Светската тарот карта 3 Значење: Љубов, здравје и засилувач; Пари

Светската тарот карта 3 Значење: Љубов, здравје и засилувач; Пари
Randy Stewart

„Светот пред твоите нозе“ не е само идиом кога станува збор за Светската Тарот картичка. Последната карта во секвенцата Major Arcana е симбол на единство, комплетирање и ветување дека животот доаѓа во полн круг.

Откривајќи ја идејата за патување, таа често го претскажува претстојното патување и целосно исполнување. Но, има уште многу за истражување!

Овој врвен водич ќе ви помогне да ги истражите различните светски значења на тарот картите. Ајде да нурнеме внатре.

КЛУЧНИ ЗБОРОВИ НА СВЕТСКИТЕ ТАРОТ КАРТИ

Пред да се нурне подлабоко во општото значење на исправното и обратно значење на картата на Светот и неговата поврзаност со љубовта, работата и животот, подолу е брз преглед на најважните зборови поврзани со последната картичка од списокот Major Arcana.

Upright Исполнување, започнување сопствен бизнис, хармонија, комплетирање, интеграција, патување, единство
Обратно Незавршување, кратенки, одложувања, празнина
Да или не Да

ОПИС НА СВЕТСКАТА ТАРО КАРТИЧКА

Оваа карта е 22-та Трамп или главната аркана карта на тарот-палубата. Тоа е и последната карта од секвенцата на тарот Трамп. Централната фигура на Светската картичка е гола жена, облечена во виолетова марама која сензуално ја обвиткува, одекнувајќи ја нејзината динамичност. Таа танцува во венец, држејќи ги палките во рацете, симболи на рамнотежа и еволуција

Постигнувањето и единството штоправејќи ја вистинската работа и постигнување на она што сте го замислиле.

Се надевам дека ова значење има смисла за вас и многу сум возбуден што слушам за вашите искуства со значењето на Светската тарот карта во коментарите подолу! Тоа би ми значело светот.

таа претставува не е статична, туку постојано променлива, динамична и вечна. Означува или крај или почеток, и промена од едно место до друго - патување. Протокот продолжува и никогаш не престанува.

Бесконечноста на овој циклус е нагласена и со зелениот венец и црвената лента на врвот. Освен тоа, венецот е симбол на успех и достигнување.

Четирите фигури во облаците се исти како оние во Тркалото на среќата. Тие служат како четири фиксни знаци на Зодијакот - Скорпија, Лав, Водолија и Бик - и ги претставуваат четирите агли на универзумот, четирите елементи, четирите годишни времиња и четирите евангелисти.

Заедно. , тие ја симболизираат хармонијата помеѓу сите нивни енергии и ќе донесат рамнотежа на вашето патување од една фаза во друга.

Отсуството на цврста основа на картата Светски тарот може да изгледа иронично, но илустрацијата всушност претставува чувството што го добивате кога сте го освоиле вашиот свет.

Значењето на Светскиот тарот

Да се ​​сретнете со исправената Светска карта во читањето на тарот значи да се сретнете со успех и достигнување. Светската картичка ве поканува да размислите за вашето патување, и исто така да се вклучите во вашите духовни лекции.

Тоа значи дека долгорочен проект, период на студирање или кој било друг голем настан во вашиот живот е исполнет заокружете и дека сте ги постигнале вашите цели иаспирации.

И покрај тешкотиите и тешкотиите со кои се соочивте, вие стоевте цврсти и истрајни. Семињата што сте ги засадиле сега цветаат и вие го жнеете плодот на вашиот труд. Сè се собра, а вие сте на вистинското место, ја правите вистинската работа и го постигнувате она што сте го замислиле.

Земете ја мојата палуба за тарот што може да се печати овде

Земете ја мојата тарот за печатење палубата овде

Ако сè уште не ја препознавате оваа точка на завршување, Светската картичка покажува дека нема да помине долго додека не стигнете до таа точка. Ве поттикнува да продолжите понатаму и да уживате во патувањето.

Бидете горди на она што сте го научиле на патот, напредокот што сте го направиле и вашите достигнувања досега. Размислувањето за она што веќе сте го постигнале, можеби е само она што ви треба за да го доведете вашиот проект до успешно завршување.

Да се ​​сретнете со Светската карта во читањето на тарот значи да се сретнете со успех и достигнување.

Исправената тарот карта на светот го претставува и моментот кога вашиот внатрешен и надворешен свет - јас и другите - се спојуваат. Има единство и целина во вашиот живот, што прави да се чувствувате просветлени.

Вашето индивидуално јас е поврзано со сите други работи во животот и заедно танцувате заедно со текот на животот - подеми и падови, задоволства и тешкотиите.

ЗНАЧЕЊЕ ПАРИ И КАРИЕРА

Светската карта во контекст на кариера може буквалноукажуваат на патување низ светот или патување поради работа. Можеби планирате да се преселите во друга земја, да студирате некое време во странство или да ја напуштите работата за да одите на одмор.

Оваа картичка ви кажува да го сфатите ова како одлична можност! Можете да учите од другите луѓе и култури ширум светот и да го зголемите вашето универзално разбирање.

Финансиското подобрување го предвидува и светот, но тоа не значи дека ќе дојде без напор. Светот претставува личен напор во сите области за успех.

Љубовта и односите Значење

Кога станува збор за вашиот љубовен живот и врски, Светската тарот картичка најавува цветен период на исполнување и желба . Во љубовното читање тарот, цртањето на оваа карта е слично на слушање космичка воздишка од радост, бидејќи сигнализира дека се ближите до кулминација на важно емотивно патување. Ова е местото каде што вашите соништа се преплетуваат со реалноста, а магијата навистина започнува.

За оние кои се сами и го негуваат својот независен статус, Светската тарот картичка го почитува вашиот избор. Тој признава дека комплетноста не бара секогаш надворешен пандан. Наместо тоа, ја слави целовитоста што сте ја негувале во себе, љубовта кон себе која сјае се посветло секој ден.

Меѓутоа, ако вашето срце копнее за романтична врска, картата на Светскиот тарот шепоти поволно пророштво. Тоа навестува идна врска која би можела многудобро процвета од далеку. Сфатете го тоа како љубовна приказна напишана меѓу ѕвездите, каде што далечините само ја засилуваат наклонетоста и исчекувањето.

Навлегувајќи во мината врска, оваа Светска тарот карта исто така поттикнува рефлексивно испитување. Секоја љубовна врска што сме ја имале, секое преживеано скршено срце, е составен дел од нашето патување. Овие искуства, слично како цикличната природа на Светската тарот картичка, нè водат кон раст и разбирање, на крајот доведувајќи до состојба на исполнување симболизирана со оваа картичка.

За оние кои веќе се испреплетени во танцот на посветена врска , Светската тарот карта носи ветувачки вести. Ова може да биде фаза кога вашето партнерство ќе достигне ново ниво на рамнотежа и хармонија. Тоа е моментот кога конечно сте ја исполниле тешката задача да ги усогласите вашите соништа, желби и животни патеки, правејќи ја вашата врска посилна и поубава.

Ако интимноста била точка на запирање, Светската тарот картичка нежно ве уверува дека промените се на хоризонтот. Замислете го како смирувачки мелем кој ги лекува пукнатините, поттикнува подлабока поврзаност и меѓусебно разбирање.

Во суштина, картата на Светскиот тарот во љубовното читање го отелотворува патувањето на љубовта во целост. Ги опфаќа минатите врски, процесот на наоѓање рамнотежа во себе и со партнерот и цикличната природа на животот и љубовта. Тоа го пее она што конечно го иматеостварени и радости кои допрва доаѓаат. Тоа е слаткиот крај на едно поглавје и возбудливиот почеток на друго, потсетувајќи нè дека во големиот танц на љубовта, секој чекор и секој вртење е важен.

Значење на здравјето и духовноста

Светскиот тарот најчесто се гледа како акциона картичка, но може да претставува и личен раст. Гледајте во вашите соништа за увид во она што вашето Вишото Јас сака да го знаете.

Да имате тетратка при рака за да ги запишете овие мисли е добра стратегија како и купувањето книга за толкување на соништата.

Кога станува збор за здравјето, Светскиот тарот сугерира дека сите присутни медицински проблеми наскоро ќе се подобрат. Разгледајте ги опциите за алтернативна медицина ако чувствувате желба да го сторите тоа.

Светот обратен

Свртената светска тарот карта во читање укажува на општо чувство на празнина. Можеби сте завршиле одредени проекти и сте ги постигнале целите, но сепак не се чувствувате цели.

Што недостасува? Што ве тера да копнеете по повеќе? Работите што ги направивте, дали тие навистина одразуваат кој сте вие? Поставете му ги овие прашања на таротот, тие може да доведат до тоа што го барате.

Исто така види: Значење на картичката Тарот на првосвештеничката

Друго значење на обратното Светско тарот е дека барате затворање за лично прашање. Дали сте сè уште емотивно врзани за претходната врска? Дали сакате да трчате маратон додека имате повреди на коленото? Дали има други нерешенипроблеми?

Иако имате желба да се вратите во минатото и да ги постигнете своите цели, знаете длабоко во вашето срце дека треба да продолжите понатаму и да уживате таму каде што сте во моментов. Треба да се ослободите од минатото. Ова може да биде исклучително тешко, но на крајот, ќе се чувствувате подобро.

Обратен свет може да биде показател дека барате затворање за лично прашање.

0>Обратна светска тарот карта може да претставува и незавршување на одредена задача, цел или проект. Додека бевте на пат да го завршите, нешто ве спречи. Што е тоа што те блокира? Веќе сте толку блиски!

Соберете се, вратете го фокусот и обидете се да ги исполните последните чекори. Само замислете колку е добро чувството да го постигнете она кон што сте се стремеле.

Исто така види: 3 Водолија духовни животни кои совршено го претставуваат овој знак

Светот: Да или не

Бијонсе рече дека девојките го водат светот, но тоа оди многу подлабоко од тоа. Сите ние сме одговорни за нашите сопствени искуства и можеме многу да придонесеме за општеството.

Ако сте ја извадиле картичката Светот во читањето да или не , подгответе се длабоко да се вклучи во нешто вредно. Одговорот што го барате е ДА , се додека тоа придонесува за доброто на сите.

Важни комбинации на картички

Патување и истражување, тоа е Светската тарот картичка се за. Исто така, во комбинација со други картички, оваа тема е присутна.

Она што е важно е да ги погледнете другите картички вовашето ширење, за да дознаете повеќе за спецификите на ова патување: тоа може да биде романтично бегство, духовно патување, па дури и крај на долго патување.

Подолу ги запишавме најважните комбинации на светски тарот картички .

Светот и пустиникот

Кога светот и пустиникот се во тандем, изолацијата и осаменоста се присутни чувства. Овие две се спротивни карти во извесна смисла, Светот претставува патување и истражување, а Пустиникот е сам во тишина.

Со оваа комбинација, светот е засенет од Пустиникот, оставајќи ја личноста што ја претставуваат да се чувствува малку заглавени.

За среќа, овие двајца имаат позитивна порака што треба да ја испорачаат: најдете начин да го земете она што сте го научиле преку вашето духовно патување и да го споделите со другите. Тоа ќе ви даде цел.

Светот и будалата

И Светот и Будалата се „патувачки“ карти, па логично е заедно да претставуваат глобатизам.

Ако ве чешаше да одите на одмор или да направите потег преку кантри (или во океанот), се чини дека тоа е во картите за вас. Само погрижете се да направите малку буџетирање и планирање пред да отпловите.

Светот и љубовниците

Љубовниците и светот претставуваат виорна романса што сигурно ќе ве оддалечи од вашите нозе . Овој пар понекогаш е присутен на читање кога ќе никне врската на далечина.

Ако веќе степосветени, подгответе се за обнова на вашата врска. Романтичното бегство можеби е она што е потребно за да се врати таа искра што беше таму на почетокот.

Светот и сонцето

Една од најдобрите комбинации на палубата, светот и Сонцето претставува успех и „светлина на крајот од тунелот по долго патување или борба.“

Ако ви треба поттик на оптимизам, овие картички што се прикажуваат при вашето читање е токму тоа. Без разлика на кој проект работите или планирате за вашата иднина, ќе успее за вашето највисоко добро.

Светската уметност на тарот

Морам да признаам нешто: кога станува збор за таротските палуби, Јас сум некако чувар. И има толку многу прекрасни палуби таму, еве список на врвни тарот-палуби оценети од нашите гласачи.

Подолу можете да најдете мал избор на прекрасни светски тарот картички. Ако самите нацртавте тарот карта и сакате да го споделите ова, би сакал да слушнам од вас!

Мала искра на радоста

Нарачајте тарот на модерниот начин денес !

Елса Офелија преку Behance.net

Ерик Хернандез

СВЕТСКАТА ТАРО КАРТА ВО ЧИТАЊЕ

Тоа е сè за Значењето на светската тарот картичка. Ако оваа картичка се појави во вашето читање, запомнете дека вашите највисоки цели наскоро ќе се постигнат и дека е време да процветате.

Семето што сте го засадиле наскоро ќе почнат да цветаат. Сè ќе се собере, а вие сте на вистинското место,
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.