува да се задржи на светот кој се распаѓа во кој се чувствува удобно и во кој верува толку долго. Може дури и да развиете чувство на его кое се одвојува од себе кога ќе почнете да признавате дека можеби има поголеми сили во универзумот.

Ова може да биде многу чувствителен период за патникот, особено ако ова духовно будење бил предизвикан од трауматичен животен настан. Трауматските животни настани дури и не треба да бидат тажни и поврзани со смртта. Оддалечувањето од родниот град за прв пат може да биде трауматично, а истото може да биде и промена во кариерата. Животните настани кои го менуваат животот нема секогаш да предизвикаат духовно будење, но добро време е да бидете посвесни за себе.

Прашање

Духовното будење ќе ја отвори вашата способност да преиспитувате сè во вашиот живот, но исто така ќе предизвика емоции или настани во вашиот живот од кои никогаш не сте излекувале. Не само што ќе го преиспитате вашиот живот на духовно ниво, туку може да се најдете во прашање и романтични врски, семејни врски и пријателства.

Фазата на барање е онаа каде што одеднаш може да се чувствувате како да почнувате да губите пријатели и врски кои претходно сте ги ценеле пред сè друго. Ова е причината зошто оваа фаза е исто така онаа што предизвикува многумина од нас да се повлечат и да го игнорираат неверојатниот раст што би можеле да го доживееме ако само продолжиме да се движиме.

Потрагата

Оваа фаза може да изгледа поинаку , не само за различни луѓе, туку и трошење на дел од вашиот живот во кој сте. Можеби животот што го имате, одеднаш станува живот од кој се плашите и сега треба да откриете што е тоа што ви треба.

Исто така види: Компатибилност со Вага и Јарец: Моќна љубов

Потрагата не мора да биде сè за духовноста, таа може да биде за наоѓање на вистината за тоа како ви служи вашиот животен стил. Како и служите на вашата заедница или дури и едноставно како будење за тоа како вашите шеми на однесување треба да се променат. Вашата потрага е само ваша.

Интеграција

Интегрирањето назад во редовното човечко постоење може да биде тешко сега кога вашите верувања и врската со светот се променети. Ова ефаза каде што ќе ја вратите вашата скршена двојност назад во едно цело битие. Ќе работите како да управувате со вашето ново чувство за себе со светот во кој треба да живеете и луѓето со кои треба да комуницирате, а можеби дури и да живеете.

Оваа фаза е местото каде што ќе сфатите како да го балансирате вашето ново исцелено јас и да продолжите напред со живот кој резонира со вас на подлабоко ниво.

Како да му помогнете на духовното будење

Духовното будење не е само искуство што ви се случува, туку искуство во кое треба активно да преземете улога ако сакате да преземете што поголем раст и да научите од тоа. Помагањето на вашето духовно будење е најдобриот начин да преземете активна улога во рушењето на вашето его и да започнете да чувствувате и размислувате на подлабоко ниво.

Еве неколку начини на кои можете да му помогнете на вашето духовно будење.

Поврзете се со природата

Доживувањето на природата на попромислено и свесно ниво е еден начин да му помогнете на вашето духовно будење. Поминувањето време на отворено на тивки мирни места, по можност со соблечени чевли за да ги почувствувате вибрациите и енергијата што се издигнуваат од почвата може да помогне во чувството на исклучување и осаменост.

Активности како соло-пешачење, поминување време на тивко сама на плажа или медитирање во тивок простор опкружен со дрвја може да ви донесе мир, особено ако чувствувате ненадеен стрес ивознемиреност од превртувањето на вашите ставови, верувања и предрасуди кои се скршени.

Помагање на другите во вашата заедница

Која е поентата на духовното будење кое ве принудува да видите минатото себеси ако не не го користам за добро? Преземањето активна улога во вашата заедница може да ве поврзе со ситуации и начин на живот целосно отстранети од вашите. Ова може да ви помогне да го доживеете животот во сета негова слава и тага. Зголемување на вашата благодарност и благодарност за она што го имате, но и отворање на очите и срцата за поголемата цел што можеби ја имате.

Соочете се со себе

Многу луѓе ќе го поминат целиот свој живот без да потрошат ниту една секунда да се погледнат навнатре во себе. Така, одвојувањето време за да го расчистите вашето однесување, вашите реакции (негативни или позитивни), вашите стравови и вашите грешки може да ви помогнат емотивно да растете.

Луѓето, по природа, се несовршени суштества и точка на духовно будење не е да достигнеш совршенство, туку постојано да растеш и да го подобруваш тоа што си. Никогаш нема да бидете совршени и тоа е во ред, но одвојувањето време за да се видите себеси онакви какви што сте навистина ќе доведе до повеќе среќа и задоволство. Не само за вас туку и за оние кои ве опкружуваат.

Авантурата на непознатото

Духовното будење е доживотно патување кое се намалува и тече. Како водата во реката, ќе има периоди на смиреност и времиња кога брзаците ќе ве однесат од вашите нозе, но
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.