10 исцелителни кристали за да ја подобрите вашата јога пракса!

10 исцелителни кристали за да ја подобрите вашата јога пракса!
Randy Stewart

Кристалите и скапоцените камења можат да донесат нов свет на намери, енергии и моќи во вашата јога пракса . Тие не се само извонредни парчиња накит, туку и отелотворуваат трансформација и содржат изобилство на лековити моќи. Значи, ако сте подготвени да ја зголемите моќта на вашата практика на јога, кристалите ќе бидат вашите нови најдобри пријатели!

* Некои од врските во моите написи се придружни врски. За да дознаете повеќе, кликнете овде .*

Исцелителската моќ на кристалите

Од создавање позитивна промена до отклучување на потенцијалниот раст и трансформација, до давање заштита и безусловна љубов – кристалите и скапоцените камења можат ќе ви помогне да одите подлабоко и да го подобрите вашето јога искуство . И дури и ако не верувате во исцелителната моќ на кристалите и скапоцените камења, тие сепак може да се користат како симбол на вашата внатрешна светлина и вашата скриена убавина.

Исто така види: 5 неверојатни причини зошто го гледате ангелот број 999

Најпопуларните лековити кристали што треба да ги земете на вашата подлога

Ако сакате да имате корист од моќта на скапоцен камен, важно е да го изберете вистинскиот камен. Бидејќи секој кристал и скапоцен камен има различни моќи, мора да откриете кои треба да ги користите кога вежбате јога.

За да ви помогнам, направив листа на моите омилени камења што сакам да ги земам на душекот со мене за вежбање со удар со удар . Само поставете ги вашите кристали и скапоцени камења околу вашата подлога додека вежбате или на олтар. Исто така е можно да ги продолжитевие, како и директно медитирате на еден од вашите омилени скапоцени камења. И на крај, можете да поставите светилка од хималајска сол во вашата вежба.

Исто така види: Сезона на Лав - Време за возбуда и авантура

1. Розов кварц

Овој прекрасен розов скапоцен камен е познат и како љубовен кристал. Не само што ќе помогне да се привлече и задржи љубовта, туку може да помогне и да го излечите вашето срце од разочарување и болка и да станете понежни и толерантни. Овој камен, исто така, ве учи да се надевате и поттикнува да се прифатите себеси такви какви што сте.

2. Аметист

Аметистот резонира со чакрата на круната, како и со чакрата на третото око, која ја отвора портата кон божествената свест и повисоката интуиција и им дозволува на луѓето да се поврзат со нивната духовност.

Тоа помага да се ослободи од стресот и анксиозноста и може да создаде рамнотежа, мир и трпение. Исто така, овој високо духовен камен ја зголемува вашата внатрешна сила и ги стабилизира вашите емоции. Исто така, ќе ви помогне да ја искористите флексибилноста и прифаќањето во тешки времиња. Ова го прави Аметистот совршен за вашата практика на јога и медитација.

3. Чистиот кварц

Јасниот кварц е проѕирен и јасен и може да лекува проблеми на физичко, ментално, емоционално или душевно ниво. Претставувајќи ги сите чакри и усогласувајќи ги, чистиот кварц може да се користи за да помогне во секаков вид на исцелување.

Тој носи божествена бела светлина и поврзување со повисоко јас, повисока свест, повисока мудрост и безусловна чистаљубов. Исто така, се вели дека ја зголемува инспирацијата и креативноста со создавање простор во умот. Дополнително, Clear Quartz е совршен за засилување на енергијата на другите камења што ги користите за време на вежбањето.

4. Цитрин

Цитринот е камен кој ги носи силите на сонцето и е светол колку и неговата енергија. Сè во врска со овој камен емитира оптимистичка енергија и радост и овој скапоцен камен ќе помогне да се одбрани секоја негативна енергија што ќе ви се појави.

Цитринот го евоцира елементот на оган, испреплетувајќи ја првата чакра, втората и третата чакра. Го поддржува варењето, метаболизмот и целокупното губење на тежината во физичкото тело. Покрај тоа, овој скапоцен камен ќе ви даде инспирација и ќе ја зголеми вашата креативност, енергија и нагон. Затоа, ако сакате да се чувствувате радосно и сончево, донесете го вашиот цитрински скапоцен камен!

5. Црн турмалин

Црниот турмалин е познат по активирањето на првата чакра и е длабоко вкоренет во земјата. Како таков, тој е познат меѓу исцелителите и шаманите по своите заштитни и заземјувачки квалитети.

Тој лечи физички, духовно и емоционално и одбива пониски штетни фреквенции со создавање електрично поле на сила околу вашата аура. Ќе ја апсорбира негативноста и ќе ја претвори во позитивна енергија и ќе донесе повеќе добро во вашиот живот. Црниот турмалин може да ви помогне да ги ослободите сомнежите во себе и анксиозноста и да станете постабилни и поцентрирани.

6.Аквамарин

Аквамаринот е многу моќен кристал. Додека ги користите овие кристали, можеби ќе почнете да го чувствувате присуството на божественото женско длабоко во вас. Тоа ќе ги зајакне енергиите помеѓу вашето срце и грло, што ја подобрува јасноста, подобро разбирање за себе и вашата внатрешна вистина.

7. Зелен жад

Зелениот жад ја привлекува и ја подобрува љубовта. Каменот е симбол на спокојство, спокојство и чистота и носи среќа, пријателство, мир и хармонија. Освен тоа, зелениот жад е заштитен камен и ќе ги отфрли негативните енергии што ве опкружуваат.

Може да ви покаже и како ја подобрувате вашата креативност и како можете да бидете поснаодливи. Тоа ќе ве поттикне да не ги слушате вашите ограничувања кои самите си ги наметнувате и ќе ве поддржи во остварувањето на вашите цели и ќе ги покажете вашите соништа во реалност.

8. Црниот оникс

Лековите својства на црниот оникс ги интегрираат двојностите во вашето внатрешно јас и ќе ви дадат сила и самосовладување. Овој темен кварц е заземјувачки и стабилен и ги претвора агресивните енергии во физичка и ментална сила, упорност и издржливост. Ќе го задржи вашиот ум без сомневање во себе и ќе ви помогне да бидете господар на сопствената судбина.

9. Moonstone

Moonstone е мек, женствен камен кој ја зголемува интуицијата, промовира инспирација, успех и добра среќа. Тоа ви помага да ја отклучите енергијата на Месечинатапрестојува во вас, а со тоа ја смирува емоционалната нестабилност и стресот и ги стабилизира емоциите, обезбедувајќи смиреност.

10. Хематит

Штом ќе допрете скапоцен камен од хематит, ќе се чувствувате повеќе приземјени и смирени. Ќе ги отстрани сите негативни чувства предизвикани од стрес или анксиозност и ќе направи повторно да се чувствувате смирени и центрирани.

Покрај тоа, хематитот може да се користи за чистење на крвта и ја поддржува циркулацијата. Топлите и енергични вибрации на овој камен ќе го поттикнат бавниот нервен систем и ќе им дадат поттик на вашите енергетски центри.

Подготвени сте да ги донесете вашите кристали?

Додека јогата ги усогласува вашиот ум, тело и душата, кристалите ќе ослободат енергетски блокади што се претвораат во физички и емоционални бариери. Така, со носење скапоцени камења и кристали во вашата пракса следниот пат, навистина можете да ја подобрите вашата практика на јога и да создадете помоќно исцелувачко искуство.

Тоа може да ве донесе дури и еден чекор поблиску до вистинско исполнување и блаженство во вашиот живот . Како што веќе го искусив овој ефект, се надевам дека овој напис ве инспирираше следниот пат да ги донесете вашите кристали на вашата подлога за јога и да ја промовирате среќата на и надвор од подлогата!
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.