Читање на Месечината објаснето за почетници

Читање на Месечината објаснето за почетници
Randy Stewart

Како и планетите и соѕвездијата, Месечината има огромно влијание врз астрологијата и тоа како знаеме кои сме. Тоа може да не води и да ни помогне да научиме толку многу за себе и за нашето духовно патување во животот.

Поради ова, решив да напишам статија за читање на месечината и за тоа што можеме да научиме од Месечината.

Месечината е едно од најмоќните небесни суштества. Нејзината енергија има големо влијание врз човештвото и нè води со векови.

Месечината ги контролира плимата и осеката и луѓето отсекогаш работеле со нејзиниот циклус. Дали знаевте дека полната месечина предизвикува мрестење на коралите на Големиот корален гребен и е познато дека влијае на расположението и менталното здравје?

Да научите за читањето на месечината, што значи тоа и како можете да растете под светлината на Месечината може да ве засили.

Можеби сте слушнале како луѓето зборуваат за нивниот знак на Месечината, но можеби сте збунети што ова всушност значи.

Значи, што е читање на месечината и како можете да го дознаете вашиот знак на месечината?

Објаснето читање на месечината

Во астрологијата, имате три главни знаци кои се однесуваат на различни работи за тебе. Оној што вообичаено се нарекува ваш ѕвезден знак е вашиот сончев знак .

Овој знак ја опишува вашата хороскопска личност и може да се одреди според денот и месецот во кој сте родени. Карактеристиките на вашиот сончев знак обично ја претставуваат вашата личност и како се појавувате на светот.

Останатите два главни знаци што ги имате во астрологијата се вашиот знак во подем ​​и вашиот знак на месечината . Во оваа статија, се фокусираме на вашиот знак на месечината.

Исто така види: Значењата на соништата за коњите: 7 вообичаени толкувања

Вашиот знак на месечината ја претставува вашата длабока емоционална состојба. Се однесува на тоа каде била Месечината на небото кога сте родени и како нејзината гравитациска сила влијае на вас.

Месечината ви помага да ги разберете вашите интуиции и чувства. Тоа ви помага во врската со луѓето околу вас и како се однесувате емотивно.

Исто така види: Ангел број 66 што значи 4 причини зошто гледате 66

Циклусот на месечината трае приближно 28 дена. Оваа орбита ќе го менува хороскопскиот знак на секои два и пол дена, што значи дека ќе биде во сите 12 хороскопски знаци во текот на својот циклус.

Добро е да се знае: За да го одредите знакот на месечината, ќе треба да го знаете точното време и место на вашето раѓање. (Патем, дали го знаете вашиот роден камен?)

Кога месечината ќе се врати во зодијакот во кој сте родени, можеби ќе се чувствувате малку поемотивно и ќе имате подлабоки интуиции.

Бидејќи За ова, сметам дека е многу важно да го знаете вашиот знак на месечината бидејќи тоа значи дека можете да работите со Месечината и да ја искористите нејзината енергија за да ги подобрите вашите психички моќи!

Читање на месечината

Може не ти е доста од Месечината? Едно од моите омилени читања е Читање на Месечината врз основа на моето име и роденден.

Во ова персонализирано читање на Месечината, позицијата на Месечината и планетите ќе биде пресметана за да даде многу точнаувид и откритија за вашата лична астрологија и значењето на фазите на Месечината во вашиот живот. Заинтересирани? Кликнете на сликата подолу:

Читање за млада месечина

Енергијата на младата месечина и во кој зодијак се наоѓа е исто така супер важна кога сакате да работите со универзумот. Младата месечина секогаш значи нов почеток и носи изобилство во вашиот живот.

Кога младата месечина е во знакот на месечината, таа носи моќна енергија на раѓање и обновување во вашиот живот. Ова е одлично време да започнете нови проекти или да испробате нови работи!

Читање полна месечина

Ако сте родени под полна месечина, вашиот знак на месечината најверојатно ќе биде спротивен на зодијакот вашиот ѕвезден знак. Тоа е затоа што Месечината ќе биде спротивна на сонцето во вселената.

Меѓутоа, ова не е секогаш случај, па затоа е добро да се погледне во знакот на месечината! Има моменти кога полната месечина може да биде во еден од двата знака.

Навистина е добро да знаете во кој хороскопски знак е полната месечина бидејќи нејзините енергии ќе имаат влијание врз вашата. Кога месечината е во одредени зодијаци, ќе има различни вибрации кои предизвикуваат различни нешта.

На пример, кога полната месечина е во Јарец, има изобилство на енергија на земјата на продуктивност и напорна работа.

Лесен водич за читање од Месечината за почетници

Поради важноста на Месечината и како таа емоционално влијае на нас, навистина е корисно дазнаете кој е вашиот знак на месечината.

За среќа, читањето на месечината не е толку тешко како порано! Пред ерата на интернетот со изобилството на информации, за да се разработи вашиот знак на месечината требаше многу истражување.

Но, овие денови, читањето на месечината е едноставно како да го внесете вашето време, датум и место во калкулатор онлајн.

Совет: Користете повеќе од една алатка за читање на месечината кога го вежбате знакот на месечината бидејќи некои може да грешат.

Калкулаторот на Café Astrology е доверлив извор , и има многу други на интернет за да ги користите. Проверете неколку!

Ако имате целосна натална карта, можете да го разработите и вашиот знак на месечината на ова. Ова е кружен дијаграм кој рефлектира каде и кога сте родени и што правеле планетите и другите небесни објекти.

Примери за читање на Месечината

Сега да погледнеме неколку вистински примери за читање на Месечината и што тие значат.

Јануарско бебе

Имам пријателка која е родена на 7 јануари 1996 година. Нејзината натална карта е супер интересна и ја отсликува сложеноста на нејзиниот карактер.

Нејзиниот сончев знак е Јарец и можеш да кажеш! Таа е вреден работник и може да биде прилично тврдоглава ако некогаш се расправаме. Сепак, таа е исто така навистина пријателска и дружељубива и е навистина забавна да се биде наоколу!

Кога го прочитав нејзиниот знак на месечината, не бев изненаден кога открив дека нејзиниот месечински знак е Лав. Мојот пријател очигледно има длабока потребада се поврзе со луѓето околу неа и да се забавува!

Иако е трудољубива, таа има едноставен поглед на животот и неговите значења што ја отсликува разиграноста на Лав.

Мека страна на една Шкорпија

Ајде да погледнеме во друга месечина читањето и што тоа ни кажува за скриените длабочини на една личност. Има жена во мојот живот што ја гледам како ментор. Таа ме научи многу за мојот живот, но и самата е малку енигма!

Таа е родена на 27 октомври 1964 година и е Шкорпија. Таа е тврдоглава и одлучна, а понекогаш може да биде и малку злобна! Таа е силна, и духовно и емотивно, и е страсна за своите верувања.

Нејзиниот знак на месечината е Рак. Ова ја одразува нејзината длабока потреба за сигурност и безбедност. Тоа, исто така, сугерира дека таа може да биде ранлива и можеби ја користи својата тврдоглавост на Скорпијата како начин да го скрие своето вистинско јас!

Ми се допаѓа како читањето на нечиј знак на месечината навистина може да ни помогне да ги разбереме повеќе. Тоа ни покажува колку една личност е сложена и како има многу различни чувства и емоции.

Дали сте подготвени да се поврзете со вашата месечина?

Многу е лесно да го дознаете вашиот знак на месечината, а уште полесно е да дознаете што значи тоа за вас! Со учењето за вашиот знак на Месечината, можете да се поврзете со универзумот и да работите заедно со ритамот на Месечината.

Со тоа ќе растете духовно и ќе напредувате во мисијата на вашата душа.

Сегадека знаете каков е вашиот знак на месечината, проверете го нашиот водич овде кој има објаснувања за тоа што значи вашиот знак на месечината за вас!
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.