Значење на тарот картата девет чаши

Значење на тарот картата девет чаши
Randy Stewart

Вашата желба е моја заповед! Џинската карта, Девет од чаши во читање тарот претставува постигнување цели, остварување желби и исполнување на соништата.

Означува девет златни чаши исполнети со триумфална радост, гордост и прскање со потенцијална слава, оваа картичка се појавува како предвесник на просперитетен успех. Замислете да започнете сопствен бизнис, а стравот од неуспех да се расипе.

Значењата на картата Тарот чаши звучно го повторуваат ова чувство: осмелете се да сонувате и позитивно фокусирајте ги своите намери. Ослободете ги вашите аспирации знаејќи дека Деветте чаши стои покрај вас, нудејќи го златното ветување за соништата кои се претворија во реалност. Имате магија за да ги остварите желбите.

Што би направиле кога би знаеле дека не можете да пропаднете? Оваа картичка ве поттикнува да го направите токму тоа.

ДЕВЕТ ОД ЧАШИ КЛУЧНИ ФАКТИ

Пред да се нурнеме подлабоко во исправеното и обратното значење на картичката Nine of Cups, нејзината поврзаност со љубовта, работата и животот и повеќето комбинации на картички, подолу е брз преглед на зборовите, елементите, планетите и хороскопските знаци кои се претставени со оваа мала аркана картичка.

Исправена Остварување желби, исполнети соништа, просперитет
Обратен Раскршени соништа, тага, неуспех
Да или не Да
Број 9
Елемент Вода
Планета Нептун
Астролошки знак Риби

ОПИС НА ТАРО КАРТИЧКАТА ДЕВЕТ ОД ЧАШИ

За целосно да го разбереме значењето на тарот картичката Девет од чаши, прво ќе ги погледнеме илустрациите, боите и симболиката на оваа картичка со чаши.

Тарот-картичката Nine of Cups прикажува човек кој седи на дрвена клупа со скрстени раце. Тој е облечен во долга бела наметка и носи црвена капа на главата.

Над него, девет чаши седат на ѕидот наредени во низа како трофеи. Кој е тој? Дали може да биде џин или мистик?

Човекот се чини дека е горд на добро завршената работа, додека седи опуштено со триумфален поглед на лицето. Чашите над него ги симболизираат неговите многубројни достигнувања.

Црвената капа на неговата глава означува активен ум. Иако има успех во животот, тој продолжува да брка по нови соништа. Постигнувањето е неговата крајна игра.

ДЕВЕТ ОД ЧАШИ ЗНАЧЕЊЕ ТАРОТ

Деветте чаши во исправена положба е добар знак и се смета за една од најдобрите карти што може да се примат при читање. Тоа претскажува остварување на соништата и остварување на целите. Надминавте многу пречки и обесхрабрувања на патот, а вашата напорна работа ќе се исплати.

Затоа можете да се радувате на признанието и признанијата за вашата работа. Што и да посакате може да се манифестира. Ниту една визија не е преголема.

Ако сè уште се соочувате со тешкотии и болки,Девет од чаши сугерира дека вашата ситуација наскоро ќе се подобри и дека доаѓаат времиња на среќа и просперитет. Наскоро ќе уживате во изобилство во сите области од вашиот живот.

Практикувањето на благодарноста може да ви помогне да го привлечете ова изобилство во вашиот живот и да уживате и да го цените штом ќе дојде таму.

Можете да започнете дневник за благодарност, размислете за три работи за кои сте благодарни на почетокот или на крајот на денот или практикувајте друг ритуал на благодарност. Едноставно користете го методот што се чувствува добро за вас.

ЗНАЧЕЊЕ НА ПАРИТЕ И КАРИЕРАТА

Во читањето за кариера , Девет чаши покажува дека вие ќе достигне нови височини на работа. Затоа оваа картичка е позната и како картичка за желби. Дали потрошивте време за да го продолжите вашето образование за да можете да бидете поуспешни во кариерата?

Деветте чаши ни кажуваат дека секое време што сте го поминале работејќи кон целта наскоро ќе биде наградено. Ова може да дојде во форма на покачување, промоција, нов договор, деловен потфат или инвестициска исплата - впијте ја! Вие го заслужувате тоа.

Кога Деветте чаши ќе се појават во финансиско читање, очекувајте успешна исплата. Ако одвоите време да ги разберете сите основи на вашиот договор, ќе добиете висок принос.

Износот на пари што го носи овој договор има потенцијал да го промени вашиот живот. Погрижете се целосно да ја искористите шансата кога таа ќе се појави!

ЉУБОВ ИЗНАЧЕЊЕ НА ОДНОСИТЕ

Во љубовното читање тарот , Деветте чаши потврдуваат дека вашата врска е на вистинскиот пат. Вие и вашиот партнер го потрошивте потребното време градејќи цврста основа на која ќе застанете, а вашата работа се покажува.

Страста што ја имате еден за друг ќе биде на највисоко ниво на сите времиња бидејќи Деветте чаши укажуваат на здрав и среќен сексуален живот. Ако сте размислувале да се свршите или да се омажите, сега е одлично време да го направите тоа. Заедничките потфати од кој било вид ќе се склонат кон успех.

Ако сте слободни, Деветте чаши во љубовен контекст сугерираат дека сега е одлично време да излезете таму и да запознаете нови луѓе. Научивте од искуствата во минатите врски и пораснавте во некој што би бил предност во животот на секој партнер.

Вие сте поттикнати од самољубието и сега сте подготвени да ја проширите таа љубов на некого друго. Посегнете рака и споделете го ова со некој друг, дури и ако на почетокот е само на платонско ниво.

ЗНАЧЕЊЕ НА ЗДРАВЈЕТО И ДУХОВНОСТА

Деветте чаши е добар знак за вашето здравје и духовност . Ако сте се бореле со болест или болест, наскоро треба да видите дека ќе дојде до решение.

Ако сте на духовно патување, размислете да научите повеќе за законите на универзумот, конкретно за законот за привлекување. Разбирањето на овие принципи ќе ви помогне да го изградите типот на животнавистина посакуваш.

ДЕВЕТ ОД ЧЕШКИ СЕ ОБРАТУВАНИ

Во овој пасус, ќе разговараме малку повеќе за тоа што значи ако сте ја повлекле тарот картичката Девет од чаши во обратна положба ( наопаку).

Во позиција обратна , Деветте чаши носат негативна конотација. Претставува несреќа, загуба, очај и уништени соништа.

Можеби сте работеле напорно за да добиете нешто, но тоа не беше она што го очекувавте. Можеби се чувствувате вознемирени што не сте разбрале во што се навлегувате.

Исто така види: Ангел број 211: Нови почетоци и позитивност

Иако овие чувства можат да ве срушат, обидете се да се фокусирате на она што го сакате, а не на она што ви недостасува. Направете позитивни чекори напред и искористете го најдоброто од вашата ситуација додека не можете да ја трансформирате вашата реалност. И ова ќе помине!

ДЕВЕТ ОД ЧАШИ: ДА ИЛИ НЕ

Деветте чаши илустрира среќа, радост и триумф. Тоа значи да ги остварите вашите соништа и конечно да ги остварите откако ќе работите толку напорно за да стигнете таму. Конечно стигнавте до врвот на планината и одговорот на вашето прашање во ширење да или не е дефинитивно да. Девет од чашките се поврзуваат со хороскопскиот знак Риби. Овој знак е познат како идеалист на Зодијакот. Рибите го гледаат најдоброто во сè и се вечни оптимисти. Овој знак е поврзан и со духовноста и мистицизмот, како и со фантазијата и имагинацијата.

ВАЖНА КАРТИЧКАКОМБИНАЦИИ

Успешни деловни идеи, партнерства, напредок во кариерата и помагање на другите. Исто така, во комбинација со други картички, Девет од чаши носи позитивност и успех.

Подолу можете да ги најдете најважните комбинации на картички од оваа помала картичка arcana Cups.

ДЕВЕТ ОД ЧЕШИ И ВИСОКОТ СВЕШТЕНИЦА

Кога Деветте чаши и Првосвештеничката се појавуваат заедно, тоа укажува на успешна деловна идеја.

Дали сте аспирантен претприемач со идеја со која си игравте некое време? Сега е време тие соништа да се реализираат и да се оди напред, со полна пареа.

Картите ни кажуваат дека овој потфат ќе биде успешен, но можете да уживате во вашиот триумф само ако го направите скокот.

девет од чаши и сила

Ако деветте чаши се појавуваат заедно со картичката Сила во вашето ширење, тоа кажува за успешно партнерство.

Исто така види: 47 Најдобри тарот палуби наведени и рангирани

Ако веќе сте во брак или инаку приклучен, ова служи како потврда дека сте ја направиле вистинската обврска. Годините што претстојат можеби ќе бидат исполнети со пречки и испити, но вие двајцата секогаш ќе излезете на врвот.

Држете се заедно и комуницирајте кога времињата ќе станат тешки и можете да надминете се што ќе ви се најде на патот.

ДЕВЕТ ЧАШИ И ОСУДУВАЊЕ

Деветте чаши и судење укажуваат на напредување во кариерата. Можеби сте имале око на отворена менаџерска позиција во вашатакомпанија или унапредување во вашиот оддел.

Картичките предвидуваат дека сте сигурен кандидат за позицијата што ја барате. Треба да аплицирате за позицијата што ја сакате и да ставите се во фазата на интервјуирање. Ако го правите тоа, таа работа би можела да биде ваша.

ДЕВЕТ ЧАШИ И ПЕТ ПЕНТАКУЛИ

Оваа комбинација на картички со Петте петокалки предвидува да му помогнете на некого што има потреба. Дали имате пријател или член на семејството кој се бори низ тежок период? Можеби сте најдобрата личност што ќе ја собере оваа личност и ќе ѝ помогне да го достигне својот целосен потенцијал.

Комбинацијата „Девет чаши и пет петакули“ можеби ќе ве замоли да размислите да го донирате вашето време во локална народна кујна или бездомници засолниште. Враќањето е еден од најдобрите начини за одење во знак на благодарност.

ДЕВЕТ ЧАШИ ТАРО КАРТИ

Описот на Деветте чаши во оваа статија се заснова на палубата Rider-Waite Tarot . Ова не значи дека користам и други палуби. И има толку многу прекрасни палуби таму! Затоа, додадов некои од моите омилени картички Nine of Cups во оваа статија.

Modern Way Tarot

Alice Konokhova преку Behance.net

Хана Ли преку Behance.net

Искрата на радоста Тарот

ДЕВЕТ ШОШИ ВО ЧИТАЊЕ

Тоа е сè за значењето на Деветте чаши. Се надевам дека ако оваа картичка се појави во вашето читање, таа навистина носи радост, среќа и успех!

Само запомнете декасте работеле напорно за ова и дека дојде време да го жнеете тоа што ќе го посеете. Нека се остварат сите ваши соништа!

Нашата заедница сака да слушне од вас! Затоа, одвојте една минута за да оставите коментар подолу или оценете ја оваа објава со кликнување на ѕвездите.
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.