Дневен тарот - Научете како да ги зајакнете вашите вештини за читање тарот!

Дневен тарот - Научете како да ги зајакнете вашите вештини за читање тарот!
Randy Stewart

Дали сте нов во читањето тарот? Или сакате да ја подобрите вашата врска со картичките? Започнувањето на дневната практика на Тарот е одличен начин да го продолжите вашето разбирање за Тарот и да стекнете водство и лично размислување.

Животот може да биде прилично зафатен, а ние може да заборавиме да се пријавиме со Тарот и да ја негуваме нашата секојдневна практика на Тарот. Се сеќавам кога првпат почнав да ги читам картичките. Сето тоа беше навистина застрашувачко, и понекогаш поминував со месеци без да изведувам таротско читање. Бев нервозен за сите карти што допрва требаше да ги научам и не знаев како да извлечам максимум од Тарот.

Потоа, решив да вклучам дневна практика на Тарот во мојата рутина. Почнав да одвојувам половина час пред спиење за да одберам картичка, да размислувам за нејзиното значење и да ги запишам моите мисли и чувства. Ќе си ги измиев забите, ќе си го измиев лицето, а потоа ќе седнев со палуба!

Па, кои се придобивките од секојдневната практика на тарот и кој е најдобриот начин да го вклучите таротот во вашата дневна рутина?

Зошто да започнете дневна практика на тарот

Откако ја вклучив дневната практика на Тарот во мојата рутина, моите вештини на Тарот драматично се развија. Си давав време да ги научам картичките и се уверував дека редовно избирам картички и размислувам за нивното значење.

Исто така види: Три од мечеви Тарот: Љубов, здравје, пари и засилувач; Повеќе

Како и сè, така и практиката прави совршена кога станува збор за тарот. Разговарав со многу луѓе кои, откако дознав дека сум читател на Тарот,отсекогаш велев: „ Имам палуба со години, но ми е многу тешко да ги научам сите различни значења.“

Сигурен сум дека може да се однесува! Бев таму во еден момент. Но, важно е да не се откажувате кога се борите да ги научите различните значења. Еден ден сето тоа ќе ви дојде на свое место и ќе се чувствувате неверојатно!

Дневната практика на Тарот ви овозможува да продолжите со Тарот и да развиете длабоко разбирање на картите. Понатаму, тоа е исто така фантастичен начин да си дадете време на саморефлексија и превиткување.

Повеќето ноќи, сè уште извршувам секојдневно читање на тарот, избирајќи картичка од тарот или предалка и размислувам за неговото значење. Ми дозволува да повлечам линија под денот и да размислам што ми донесе. Современиот свет може да биде толку бурен и збунувачки, а секојдневниот Тарот ми помага повторно да се поврзам со мојата душа и да најдам мир.

Како да започнете дневна практика на тарот

Па, како можете да го вклучите таротот во вашата секојдневна рутина? Таротот е супер личен за секого, а вашата дневна практика на Тарот ќе биде единствена за вас. Сепак, има некои работи што треба да се земат предвид.

Време од денот

Секогаш изведувам читања на тарот навечер, со мојата дневна вежба на Тарот веднаш пред спиење. Ова е она што го претпочитам, бидејќи чувствувам дека ми дава шанса да го завршам денот, да размислувам за она што го научив и да се подготвам за добар сон.

И мене ми се допаѓаенергија што ме опкружува во овој момент. Има нешто магично во ноќта, каде сè се чувствува супер тивко, како целиот свет да спие. Јас сум ноќен був и чувствувам дека времето околу полноќ е мое време . Моето време за саморефлексија, учење и раст.

Меѓутоа, познавам многу луѓе кои претпочитаат секојдневно да читаат Тарот наутро! Избирањето картичка секое утро ве подготвува за претстојниот ден, обезбедувајќи ви одредено водство.

Барањето картичка секое утро исто така значи дека можете да се вратите на неа на крајот од денот и повторно да размислите за нејзиното значење. Можете дополнително да ја истражите енергијата на картичката и како таа влијаеше на вашиот ден. . Можеби ќе сакате да поминете една недела правејќи го тоа наутро, а потоа една недела правејќи го тоа навечер. Потоа, можете да видите што е најдобро за вас!

Место

Да имате специфично место во вашиот дом за вашата секојдневна практика на Тарот е исто така корисно. Многу луѓе кои работат со Тарот картички имаат одреден олтар за нивните читања. Олтарот е работилница за вашето читање Тарот и други духовни практики и обично е мало биро или маса. Како и да е, може да биде сè што сакате, а како ќе изгледа зависи целосно од вас!

Можеби претпочитате да имате тарот ткаенина што можете да ја ставите каде што сакате да ги читате. Таротските ткаенини ви обезбедуваат простор за изведувањечитања, ослободени од неред и други одвлекувања.

Важно е да не ги правите вашите дневни читања на Тарот во просторот во кој работите. Многумина од нас работат од дома и имаат поставено биро, а може да биде примамливо да го изведувате вашето читање таму. Сепак, тука може да се чувствувате расеано додека го поврзувате со работата.

Секогаш ги изведувам моите лични таротски читања во мојата спална соба. Мојата спална соба е мојот безбеден простор за опуштање и опоравување, така што се чувствувам многу смирено во оваа соба. Ја ставам мојата таротска ткаенина на подот, запалам неколку свеќи и читам!

Пред вашата дневна вежбање тарот

Читањето тарот е сè за поврзување со нашиот внатрешен глас и размислување за различни аспекти на животот и духовноста. Ова значи дека треба да бидеме во вистинскиот начин на размислување за нашата секојдневна практика на Тарот за да добиеме сè што можеме од нашето читање.

Исчистете го просторот

На тарот картичките влијае надворешната енергија, па можеби ќе сакате да го исчистите просторот пред да читате.

Можете да го исчистите вашиот простор со:

 • Запалена жалфија
 • Користење кристално стапче
 • Користење звуци, како што се сад за пеење или хармонија .

Чистењето е важен дел од секоја духовна пракса бидејќи ве подготвува вас и вашиот простор за размислување и водство. Додека ја чистите вашата област, визуелизирајте ја негативната енергија што го напушта вашето тело и дом.

Духовни предмети

Палењето свеќи или темјанот го зголемуваат позитивнотовибрациите на вашиот простор, овозможувајќи ви да ослободите каква било негативност пред да се свртите кон картите. Додека палите свеќа или темјан, поставете ги вашите намери за читање. Дали сакате да ви даде општи насоки? Или, дали имате прашање што сакате да го поставите на картичките?

Кристалите исто така може да ги зајакнат вашите практики за читање Тарот. Кристалите содржат енергија што може да ги подобри чувствата на смиреност, духовна поврзаност и интуиција.

Еве неколку кристали за Тарот што можете да ги вклучите во вашата дневна рутина на тарот:

 • Аметист : Поврзан со чакрата на круната и третото око, аметистот го зајакнува духовно просветлување и свесност. Тоа е и заштитен кристал кој ја чува вашата енергија за време на читањето. Држете Аметист во рака додека размислувате за картичките што сте ги примиле.
 • Црн турмалин : Црниот турмалин е заземјувачки кристал кој ве штити од надворешни влијанија за време на читањето. Исто така, ви помага да се центрирате. Медитирајте со црн турмалин кристал пред да го извршите читањето.
 • Јасниот кварц : чистиот кварц ја засилува вашата енергија и ја зголемува концентрацијата. Имајте чист кварц блиску до вас за време на читање.
 • Лабрадорит : Лабродитот ја зајакнува интуицијата и свесноста за време на читањето на Тарот, помагајќи ви да ја пронајдете вашата вистина во картите. Ставете лабрадорит блиску до вас додека го читате таротот и држете го кога сакате јасност на одредено местокартичка.
 • Розен кварц : Розениот кварц е неверојатно смирувачки кристал кој може да ви помогне да ги ослободите грижите пред читањето. Држете го во ваши раце додека медитирате и ја центрирате вашата енергија.

Медитација

Пред да започнете со читање, одвојте момент за медитација и пауза. Вдишувајте и издишувајте додека визуелизирате грижи и грижи за денот како се ослободуваат од вашето тело. Ако секојдневно го читате таротот на крајот од денот, дозволете му на вашиот ум да размислува за денот што сте го имале и потоа нежно ослободете ги мислите.

Тарот картичките се поврзуваат со нашата енергија, па затоа е важно да се центрирате пред читањето. Забележете како се чувствувате и какви било грижи што ги имате. Вратете ја енергијата во вашата душа додека се фокусирате на здивот.

По вашата дневна вежба на тарот

Откако ќе го извршите вашето читање и размислувате за картичките што сте ги примиле, можеби ќе ви биде корисно да ги запишете вашите мисли во дневник за Тарот. Ова ви помага да го истражите значењето на картичките и што тие претставуваат за вас во моментов.

Исто така види: Магичното значење на ангелот број 0000

Запишете како се чувствувате вашето читање тарот и што се издвојува за вас. Размислете за сликите на картичките. Дали има некои симболи кои изгледаат важни?

Кога ќе бидете подготвени, соберете ги картичките и одвојте малку време за да им се заблагодарите за нивното водство. Потоа, внимателно ставете ги назад во нивната кутија и ставете гинив далеку.

Дневни читања на тарот

Па, какви читања треба да правите за вашата секојдневна практика на тарот? Па, ова зависи целосно од вас и какво водство ви треба!

Ајде да погледнеме неколку намази кои се совршени за вашата секојдневна практика на тарот.

Spreads со една карта

Намаз од една карта е одличен за секојдневно читање Тарот. Без разлика дали ги читате картичките наутро или навечер, избирате една картичка и размислувате за вашето значење ќе ви донесе просветлување и водство.

Измешајте го шпилот додека прашувате: „Што треба да знам денес? “ Потоа, изберете картичка и ставете ја пред вас.

Ако нешто ви е на ум, можеби претпочитате да поставите подиректно прашање за читање со една карта. Читањето на тарот со да или не ви овозможува да добиете совет и насока за нешто конкретно за време на читање со една карта.

Намази со три карти

Можеби ќе сакате да правите дневен намаз со тарот со три карти за дополнително да ги развиете вашите вештини за читање Тарот. Овие ви овозможуваат да стекнете подлабоко разбирање за вашиот ден и да се поврзете со картичките Тарот.

Се разбира, ширењето со три карти ќе потрае повеќе време. Сепак, тоа ви дава информации и насоки за различни аспекти од вашиот живот.

Еве неколку намази со три картички за вашите дневни читања на Тарот:

 • Кариера, љубов, дом: Овој намаз со три карти ќе ви покаже каква енергија е секој аспект од вашиот живот носењетвојот денешен ден. Ќе ви даде насоки и совети во врска со сите проблеми со кои се соочувате.
 • Можности, предизвици, совети: Овој намаз со тарот со три карти е совршен за вас ако секојдневно вежбате тарот наутро! Ќе ви ги покаже сите можности кои ќе ви се појават денес, предизвиците на можностите и што можете да ги надминете.
 • Јаки страни, слаби страни, совет: Овој распоред со три карти ги одразува вашите силни и слаби страни кои ќе се појават денес. Исто така, ќе ви даде совети како да работите со вашите силни страни или да ги надминете вашите слабости.
 • Тело, ум, дух: Одвојувањето време за да се пријавите со вашето тело, ум и дух драматично има корист за вашата целокупна благосостојба. Овој намаз со три картички ја подобрува вашата врска со себе и ви дава совети и поддршка.

Одлично е да ги мешате намазите што ги правите секојдневно. Еден ден можеби ќе сакате да извршите едноставно читање со една карта, додека следниот ден можеби ќе сакате да извршите јаки страни, слабости и ширење совети.

Подобрете ги вештините на тарот со секојдневната практика на тарот

Се надевам дека овој водич за секојдневно вежбање тарот ви даде самодоверба и охрабрување да вежбате тарот секој ден! Таротот е неверојатна алатка која навистина ни помага да се разбереме себеси и нашата поврзаност со универзумот.

Ако сакате да ги развиете вашите вештини за читање Тарот,проверете ги нашите други написи овде:

 • Збунети сте во врска со картичките на судот Тарот? Ве опфативме во нашиот лесно разбирлив водич!
 • Најдете ја совршената палуба за тарот за вас.
 • Дознајте сè за намазот од келтски крст Тарот и како тоа може да ви го подобри животот.
 • Подигнете ја вашата игра Тарот со намази на Тарот со пет карти.Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.