5 духовни животни од Стрелец кои го водат овој хороскопски знак

5 духовни животни од Стрелец кои го водат овој хороскопски знак
Randy Stewart
Стрелец е 9-ти знак во зодијакот, со модалитет на променлив оган. Стрелецот го претставува времето од животот кога сме стекнале малку мудрост и повеќе не сме заинтересирани да ги ставаме другите луѓе пред себе преку таа мудрост.

Тоа го претставува и последниот здив на напорно забави, преземање ризици и општа авантуризам пред да се смириме како зрели, одговорни возрасни луѓе во Јарец.

Што е духовно животно?

Во астрологијата, духовните животни се оние чии атрибути и симболика се усогласуваат со енергиите на дотичниот хороскопски знак. Наместо да бидат доживотен водич даден на церемонијата од домородните култури на островот желки, духовните животни на Зодијакот го покриваат целиот спектар и искуството на тој конкретен знак.

До нив може да се побараат информации за тоа како се однесува знакот, како и да се одржат вредни лекции и насоки за оние со силна поставеност во тој знак. Можете исто така да погледнете кон духовните животни на знакот кога сакате да ги отелотворите најдобрите делови од одреден знак.

Кои се животните на духот на Стрелец?

Технички, животното што го претставува Стрелец е едно митско суштество: кентаурот. Стрелец значи Стрелец, а самиот стрелец се смета дека е кентаур Хирон.

Во грчката митологија, кентаурите биле диви суштества за кои исто така било познато дека поседуваатголема мудрост. Самиот Хирон беше разигран, но сепак мудар учител кој ги менторираше хероите како Џејсон и Херкулес.

Иако тој самиот не патувал низ светот како неговите студенти, тој им дал големо знаење за тоа за да можат да тргнат и да ги завршат своите задачи.

Диховните животни на Стрелец сите ги поседуваат квалитетите што Хирон им ги дава на своите ученици, како и оние на самиот Хирон.

Главните квалитети на Стрелецот се нивната забавна природа, среќа, авантуристички дух и вродена мудрост. Ајде да ги погледнеме животните кои го отелотворуваат духот на Стрелец.

1. Дивиот коњ

Ниту едно животно не ја отелотворува авантуристичката, слободоумна природа на Стрелец толку добро како дивиот коњ. Се разбира, коњите ја сочинуваат долната половина на претставникот на Стрелец, кентаурот, па логично е тие да бидат првото духовно животно за Стрелец.

За многу Стрелци, животот на дивиот коњот е идеален план за тоа како треба да се живее животот: физички силен, слободен, авантуристички и нескротлив.

Тие го поминуваат целото свое време во природа, трчајќи заедно слободно, диво и убаво. Сите обиди да се скршат и да се втурнат во границите на очекувањата на општеството се дочекани со остри копита и заби и бесно нагризување.

Дури и ако на крајот можат да бидат скршени, тие задржуваат одредена дивост и лукавство штодомашните коњи можеби никогаш нема да поседуваат.

Дивите коњи не би можеле да ме одвлечат

Ако Стрелецот го имаше својот пат, тие ќе ја нахранеа својата страст за скитници патувајќи надалеку и нашироко, без разлика дали тоа е во природата или дивиот метеж на урбаниот живот во градовите ширум светот.

Тие се подготвени да преземат каква било авантура, без разлика дали тоа е скокање со падобран или возење со ранци на долги растојанија. Дури и оние со распоредувања во Стрелец кои претпочитаат да останат блиску до дома, честопати се студенти на светски култури, со вкусови во кујна и дизајн кои се склони кон егзотичното и интернационалното.

За Стрелците кои се чувствуваат заглавени во рутина, дивиот коњ ги поттикнува да поминат некое време во природа или барем да излезат таму за да трчаат. Во медицинската астрологија, Стрелецот владее со глутелите и горниот дел од нозете, а оние со силни распоредени стрелци често сакаат да трчаат како начин да ја извлечат својата безгранична енергија.

Со помош на дивиот коњ, Стрелецот дознава дека дури и ако се ограничени на еден простор, поседуваат силно, диво срце и жестоко ги чуваат деловите од него што никогаш не можат да се скротат.

2. Бувот

Хирон бил познат како Ранетиот исцелител и бил научник и филозоф кој ги подучувал авантуристите како Џејсон, водачот на славните Аргонаути и Херкулес, полубогот познат по своите неверојатни подвизи на сила.

Додека им давал мудрост на своите ученици, тој вежбал и боречки вештинисо нив има и вештини како стрелаштво и е прикажан на небото како стрелец, кој нишани во срцето на соѕвездието Скорпија.

Бувот одамна е познат како симбол на мудроста, дури и во времето на грчката митологија кога бил свето животно на Атина, божицата на мудроста. Значи, произлегува дека бувот е совршено духовно животно за Стрелецот, кој и покрај сета своја дивост има и длабоки бунари на мудрост и знаење.

Бувовите се познати по нивната апсолутно тивка и смртоносна прецизност во фаќањето на својот плен. Како стрелец кој нишани кон својата цел, бувот се насочува кон доверливиот плен, внимателно приспособувајќи ги нивните пердуви до најситниот степен за совршено да слета и како дух исчезнува на небото со нивната награда.

Исто така види: Значење на четири чаши Тарот карта

Мудриот стар був

Иако бувовите не се најпаметните птици во реалниот живот - таа разлика оди кај семејството корвидови - тие сепак стојат низ времето како симбол на мудроста и интелигенцијата.

И тие го имаат најдоброто сетило за вид и слух од заедницата на птици. Можеби нивните крупни очи и остриот поглед се потпираа на идејата дека гледаат и знаат сè.

Стрелецот е исто така знак познат по мудроста која можеби се однесува на вродена, природна мудрост, а не на видот научен од книгите.

Тие можат да бидат прилично лукави и на улица, секогаш успевајќи да завршат во ситуации кои им успеваат во нивнитекорист, или со способност да направат и најлошите ситуации да работат во нивна полза.

Ако големата сила на нивниот спротивен знак Близнаци е учењето работи, Стрелецот знае. Како бувот, тие знаат што сакаат и како да го добијат, и каде и да ја насочат својата пословична стрела, таа речиси секогаш ќе го најде својот белег.

3. Капибара

Иако Стрелците ја имаат репутацијата дека се живи забавни животни, тие исто така можат да бидат многу разладени. Додека другите знаци би можеле да се караат и да се буцкаат еден со друг, Стрелецот може да најде заеднички јазик со секого, исто како и неговото трето духовно животно, капибарата.

Најголемите членови на семејството глодари, капибарите се кул со речиси сите во животинското царство. Тие се видени како мирно коегзистираат со секое животно што го дели нивното природно живеалиште, вклучувајќи ги и познатите непријателски крокодили.

Потребно е село

Иако Стрелецот сака да мисли дека се независни светски патници, тие се во суштина многу дружељубиви и друштвени суштества. исто како капибарите, со мрежа која вклучува луѓе од сите сфери на животот и различни сцени.

Иако се огнен знак, тие не мора да имаат низок темперамент или брзо да се налутат. Бидејќи е променлив знак, Стрелецот е способен да се прилагоди на секоја ситуација и да ги гледа работите од туѓа перспектива.

Тоа не значи дека се лесноискористете ги предностите на; тие едноставно нема слепо да го нападнат и најмалиот прекршок, како што тоа може да го направи другиот огнен знак Овен.

Слично променливи, капибарите се исто толку удобни и агилни во водата како и на копно. Како капибарата, Стрелецот може без напор природно да се вклопи во многу различни групи и улоги.

4. Мачката

Мачките може да изгледаат како чудно одговарање на честопати златната среќна енергија на Стрелец, слична на златна ретривер, но тие всушност се послични отколку што мислите.

Исто така види: Десет чаши Значење на картата на тарот

Мачките се екстремно лукави суштества кои можат да ги свртат повеќето ситуации во своја полза со внимателно набљудување со текот на времето. Тие можат лесно да се прилагодат на повеќето ситуации едноставно со читање на просторијата и вклопување во сликата.

Како мачката, Стрелците можат да бидат крајно прагматични и снаодливи и, како што беше споменато претходно, имаат неверојатна способност да завршат во ситуации кои ќе излезат во нивна корист.

Мачките се исклучително интелигентни суштества кои со текот на времето ги приспособувале начините да ја обезбедат својата долговечност со тоа што ги учат луѓето да се грижат за нив.

Тие почнаа да го развиваат својот плач за да го имитираат звукот на човечко бебе, така што нивното слушање предизвикува длабок одговор од нас и природен порив да се задоволи секој нивен каприц.

Љубопитноста и мачката

Мачките се, познато, многу љубопитни, а така е и со Стрелците. Сакаат да знаат за сè вонивната околина, но во свое време и независно, многу ви благодарам.

Мачките немаат проблем да ги применат своите лични граници кога се чувствуваат како некој да им се запознал малку. Иако Стрелците можеби нема да гризат, тие имаат тенденција да ги држат најдлабоките делови од себе блиску до градите, оставајќи ги само оние на кои им верувате во нивното вистинско јас.

Мачките се исто така многу независни животни за кои повеќето мислат дека се целосно осамени, но тие се всушност доста социјални суштества. Стрелецот може да учи од мачките кога се чувствуваат како да сакаат да бидат дел од групата, додека остануваат слободоумни и независни. И покрај тоа што чува силни граници, но останува љубопитен, Стрелецот може да живее како најдоброто јас, флота и безопасно како мачка.

Молец

Нашиот последен влез во списокот на духовни животни на Стрелец е молецот. Овие суштества кои живеат во ноќта може да изгледаат чудно со оглед на сончевата личност на Стрелец, додека не размислите за природата на молецот.

Не е точно познато зошто молците ги привлекува светлината. Тие се позитивно фототаксични, што значи дека нивните тела природно реагираат на светлината со движење кон неа, за разлика од инсектите како бубашвабите кои автоматски бегаат од светлината.

Се смета дека тие ја користат светлината на месечината и ѕвездите за да се движат по миграциските патишта и да кажат колку се оддалечени од земјата.Кога молецот всушност ќе ја достигне светлината кон која се движеле, тие изгледаат дезориентирани; можеби затоа што навистина не очекуваа да стигнат до „месечината“ и сега не знаат каде се наоѓаат во вселената.

Каква врска има ова со Стрелец, можеби ќе прашате? И Стрелецот е претежно позитивен и оптимистички знак. Обожаваат да се забавуваат и да бараат задоволство и никогаш не сакаат да ги сфаќаат работите премногу сериозно.

Како колегата на огнениот знак Лав, тие се познати по тоа што имаат сончево расположение и секогаш гледаат на светлата страна на животот. Со среќен, весел Јупитер како нивна владејачка планета, не е ни чудо што тие секогаш бараат да се забавуваат и да го направат животот забава.

Како молец до пламен

За жал, постојат делови од животот на кои треба да им се пристапи со сериозна природа. Инстинктот на молците е да се движат кон светлината без разлика на се, дури и ако таа светлина на крајот ќе биде фатална за нив, како што е пожар или струја.

Оптимизмот на Стрелецот може да се покаже исто толку опасен. Може да се искористат или да не се подготват за тешкотии во иднина и на крајот да треба да се тепаат за да се снајдат.

Молецот го учи Стрелецот да биде практичен. Иако тие имаат вештина да завршуваат во ситуации кои одат во нивна корист, тоа не може да биде случај постојано.

За среќа на Стрелците, прагматизмот е нивна особинаможе лесно да се отелотвори откако ќе го сфатат. Но, ако Стрелецот може да научи да ги балансира работата и играта, и да ја донесе својата сончева природа и среќа во секој дел од нивниот живот, тој може да биде сила со која треба да се смета.

Кое духовно животно на Стрелец сте вие?

Значи, ги разгледавме сите духовни животни на Стрелец и откривме што ги прави толку уникатно поврзани со енергијата на Стрелец.

Дивиот коњ, се разбира, го претставува дивиот, силен, авантуристичен, слободен дух на Стрелецот. Бувот ја претставува мудроста и насоките по кои е познат Стрелецот, додека капибарата покажува колку Стрелецот може да биде дружељубив и друштвен. Мачката ја отелотворува љубопитната, лукава природа на Стрелец, а молецот укажува на тенденцијата на Стрелецот да се движи кон светлината.

Сите овие животни ги отелотворуваат различните аспекти на личноста на Стрелецот. Со кое духовно животно од Стрелец најмногу резонирате? И од што мислите дека можете најмногу да научите? Дали има други животни за кои чувствувате дека толку добро ја отелотворуваат енергијата на Стрелецот?
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.