Учење Тарот: Целосен водич за тарот за почетници

Учење Тарот: Целосен водич за тарот за почетници
Randy Stewart

Тарот долго време беше пречекан со суеверие и некогаш се сметаше за зачувување на хипиците со наклонетост кон окултните и блескави гатачки стереотипи. Сега, уметноста на читање тарот се врати во стил.

Иако таротот станува се помеинстрим, учењето тарот сепак може да изгледа нематеријално и збунувачки.

Што е тарот, од каде потекнува и што значат картите? Сè уште се сеќавам дека се чувствував преоптоварено кога го започнав моето патување со Тарот.

Но, не паничете! Основите на Тарот се лесно разбирливи. Разбирам сè што треба да знаат таротските почетници во овој едноставен водич за тарот за почетници за брзо учење тарот за да можете да го направите првото читање следната недела.

За почеток, погрижете се да претплатете се на мојот бесплатен 7-дневен мини-курс за Тарот подолу за дневните учења за Таротот испратени директно во вашето сандаче. Гарантирано, откако ќе го прочитате овој врвен водич за Тарот и ќе го завршите мини-курсот за Тарот, сигурно повеќе не сте почетник.

Значи, ако не сте знаеле од каде да започнете со Читање на тарот , дојдовте на вистинското место!

Што е Тарот?

Тарот не е само шпил карти. Тоа е длабока алатка која ја открива приказната за нашите животи, го одразува патувањето на нашата душа и ја отклучува нашата внатрешна мудрост. Нејзините 78 картички, поделени на голема и мала Аркана, имаат богата симболика и ги прикажуваат духовните лекции од животот и секојдневниотизбрав, давајќи ви ги одговорите што ви се потребни).

Која картичка ја добивте? Како се усогласи со вашите грижи или мисли? Дали ви помогна да се саморефлектирате за да стекнете поголема контрола врз вашата ситуација?

Погледнете ги сликите и размислете за значењето на картичката. Одлучете што би значело картичката кога ќе ја повлечете во намаз. Ако го правите ова наутро, можете да го имате на ум додека го поминувате денот. Тоа е убав начин да ги запознаете картичките на подлабоко ниво, што ќе резултира со подобри читања.

3. Спијте со картичка под перницата

Според славниот читател на тарот, Енџи Баницки спие со картичка под перницата исто така ќе ви помогне да ги запознаете картичките.

„Повлечете карта и навечер ставете го под перницата. Енергијата на таа картичка нека ви навлезе во соништата“, вели таа во интервјуто за Инсајдер. „Разбуди се наутро; набљудувајте ја картичката. Прочитајте за тоа кои се неговите различни значења.

Потоа во текот на денот забележете што се случува што можеби е знак од картичките. Прилично е убаво кога ќе почнете да ги поврзувате пораките. Откако ќе почнете да ги поврзувате пораките, рече таа, наскоро ќе сфатите дека работите не се случуваат случајно.“

4. Научете некои основни намази

Намазот од тарот е распоред на карти што ќе ви даде структура во која можете да ги истражувате вашите прашања. Секоја позиција во ширењето се одразувааспект од вашето прашање што треба да се разгледа.

Не мора да ги користите за секое читање. Сепак, тоа е убав начин да започнете додека учите за картичките.

Едно од најпопуларните намази е Селтик крст тарот намаз, кој се состои од 10 карти. Иако келтскиот крст е прекрасно намаз, не е одлично место за почеток за тарот почетниците, поради неговите 10 карти.

Келтскиот крст тарот намаз

Наместо тоа, вие може подобро да користи намаз со 3 картички што ги претставува минатото, сегашноста и иднината или умот, телото и духот на личноста што се чита. Дури и ширењето со 3 картички може да ви ги даде потребните увиди.

Покрај тоа, тоа е одличен и едноставен начин да видите како картичките создаваат приказни кога ќе се стават заедно. Во оваа статија за ширење на тарот, ќе најдете 11 од најчесто користените намази на тарот за почетници да ги користат кога учат како да читаат тарот.

5. Добра енергија

Просторот во кој ги спроведувате читањата на таротот е неверојатно важен. Тоа е она што создава доверба и ни овозможува да се отвориме. Затоа, треба да размислите за енергијата на просторот пред да започнете со читање.

Но, не размислувајте само за физичкиот простор што треба да биде во вид пред да започнете со читање. Вашите ментални, емоционални и духовни простори исто така се важни! Погрижете се да создадете свет простор во секој од овие елементи.

6. Најдете таротБади

Наоѓањето пријател од Тарот може да биде збогатно искуство на вашето патување со картите. Со поврзување со некој што го дели вашиот интерес, може да имате корист од различни толкувања и согледувања.

Преку меѓусебно вежбање и дискусија, можете да го продлабочите вашето разбирање, да ги проширите вашите перспективи и да ги подобрите вашите вештини на Тарот.

Да имате пријател со Тарот, исто така, ќе ви обезбеди средина за поддршка каде што ќе можете да учите еден од друг, да разменувате идеи и да поттикнете личен раст во вашата практика на Тарот.

Заедно, можете да започнете возбудливо истражување на таротот, градење самодоверба и негување на трајно пријателство на патот.

Исто така види: Откријте ја вашата карта за раѓање Тарот и неговото неверојатно значење

7. Читајте книги за тарот

Растењето и развивањето на вашите вештини за тарот често значи да читате сè и сè што ќе ви дојде при рака. Ова, сепак, може да биде малку огромно. Особено кога за прв пат ќе започнете, бидејќи има илјадници книги за тарот од кои можете да изберете.

Каде да започнете со толку многу достапни опции, како знаете што да изберете и што ви одекнало? За да ви помогнам, направив листа на моите омилени книги за тарот кои ми помогнаа да го продлабочам мојот однос со картите и системот на тарот.

8. Не заборавајте да се забавувате!

Додека истражувате во светот на Тарот, важно е да ја прифатите радоста на учењето и истражувањето. Иако на почетокот може да се чувствувате застрашувачки, пријдете му со ачувство за забава и леснотија.

Наместо да се преоптоварувате, обидете се да го вклучите таротот во вашите секојдневни искуства. На пример, кога излегувате со пријателите, повлечете три карти за да откриете сознанија за вечерта што претстои.

Оставете ги картичките да ја водат вашата ноќ и видете како ќе се одвиваат нивните совети.

Со внесување на тарот во вашето социјални активности, можете да го подобрите елементот на изненадување и уживање додека ги заострувате вашите вештини.

Запомнете, Таротот е можност да ја прифатите љубопитноста, спонтаноста и возбудата на откривањето. Затоа, опуштете се, забавувајте се и оставете ја магијата на таротот да се расплетува во вашиот живот.

Подготвени сте да започнете да учите тарот?

Учењето како да читате тарот картички е неверојатно патување кое ви дава вредно увид и совети. Иако е забавна забава, немојте да се залажувате! Ќе откриете дека таротот е повеќе од игра во салон.

Особено кога ќе почнете течно да го зборувате таротскиот јазик – вклучувајќи ги нијансите и различните флексии – ќе сфатите дека работите не се случуваат случајно.

Значи, ајде да започнеме, да купиме палуба што ќе резонира со вас и да почнеме да вежбаме. Држете се до едноставни намази, едноставни значења и едноставни техники. Ќе откриете дека вашата самодоверба неизмерно расте кога ќе ја задржите едноставната работа.

Најдобар начин да започнете со тарот како почетник е да се претплатите на мојот бесплатен 7-дневен мини-курс за Тарот овде:

Можете да очекувате дневна е-пошта заедна недела со сите учења што ви се потребни за да го разберете Таротот за 7 дена.

Не можете да се заситите од Тарот? Следете ме на YouTube за видеа од значењето на картичката Тарот, поврзете се со мене на Инстаграм или следете ја мојата страница на Фејсбук или сметката на Pinterest за повеќе инспирација за Тарот.

Заинтересирани сум да започнам со мојата палуба за печатење на тарот или страниците од дневникот на тарот. далеку? Кликнете на сликата подолу за да ја купите од мојата продавница Etsy!

Ако сè уште имате какви било прашања по сето ова, не двоумете се да контактирате. Генерално се обидувам да одговорам на моите пораки прилично брзо за да не се заглавите! О, а особено...не заборавајте да уживате во патувањето со Тарот!

предизвици.

Можеби сте запознале луѓе во вашиот живот кои на Тарот гледаат само мастило на хартија. Но, има и такви, како мене, кои навистина ја разбираат нејзината моќ. Тие знаат дека тој служи како водич за самооткривање и личен раст.

Тоа ни помага да добиеме пристап до нашата потсвест и да ја искористиме универзалната мудрост што се наоѓа во секој од нас. Дополнително, ги открива и лекциите што треба да ги научиме врз основа на нашите уникатни ситуации за да живееме исполнет и среќен живот.

Значи, со едноставни зборови, Тарот ве води на различни аспекти од животот за да ви помогне да се поврзете со вашата интуиција, отклучете ја внатрешната мудрост и примајте одговори. Тоа е моќна алатка за самооткривање, проширување на свеста и трансформација.

Кратка историја на тарот

Иако тарот картите се користат нашироко ширум светот денес, истражувањата покажуваат дека картите датираат назад во 1400-тите кога тие првично биле користени за игра со карти наместо за предвидување.

Еве неколку клучни точки, објаснувајќи кратка историја на Тарот.

 • Најстарите тарот карти кои ја преживеале ерата на времето се картичките Висконти-Сфорца што ги гледате овде, а кои биле насликани за Војводите од Војводството Милано околу 1440 година.
 • Играта брзо се прошири на сите делови од Европа и луѓето почнале да го нарекуваат Тароки, што е италијанска верзија на францускиот збор тарот, околу 1530 година.
 • Не до 1800-титекартичките се користеа како алатка за гатање и беа создадени сеопфатни врски помеѓу илустрираните картички, астрологијата и древното египетско учење. Во тоа време окултните писатели почнаа да пишуваат за „таротот“ и на тој начин таротот стана дел од окултната филозофија.
 • Во текот на следните векови, мистиците и филозофите продолжија да ја прошируваат улогата на таротот. Сегашната методологија на толкување на тарот започна во 1970-тите и заедно со зголемениот интерес за психоанализата, употребата на картичките Тарот растеше експоненцијално. годишно се произведуваат нови палуби.

Како функционира таротот?

Тарот, мистичната алатка на древната мудрост, работи на интригантни начини кои ги надминуваат обичните гатачки и предвидувања. Наместо да бара кристална топка да погледне во иднината, Тарот ве поканува да тргнете на трансформативно патување на самооткривање и интуиција.

Отклучувањето на тајните на Тарот бара навлегување во богатата симболика и слики на картите. прислушување на вашиот потсвесен ум и интуитивни способности. Тоа ви овозможува да ги отклучите скриените сознанија и да пристапите до вашата внатрешна мудрост, која ви помага да ја обликувате сопствената судбина.

Преку овој моќен процес, добивате јасност, правите свесни избори и преземате инспирирани активности за да ги манифестирате вашите најдлабоки желби и создаде исполнувањеживотот.

Започнување со Тарот како почетник

Како што веќе споменавме, вообичаеното верување дека тарот картите се наменети да ја кажат иднината или да откријат нечие богатство е далеку од вистина.

За разлика од ова верување, јас го сметам таротот како вредна форма на медитација и размислување за сегашниот момент. Тоа ми дава вредни сознанија, ми помага да разберам што треба да направам во одредена ситуација. и ми овозможува да се поврзам со мојата внатрешна мудрост.

Тоа ми дава увид во минатите, сегашните и идните настани врз основа на мојот сегашен пат во моментот на читањето. Картите ќе го одредат најдобриот курс на дејствување врз основа на она што е познато и што покажуваат картите.

За да ви помогнам да започнете со патувањето со Тарот како почетник, создадов водич чекор-по-чекор . Внимателно прочитајте го секој чекор и следете ги инструкциите за да станете про-тарот читател.

1. Купете ја вашата прва палуба за тарот

Една од главните работи што ги спречува љубителите на таротот да се нурнат во читањето тарот е приказната на старите сопруги која вели дека не треба да ја купувате вашата прва палуба за тарот, туку дека мора да се даде на ти.

Иако ова е погрешно верување за кое слушнале скоро сите читатели на тарот, тоа не е ништо повеќе од глупаво суеверие.

Повеќето читатели веруваат дека овој мит потекнува од едно време кога тарот-палубите не беа тешко да се најдат, на некои места, беше криминал да се користат. Затоа што беа продадени на„црниот пазар“ од тоа време, треба да ја познавате вистинската личност за да добиете комплет.

Купувањето или обидот за купување од погрешна личност беше опасно. За среќа, времињата се сменија. Затоа, отфрлете го тој поим токму сега и купете го своето срце.

Како да ја изберете вашата палуба за тарот

Да ја добиете вашата прва палуба е супер возбудлив процес! Сепак, може да биде и крајно огромно поради огромниот број на тарот палуби достапни во денешно време. Ги има буквално илјадници!

Кога ќе се додаде фактот дека секоја опција има своја енергија и уметничко дело, процесот на избор на само еден може да предизвика вознемиреност.

Значи, каде треба да почнеш? Еве 8 од најдобрите начини да изберете тарот-палуба што ќе ги однесе вашите читања на следното ниво.

 • Одете со вашата интуиција!
 • Истражете ги сликите на секоја палуба на тарот.
 • Имајте го на ум вашето моментално ниво на тарот.
 • Дали сакате да одите традиционално или модерно?
 • Како палубата ја прикажува вашата омилена карта?
 • Најдете големина што одговара.
 • Како ќе ја користите палубата на тарот?
 • Проверете го квалитетот.

Во мојата статија за тарот-палубите, можете да најдете подлабоко објаснување за овие 8 совети што треба да ги земете предвид при купувањето на вашата прва палуба. Еден лесен начин да започнете без да морате да купувате (и да чекате) печатена палуба, е да купите тарот палуба што може да се печати.

И токму затоа ја создадов мојатапрвата палуба Тарот за печатење! Многу сум возбуден што можам да го споделам ова со вас, па еве малце ѕиркање:

Заинтересирани сте да ја набавите палубата за печатење Spark of Joy? Кликнете овде за да ја купите и испечатите веднаш!

Најдобра палуба за почетници

Ако сте сосема нови во тарот, препорачувам да започнете со палубата Rider Waite Tarot бидејќи повеќето од тарот картите значат описи се засноваат на оваа палуба.

Декот нуди живописни и класични интерпретации на секоја голема и помала аркана картичка која овозможува и класични и уникатни толкувања за длабоко разбирање на потсвеста.

Ако апсолутно не одговарате на палубата на Rider Waite или не сте сигурни со која палуба да работите, размислете да ја прочитате мојата статија за тарот палуби, бидејќи ги содржи првите десет палуби за почетници.

2. Запознајте се со Arcanas

По купувањето на вашата палуба, следниот чекор е да се запознаете со картичките. Ова веројатно ќе потрае некое време, бидејќи палубата има 78 карти, поделени во две групи.

Големата Аркана

Големата Аркана се состои од 22 карти. Овие картички ги претставуваат животните лекции и големите архетипски теми кои влијаат на вашиот живот и патувањето на вашата душа до просветлување .

Исто така види: Царот Тарот: авторитет, амбиција, лидерство & засилувач; Повеќе

Ако ги поставите картичките Major Arcana во нумерички редослед од картичката Fool Tarot (0) до картичката Светски Тарот (21), тие формираат симболична приказна. Оваа приказнае исто така познато како „Патувањето на будалата“, изучувајќи поука од секој од главните архетипови Аркана.

Патувањето на будалата го прикажува и објаснува нашето индивидуално патување на саморазвивање кое води од најраната свест (на Будала), до интеграција (картичките помеѓу) и конечно исполнување (Светот).

Можете да го гледате како општ животен пат или да го користите за да испитате одредена област или период од вашиот живот.

Малата Аркана

Малата Аркана е поделена на 4 костуми од по 14 карти, вклучувајќи чаши, петокули, мечеви и прачки.

Почнувајќи со кецот , картите одат нагоре од 2 кон 10, а потоа се затвораат со четири карти на дворот: Пејџ, Витез, Кралица и на крај, Кралот (што го прави 14 карти).

Секој од костимите има своја одлука елемент, што одговара на специфични области во животот.

Suit of Cups : Element of Water – Emocions & Врски

The Suit of Cups е поврзан со водениот елемент и се занимава со работи на срцето . Примарните аспекти што го опкружуваат овој костум се љубовта, емоциите и врските.

Картичките од овој костум исто така можат да привлечат внимание на тоа како реагирате на вашата околина. Ако во читањето се појавуваат претежно картички со чаши, тоа е показател за емоционални зделки како што се проблеми во врската.

Suit of Pentacles : Element of Earth – Property & Достигнување

Пентакулите се управувани оделементот земја и се занимаваат со финансии, кариера и достигнувања . Овие картички се познати како „парични картички“ бидејќи често се поврзуваат со одлуки поврзани со пари и финансиски неочекувани пари.

Поголемиот дел од времето кога во вашето читање се појавува картичка Pentacles, веројатно барате одговори за материјалните работи во вашиот живот.

Suit of Swords : Елемент на воздухот – Мудрост & засилувач; Комуникација

Управени од елементот воздух, мечевите во тарот читање значат комуникација и акција . Нивните силни страни ни даваат мудрост и јасност. Картичките од овој костим ве охрабруваат да ја користите вашата глава при донесување одлуки.

Тие исто така можат да послужат како предупредување да обрнете поголемо внимание на вашата околина - може да има конфликт или расправија на хоризонтот.

Suit of Wands : Element of Fire – Passion & Инспирација

Како волшебна прачка, Suit of Wands претставува креативност, интуиција и нови идеи . Поврзани со елементот на оган, стапчињата не се пасивни картички. Напротив, ова одело претставува решителност и сила.

Станува збор за поместување на границите за да ги достигнете вашите цели и соништа. Духовноста и свеста се исто така сојузници на овој костум. Картичките се однесуваат на она што е навистина значајно за вас и ви кажуваат повеќе за тоа кои сте, вашите основни вредности и вашите верувања.

Важно е да ги земете предвид овиеелементи и области кога работите со малите аркански картички, што го олеснува интуитивното читање (се разбира по малку вежбање)!

Сите картички имаат различно значење. Покрај тоа, треба да научите како картичките комуницираат едни со други. Според Holistic Shop, учењето да читате тарот картички е како учење нов јазик.

„Почнувате со проучување на поединечни картички, како што би научиле поединечни зборови. Потоа станувате свесни за тоа како картичките во ширењето комуницираат, што може да се спореди со учењето да се спојат зборовите за да формираат реченици. Како што вежбате да зборувате нов јазик, се запознавате со неговите нијанси и забележувате како различните флексии можат да го променат расположението на реченицата. влечење карти каде што ќе повлечете една карта од палубата. Пред да ја повлечете картичката, добро е да имате на ум прашање.

Морате да избегнувате прашања на кои може да се одговори со да или не. Наместо тоа, користете прашања кои ќе ви ја вратат одговорноста. Што можам да направам? Како можам да преземам лична акција?

Сакате да го пробате? Следете ги овие чекори и изберете ја вашата картичка:

 1. Размислете за вашето прашање
 2. Затворете ги очите и за неколку моменти навистина размислете за вашето прашање
 3. Отворете ги очите и кликнете на картичките подолу (ова ќе ве води директно до картичката што ја иматеRandy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.