Значење на две чаши Тарот картичка

Значење на две чаши Тарот картичка
Randy Stewart

Картата Two of Cups Тарот картата е една од најпозитивните карти за односи на палубата. Кога ќе ја повлечете оваа карта во читањето, тоа значи хармонија, заедништво и работа како тим за да изградите силно партнерство.

Наскоро, ќе се чувствувате среќни и овластени; ништо нема да може да ве сруши.

Дали неодамна сте започнале нова врска, сте формирале деловно партнерство или сте стекнале нов пријател? The Two of Cups ни кажува дека оваа врска ќе биде моќна и ќе донесе позитивност во вашиот живот.

Во оваа статија, ќе го споделам исправното и обратно значење на картичката Two of Cups Tarot . Исто така, ќе споделам некои од најважните комбинации на Two of Cups со други картички и некои значајни прашања за кои ве повикува да размислите.

The Two of Cups: Key Terms

Before навлегувајќи во деталите за исправените и обратните Two of Cups значењата на тарот картата и нејзината поврзаност со љубовта, кариерата и здравјето, ајде да разговараме за важните клучни термини кои се поврзани со оваа картичка Minor Arcana.

Преправен Среќа, врски, љубов, меѓусебно почитување
Обратно Расправии, заладени односи, мака
Да или не Да
Број 2
Елемент Вода
Планета Венера
Астролошкина позитивниот исход од таа врска? Како ефективната комуникација и соработка одиграа улога во вашите заеднички напори?
 • Размислете за односите во вашиот живот кои можеби бараат внимание или лекување. Кои проактивни чекори можете да ги преземете за да ги решите сите постојни исклучувања или конфликти? Како можете да негувате подлабоко чувство за емоционална поврзаност и доверба во тие
 • Две чаши Тарот уметност

  Како што веројатно сте забележале досега, јас ја користам палубата Rider-Waite за моите описи на тарот карти. Сепак, тоа не значи дека користам и други палуби.

  Подолу можете да најдете мал избор од моите омилени тарот картички Two of Cups. Ве молам известете ми ако имате омилена картичка која сè уште не е вклучена во списокот.

  Модерен начин – набавете ја овде

  Мала искра на радоста

  Kelsey Showalter преку Behance.net

  The Two of Cups in a Reading

  Во читање, Two of Cups во претходната позиција укажува на врска или партнерство што имаше големо влијание врз тоа што сте станале денес или на точката во која сте во моментов во животот.

  The Two of Cups во сегашната позиција ви кажува да ги прифатите врските што ги имате и да продолжите да ги зајакнувате нив. Може да означува и нова врска која ќе процвета без многу напор.

  Во идната позиција, бидете подготвени за ново партнерство, романса, па дури и ментор. Исто како восегашната положба, оваа врска ќе ви донесе и радост, инспирација и мотивација.

  Тоа е сè поради значењето на оваа тарот карта! Не можете да се наситите? Научете како да читате тарот во овој Водич за почетници тарот.

  Ако сте ја извадиле картичката тарот Two of Cups во вашето ширење, дали значењето има смисла за вашата ситуација во животот?

  Нашата заедница сака да слуша за читања на самото место, затоа ве молиме одвојте една минута за да не известите во коментарите подолу!

  знак
  Рак

  Две чаши Опис на тарот картата

  Со цел целосно да се разбере значењето зад двете чаши Тарот картата, важно е да се анализираат нејзината илустрација, бои и симболика, а сето тоа придонесува за севкупната интерпретација на оваа конкретна карта на палубата.

  Тарот картата Two of Cup прикажува маж и една жена свртена една кон друга со љубовен поглед во нивните очи. И двајцата ја држат својата чаша додека самоуверено се гледаат во очи.

  Рацете на парот исто така се подаваат еден кон друг во љубов и хармонија. Тоа покажува дека врската меѓу нив е несомнено длабока и значајна.

  Во позадина може да се види симболот на кадуцеусот на Хермес кој виси на небото. Овој симбол ги отелотворува преговорите, космичката енергија, трговијата, правилното однесување и двојноста. Над овој симбол, има химера, што значи оган и страст.

  Ова се само уште две потврди дека врските што ги гледаме поврзани со оваа мала Аркана картичка се и силни и уникатни.

  Исправени значења на две чаши Тарот карта

  Кога Тарот картата Две од чаши се појавуваат исправени во читањето, тоа е показател за здрава и значајна врска/партнерство.

  Ова може да биде во вашата кариера, во љубов или пријателство. Сликата на разменети чаши ни покажува дека емоциите на две лица, вклучени во апартнерство, ќе бидат испреплетени.

  Крајната визија на оваа картичка е две да станат едно. Тоа ве поттикнува да разберете дека сега е време да ги прифатите врските што ги имате и да продолжите да ги зајакнувате. тешко е да се најде цел.

  Значењето на парите и кариерата

  Во кариерата читањето, картичката Two of Cups тарот претскажува средба со некој што е на иста бранова должина со вас.

  Оваа личност ќе има слични цели и желби како вие. Ќе откриете дека добро се согласувате со оваа личност и ќе се туркате еден со друг кон успех.

  Блиската врска што ја делите ќе се прелее во се што правите. Држете ги очите отворени за деловен партнер, ментор или инвеститор кој е подготвен да ви помогне да се префрлите на следното ниво.

  Кога станува збор за пари, Two of Cups означува взаемно корисна инвестиција. Тоа покажува дека некој може да ви пристапи со идеја која сигурно ќе биде профитабилна.

  Оваа личност ќе биде доверлива и ќе има намера да користи тимска работа за да ги подигне двете ваши позиции. Сепак, сепак ќе треба да го направите вашето истражување и да бидете сигурни дека договорот е сигурен. Но, ако сите ваши кутии се исклучени, се препорачува да се движите напред.

  Љубов и врски Значење

  Во љубов читање,the Two of Cups се залага за страст и интимност. Во врска, благословена од дуото на оваа картичка, личноста со која сте поддржувачи, сака и знае како да направи да се чувствувате посебно.

  Врската што ја споделувате е нешто уникатно и можеби е една од оние видови на љубов што се случуваат еднаш во животот.

  Дали размислувавте да го преземете следниот чекор, како да се преселите заедно или да се венчате?

  The Two of Cups ве охрабрува да го негувате вашиот врска. Изгледот на оваа картичка е потврда дека сте со личноста која треба да ве сака!

  Но, ако сте сингл, оваа картичка претскажува дека вашите денови сами се одбројани. Наскоро ќе сретнете некој кој сигурно ќе ви запали оган во душата.

  Наскоро ќе доживеете расцутена романса која ќе ве издигне и ќе ве потсети што е всушност љубовта.

  Значење на здравје и духовност

  Во здраво читање, Двете чаши е добар знак. Ако сте биле болни, многу брзо треба да се вратите на здравјето. Ако сте бремени и се појави картичката Two of Cups, тоа може да биде индикација за бременост со близнаци. Ви препорачувам да ги погледнете картичките за потврда за да ја поддржите или негирате оваа можност.

  Ако сте повеќе загрижени за духовноста отколку за физичкото здравје, Двете чаши претставува усогласување на вашиот свесен и потсвесен ум за да можете да живеете живот на автентичност.

  Ова може да бидепостигнато преку внатрешна детска работа, како и медитација или енергетска работа . Штом двата дела од вас ќе се венчаат, толку многу други делови од вашиот живот ќе се спојат беспрекорно.

  Две чаши Тарот карта обратно значење

  Двете чаши обратно (наопаку долу) не е добредојдена глетка бидејќи претставува хаос во вашиот живот. Бидејќи оваа картичка Minor Arcana обично се однесува на врски, тоа може да значи дека се движите кон расправија со пријател или крај на романтична врска.

  Понекогаш, тоа може да биде едноставно како расправија со пријателите , членови на семејството, љубовници, деловни партнери или колеги.

  Без разлика каков е случајот, нема потреба да се задржуваме на ова предвидување. Врските што ги имате во вашиот живот се доволно силни за да пребродите неколку бури.

  Парите и кариерата обратно значење

  Кога „Двете чаши“ се појавуваат обратно, тоа носи вознемирувачка енергија во прашања за пари и кариера. Тоа би можело да укаже на претстојното распаѓање на деловното партнерство кое станало кисело.

  Ако немате деловен партнер, може да доживеете конфликти со колегите или да се соочите со проблеми како лошо однесување или нееднаквост на вашето работно место.

  Дополнително, оваа картичка укажува на нерамнотежа во вашите финансии, па затоа е препорачливо да внимавате на вашите навики за трошење кога ќе се појави картичката Two of Cups.

  Исто така види: Ангел број 44 Значење во љубовта, кариерата & засилувач; Духовност

  Љубов и врскаОбратно значење

  Кога тарот картичката Two of Cups се појавува во обратна положба во однос на љубовните и врските, тоа означува потенцијални несовпаѓања и несоодветност доколку сте сингл.

  Тоа сугерира дека личноста која ја „Раздружувањето може да покаже неконзистентни и флуктуирачки емоции, наизменични моменти на шарм и занемарување.

  Оваа обратна картичка исто така не е позитивен знак за оние кои веќе се во партнерство. Тоа укажува на потенцијални несогласувања, прекршени обврски, разделби, па дури и недостаток на напор и самозадоволство во врската.

  Исто така види: Кое е вашето духовно животно? Водич за крајни почетници

  За да ги решите овие прашања, ќе треба активно да работите на обновување на врската преку разговор со вашиот партнер.

  Обратно значење на здравјето и духовноста

  Обратната карта Тарот Two of Cups во однос на здравјето сугерира дека дисхармонијата и стресот во вашиот живот негативно влијаат на вашата физичка благосостојба. За да го решите ова прашање, ќе треба да ги идентификувате и да ги решите основните нерамнотежи во вашиот живот.

  Во духовен контекст, обратниот Two of Cups може да укаже на исклучување од позитивната енергија на универзумот. Тоа може да доведе до чувство на нерамнотежа.

  За да се усогласите со вашиот духовен пат, можете да започнете да медитирате за да се поврзете со вашето внатрешно јас и да го вратите чувството за хармонија.

  Две од Чаши: Да или Не

  Двете чаши раскажуваат приказна за љубовта и заедништвото.Тоа е позитивна картичка која има радосни и возбудливи конотации.

  Од овие причини, одговорот во да или не тарот читањето на вашето прашање е секако „да“. Ова е особено точно за љубовните читања или оние фокусирани на партнерството.

  Two of Cups и Astrology

  Картата Two of Cups е поврзана со хороскопскиот знак Рак, кој првенствено е познат по тоа што е емотивен , негувачки и високо интуитивен. Луѓето со овој знак се лојални и длабоко се грижат за своите блиски пријатели и семејства.

  Важни комбинации на картички

  Хармонијата, заедништвото и работата како тим за градење силно партнерство е она што Двајцата од Се работи за чаши. Исто така, во комбинација со други картички, градењето здрави врски е главната тема.

  Еве некои од најважните комбинации Two of Cups.

  Two of Cups и The Fool

  Кога Двете чаши и будалата ќе се појават заедно во тарот намачкан, ќе се заљубите до крај. Оваа хемија што ја чувствувате ќе биде силна и моментална: тоа ќе биде љубов на прв поглед.

  Верската врска може да ве изненади, но тоа не значи дека не е вистинска. Имајте доверба во вашите емоции додека, исто така, „гледате пред да скокнете“.

  Ќе сакате да продолжите само напред ако карактерот и вредностите на оваа личност се навистина синхронизирани со вашите.

  Две чаши и Првосвештеничката

  Врскосвештеничката може да бидеиндикација за скриено знаење, интуиција и време за приватност и свртување навнатре. Кога таа ќе се појави заедно со Двете чаши, тоа треба да го сметате за знак на несигурност во вашата врска или кон саканата личност.

  Комбинацијата ве советува да останете сами некое време, да се поврзете со вашите повисоки себе и внатрешно познавање. Ова ќе ви помогне повторно да се чувствувате посигурни и посигурни во вашата врска.

  Два чаши и сила

  Оваа комбинација на карти го отелотворува стекнувањето доверба во врската. Дали неодамна започнавте нова романса? Секогаш кога ќе ги довериме нашите срца на некој нов, во нашите умови постои разумна количина на сомнеж.

  Двете чаши и силата е предвидување дека наскоро ќе го имате она што ви треба за да ги смирите овие сомнежи еднаш и за сите. Врската во која се наоѓате е позитивна и добра за вашето срце и душа. Можете да ја намалите вашата стража и да и верувате на оваа личност.

  Two of Cups и Ace of Wands

  Дуото на Two of Cups и the Ace of Wands означува плодна врска. Ако сте се обидувале да родите бебе со вашиот партнер, чекањето е речиси завршено!

  Бременоста несомнено е на хоризонтот за вас. Ако не сакате деца во овој момент, преземете мерки на претпазливост. Во спротивно, ќе ви биде упатен пакет радост.

  Два чаши и два меча

  Ако ги добиете Двете чаши и два меча вочитајќи го привлекува вниманието кон себе. Оваа комбинација покажува дека се воздржувате.

  Дали се плашите да се заљубите затоа што сте биле повредени во минатото? Мора да запомните дека престапите на некој што не ве вреднувал не ги дефинираат сите врски.

  Единствениот начин на кој можете да ја почувствувате љубовта на некој што искрено се грижи за вас е да ги срушите вашите ѕидови.

  Прашања кои предизвикуваат размислување што произлегуваат од двете чаши

  • Размислете за минат однос кој бил изграден на меѓусебно почитување и разбирање. Кои специфични квалитети ги ценевте за таа врска? Како тоа позитивно влијаеше на вашите емоции? Можете ли да извлечете некои вредни лекции од тоа искуство и да ги примените во вашите сегашни врски?
  • Како активно негувате рамнотежа и хармонија во вашите врски? Какви заеднички вредности и верувања имате вие ​​и вашиот партнер? Дали има некои области каде што можете да ја подобрите вашата комуникација или да ја продлабочите вашата емоционална врска?
  • Дали претходно сте се сретнале со исклучување или исклучување од конфликт во блиска врска? Идентификувајте ги основните причини за тој конфликт и како сте се обиделе да го решите. Какви сознанија имате од тоа искуство што ќе ви помогнат да решите слични ситуации во иднина?
  • Потсетете се на соработка или партнерство што ви донело успех или задоволство. Кои квалитети или фактори придонеле  Randy Stewart
  Randy Stewart
  Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.