Смрт Тарот картичка Значење: љубов, пари, здравје & засилувач; Повеќе

Смрт Тарот картичка Значење: љубов, пари, здравје & засилувач; Повеќе
Randy Stewart

Прво, не плашете се ако сте ја извадиле тарот картата на смртта ! Заедно со Кулата и Ѓаволот, Смртта е една од најстрашните карти во тарот шпилот. Ова е нормално бидејќи повеќето луѓе се плашат од смрт и секоја картичка што претставува такво нешто природно би се сметала за негативна.

За среќа, не мора да биде така. „Смртта“ претставена со оваа картичка на Мајор Аркана е скоро секогаш симболична, симболизирајќи го крајот на ситуациите и врските кои повеќе не ни служат на позитивен начин.

Ако сте ја нацртале картата на смртта во читајќи, одолејте се на поривот за преуредување на палубата. Се презентира моќна порака и време е да се слуша што се зборува.

Клучни зборови за картата на смртта тарот

Пред да се нурнете подлабоко во исправеното и обратно значењето на картата на смртта и нејзината поврзаност до љубовта, кариерата и животот, под брз преглед на најважните зборови поврзани со оваа картичка на Големата Аркана.

Преправен Крај на циклусот , транзиции, ослободување од вишок, моќно движење
Обратно Отпорување на промените, страв од нови почетоци, повторување негативни обрасци
Да или не Да

Опис на картата Тарот на смртта

Сликата прикажана на лицето на картичката Смрт покажува мрачна -костур како жетвар јава на бел коњ. Тој носи оклоп и држи црно знаме со бело,цветен модел и римски броеви XIII (тринаесет). Неговото држење и костум ја покажуваат неговата доминација и неспособност да биде поразен.

Околината на Скелетот е исто толку важна за целокупното значење на картичката. Како што нè потсетуваат различните полови, класи и возрасти на оние што се прикажани како погодени од Смртта, конечниот крај е единствената работа врз која парите и моќта имаат мало влијание.

Во позадина, брод плови кон сонцето , што симболизира нови почетоци и надеж. Служи како потсетник дека трансформацијата може да се случува постојано. Исто како што сонцето заоѓа, тоа исто така изгрева и тоа е циклус кој никогаш не завршува.

Тартата на смртта значи исправена

Една од причините е што картата на смртта е толку моќна кај Исправените позицијата е затоа што носи толку многу различни значења. За многу читања, тарот-картата Прекитна смрт означува завршување на едно поглавје, оставање на минатото зад себе и отсекување на она што е непотребно. . Клучот е да ја пречекате картата на Смртта во тарот намаз наместо да ја избегнувате.

Кон кој пат се обидува да ве насочи бројот тринаесет? На крајот на краиштата, нема нов почеток без крај.

Пари и значење на кариерата

Прегратката промена на Тарот картата на смртта се појавува воконтекст на вашата кариера ! Ако не сте задоволни на работа, во вашето тековно поле или со вашата финансиска состојба, не мора да ги „земате работите легнати“.

Ова може да значи дека ќе ја напуштите работата, ќе поднесете барање за стечај или ќе се фокусирате на кредитна поправка или продажба на дом.

Современиот начин Tarot®

Имате контрола врз вашиот живот и начинот на кој реагирате на секоја пречка што ќе ви се појави.

Тартата на смртта ве поттикнува да го елиминирате она што не е неопходно, да правите што можете и да го прифатите она што не може да се избегне. Изгледа дека е време за крај и преродба во секоја област од вашиот живот.

Љубовта и значењето на врската

Смрт и љубовта во читањата на тарот проблеми со правописот, особено ако се прашувате дали треба да останете или да одите. Но, картата на смртта не мора да претставува моментална врска.

Исто така види: Три од мечеви Тарот: Љубов, здравје, пари и засилувач; Повеќе

Всушност, тоа може да сугерира и потреба да се откаже од мината љубов или повреда што влијае на иднината. Ова особено важи за слободните луѓе кои сакаат повторно да се состануваат.

Исто така види: Дали имаш Clargustance? 3 непогрешливи знаци на овој подарок

Ако вашата врска е токсична или вие и вашиот партнер не сте компатибилни, можеби е време да го прифатите ова и да продолжите понатаму.

Од друга страна, ако навистина верувате дека сте ја нашле вашата сродна душа, мора и да го закопате вашето минато и да прифатите нов почеток кој не е извалкан од вчерашните неволји.

Здравје и засилување; Значење на духовноста

Не паничете! Картичката тарот на смртта ретконекогаш претставува физичка смрт, дури и во здравствено читање . Наместо тоа, тој претставува големи промени што треба да се направат доколку сакате да се доведете до точка на оптимално здравје.

Дали има работи што можете да ги правите што може да изгледаат тешки, како што се подобро јадење или воздржување од пиење алкохол, што може да ја подобри вашата моментална состојба? Ако е така, почнете да ги правите овие прилагодувања.

Духовните читања вклучувајќи ја и смртта вклучуваат отпуштање од старите начини на размислување. Ако сакате да живеете автентично, мора да ги оставите настрана мислите и шаблоните кои повеќе не ви служат. Направете го духовниот раст главен приоритет. Читајте, медитирате и проучувајте ги универзалните закони.

Смртта обратно значење

Картата Обратна смрт Тарот е слична на исправената Смрт карта во неа сè уште вклучува патека на метење промена. Сепак, има дополнителна компонента кога картичката паѓа наопаку: голем отпор. Мислам дека сите ние можеме да и одолееме на оваа тенденција.

Иако би сакале да мислиме дека „ги прифаќаме промените“, како реагираме кога ќе изгубиме работа, нашиот сопружник бара развод, или нашите деца се разболуваат? Дали финансиски неуспех или голем проблем со автомобилот ве доведуваат до опашка?

Ако картичката на смртта се појави обратно, запрашајте се, што избегнувам да отпуштам? Медитирајте за одговорот и ќе се појави вашиот пат со најмал отпор.

Тарот на смртта: да или не

Некои таротиекспертите би ја одредиле Смртта во да или не читањето како картичка „не“, но мислам дека одговорот не е вака „исечен и сув.“ Навистина зависи од прашањето во рака.

Ако прашувате да се држите за нешто со кое сте поврзани, но сте загрижени за како што е тешка врска или работна ситуација, одговорот е „не, скратете ги загубите“.

Меѓутоа, ако барате упатства за можен нов почеток, како што е напуштање на работата и започнување сопствен бизнис, одговорот е попозитивен.

Важни комбинации на картички

Смртната картичка претставува крај на циклус и е симбол на транзиции. Исто така, кога е поврзана со други картички, картичката обично означува крај на една ера. Подолу можете да ги најдете најважните комбинации на тарот картички на смртта.

Смртта и картата на љубовниците или јерофантот

Кога смртта се спојува или со Љубовниците или со Хиерофантот, промените во врската се неизбежни. Многупати ова означува раскинување или развод. Дури и ако останете заедно, работите нема да останат исти.

Ако крајот не е нешто што го сакате, запомнете дека болката е само привремена. Крајот на една врска често е проследен со уште подобра, ако одлучиме да прифатиме и оставиме да бидеме.

Смртта и светот

Оваа комбинација со Светската тарот карта значи комплетирање. Нешто на кое вложивте многу време и енергијанаскоро ќе заврши.

Ова не мора нужно да биде лоша работа. Едноставно време е да продолжите на многу поголеми височини. Затворањето на едно поглавје е првиот чекор во тој процес.

Смртта и ѓаволот

Карти Ѓаволот и смртта – каков спарување! Ѓаволот често ја симболизира зависноста. Кога е поврзан со Смртта, Ѓаволот може да претставува триумф над таквите борби. Иако ова може да биде поврзано со злоупотреба на дрога, постојат многу други сценарија.

На пример, овие две картички може да означуваат надминување на болеста или прекинување на синџирите на токсичната врска. Тоа може да значи и откажување од лоша навика како што се пушење, прејадување или коцкање.

Смртта и Месечината

Ако барате порака од Смртта и Месечината, ова е тоа: има светлина на крајот од тунелот. Кога работите се навистина тешки или промените изгледаат како неизбежни или неподносливи, потрудете се да ги задржите мислите фокусирани на она што го сакате, а не на реалноста.

Тоа може да изгледа контрапродуктивно, но ќе ви овозможи да донесувате одлуки врз основа на она што ви носи радост наместо болка. На крајот, вербата во стравот ќе ви овозможи да ги манифестирате вашите најголеми желби.

Инспирација за картата на смртта тарот

Иако ги пишувам сите описи врз основа на палубата Рајдер-Вејт Тарот, тоа не Не значи дека користам и други палуби. Една од моите омилени работи е да пребарувам на вебубави тарот палуби и карти.

Овде можете да најдете мал избор на зачудувачки тарот картички на смртта. Дали сами креиравте тарот карта и сакате да го споделите ова, би сакал да слушнам од вас!

Земете ја оваа палуба сега!

Натасја ван Гестел преку Behance. net

Adru Garlov преку Behance.net

Death Tarot Card in a Reading

„Не плашете се од жетварот“. Неговиот срп можеби изгледа екстремно и страшно, но Смртта е тука да ви помогне да растете и да ви донесе вредни животни лекции.

Ќе претрпите голема промена и картите пред вас покажуваат како и зошто ви доаѓа.

Добре дојдовте на смртта и ќе бидете изненадени што можете да извлечете од ова.

Дали нашата интерпретација на тарот картата на смртта ви одекнува? Нашата заедница (и јас) сакаме да ги слушаме вашите мисли, затоа ве молиме одвојте една минута за да не известите во коментарите подолу!
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.