Скорпија Дух Животно 5 животни кои го претставуваат овој знак

Скорпија Дух Животно 5 животни кои го претставуваат овој знак
Randy Stewart

Содржина

Шкорпијата е 8-ми знак од зодијакот, традиционално управуван од Марс, а модерно од Плутон. Како и сите совладеливи знаци, Шкорпијата подеднакво ја отелотворува енергијата на двете нејзини владејачки планети.

Шкорпијата е внатрешен израз на Марс, сиот интензитет и страст, и Плутон, кој се занимава со еволуцијата, регенерацијата и подземјето.

Тоа е нашиот фиксен знак за вода, кој секогаш суптилно се менува, но моќен како мраз. Скорпијата ја претставува фазата од животот кога сме опремени да се движиме низ потемните дострели на психата, свртувајќи се навнатре и прифаќајќи ја смртта како неизбежност, како и длабоките внатрешни бунари на нашата сензуалност и сексуалност.

Шкорпијата е поврзана со четири духовни животни: скорпија, орел, змија и феникс. Во оваа статија ќе зборуваме за овие духовни животни на Шкорпија и зошто тие совршено го претставуваат овој уникатен воден знак.

Што е духовно животно?

Духовните животни, во зодијакот, се животните кои ги отелотворуваат особините и атрибутите на знакот, без разлика дали според нивните реални активности и личности или нивните древни симболика и архетипски изрази.

Сите знаци имаат повеќе духовни животни, бидејќи има повеќекратни изрази на секој знак. На нив може да се погледне оние на кои им недостига одреден знак во нивната табела, за индиции за тоа како подобро да ја манифестираат енергијата на тој знак.

Што се духот на ШкорпијаПомислете на монах кој поминал без повеќето животни задоволства за да постигне просветлување. Мудроста што тие треба да ја споделат може да биде длабоко трансформативна за другите, бидејќи тие се трансформираа себеси преку пресудот на самоодрекувањето.

Се разбира, патот на Шкорпија низ животот не мора нужно да биде полн со овој тип на трансформација и значење, но малкумина од оние со силни лични сместувања во Шкорпија не доживуваат некаква длабока трансформација и регенерација во нивниот живот.

Всушност, дури и ако немате истакнати сместувања на Шкорпија, можете да погледнете во која куќа живее Шкорпијата во вашата натална карта и да очекувате да доживеете длабока трансформација во областа на животот што таа куќа ја претставува.

Кое духовно животно од Шкорпија сте вие?

Сега кога ги опфативме овие четири моќни духовни животни, кое од нив најмногу ви одекнува? Дали има други животни на кои помислувате кога мислите на Шкорпија?

Ако имате сместување на Шкорпија, дали мислите дека ги живеете вашите скорпија и змија, или вашиот живот со орел и феникс?

Ако сакате да дознаете повеќе за духовните животни на зодијакот, погледнете ги овие написи:

  • Објаснетите животни од духот на Лео
  • Животните од духот на овенот
  • 5 водичи за духовни животни од Стрелец
  • Кои се духовните животни од Риби?
  • 5 неверојатни духовни животни од Јарец
  • 3 духовни животни коиСовршено претставувајте ја Водолија
  • Откријте го вашиот водич за духот на девицата
  • Духовни животни кои совршено го претставуваат Бикот
Животни?

Шкорпијата е уникатен знак. Сите тие се уникатни, се разбира, но Шкорпијата некако се издвојува од останатите, како старата исцелителка на вештерки која живее сам во шумата и е нашироко почитувана поради нивната мудрост и исцелување.

Не е дека другите знаци ги поседуваат истите способности или склоности кон магично живеење, но Шкорпијата од сите знаци е таа што најверојатно ќе направи скок за да живее на тој начин со полно работно време.

Шкорпијата е единствениот знак со само четири животински асоцијации, но тоа е затоа што секое од духовните животни на Шкорпија ја отелотворува енергијата на Шкорпија толку длабоко што нема потреба повеќе да се шири.

Од сите знаци, Шкорпијата можеби е најпозната по својата поврзаност со знаци надвор од традиционалниот животински симбол.

Ајде да ги погледнеме четирите магични животни кои го отелотворуваат духот на Шкорпија.

1. Шкорпија

Шкорпијата очигледно е животното од кое Скорпијата го добила своето име. Тоа е централно во приказната за Орион, ловец толку вешт што ветил дека ќе го убие секој ѕвер на планетата.

Во една верзија на приказната, Гаја, божицата на земјата, ја испратила Скорпијата, џиновската скорпија, да го убие Орион пред тој да ја заврши својата потрага.

Во друга, Аполон ја испратил скорпијата да нападне, бидејќи Орион тврдел дека е подобар ловец од неговата сестра близначка, Артемида, божица на ловот.

Од целиот духживотните, симболичното животно на Скорпијата можеби најмалку наликува на неговиот хороскопски знак, или барем подобро претставено од други животни.

Не дека скорпиите воопшто не резонираат со енергијата на Скорпијата, но како што ќе видиме, другите 3 имаат многу посилни асоцијации. Но, ајде да погледнеме како скорпиите и Скорпијата се слични.

Една од дефинирачките особини на скорпиите е нивниот инстинкт за преживување. Тие секогаш се способни да издејствуваат небезбедна ситуација и се подготвени да ги земат сите со себе доколку бидат нападнати.

И предатор и плен, скорпиите се разбира се потпираат на нивната отровна бодликава опашка за да ги нападнат оние што или сакаат да направат оброк или кои сакаат да направат оброк од нив. Нивната репутација е доволно застрашувачка за да не направи крајно претпазливи околу нив.

Убодот на шкорпијата

Скорпиите исто така имаат репутација на интензитет и самоодржување. Тие се исклучително чувствителни на менување на енергиите околу нив, што е еден од најинтуитивните и најмистичните знаци.

Поради оваа чувствителност тие развија школка што доаѓа со убод за оние на кои не им веруваат. Довербата е една од најважните работи за секоја Шкорпија; не се дава лесно.

Скорпиите се исто така прилично магични суштества. Тие можат да светат под црните светла со сопствената природна алхемија. Во некои култури, тие се сметаат за симбол на женската сексуалност, спротивен крај наспектарот од симболот на машката мажественост, змијата (уште едно духовно животно на Шкорпија!).

Во медицинската астрологија, Скорпијата владее со репродуктивните органи и гениталиите и многу често е знакот што најмногу се поврзува со сексуалноста, особено со потемните, поинтензивни аспекти од неа.

Како такво, многу е лесно луѓето да бидат маѓепсани од вродената сензуалност на Скорпијата и да станат прилично опседнати со нив. Ако можете да ја стекнете довербата на Скорпијата и да влезете во нивните студени води, сигурно ве очекува интензивно, сензуално искуство, без разлика дали вашата врска е платонска или романтична.

2. Орел

Орелот што лета е следното духовно животно на Шкорпијата. Орелот долго време се поврзува со Шкорпија. Тие претставуваат аспект на Шкорпија до кој може да пристапат само оние со сместување кои се посветени да бидат еволуираната форма на овој знак. Во основа, орелот претставува еден од највисоките изрази на Шкорпија.

И тие се високи, како што сите знаеме. Орлите не оперираат од место на страв, како скорпијата, иако напаѓаат со иста смртоносна точност.

Тие се вешти да ја проценат пошироката слика и да го направат својот потег од високи висини, со сигурност што доаѓа од набљудувањето на секој фактор од нивната околина.

Нивните остри сетила им овозможуваат дури и точно да ја одредат локацијата на рибата во водата, и покрај прекршувањето на површината на водата.

Понекогаш, диспозицијата на Скорпијата може да биде како суров нерв, вибрира при најмала стимулација, предизвикувајќи ги да бидат претпазливи, жестоко да го чуваат ова чувствително место во нив.

Еволуираната Шкорпија, како орелот, има зголемена перцепција да ги забележува опасностите додека ги прави потезите што им се потребни.

Летај како орел

Орлите се исто така неверојатно лојални и негуваат птици грабливки. Тие се парат доживотно, а како орелот, така и Шкорпијата многу сериозно ги сфаќа нивните врски. Тие не се нужно моногамни, како орлите, но на секоја врска што ја создаваат им се дава иста доза на грижа и негување како и на секоја друга.

Многу е тешко да се биде само случајно познанство со Скорпија; или сте дел од нивниот внатрешен круг, или воопшто не ги познавате. Тие можат да бидат прилично затворени и ладни кон оние на кои не им веруваат, а ако некој на кој им веруваат ја раскинал таа врска, тие може и да бидат мртви за Скорпијата.

Орлите, исто така, ги негуваат своите младенчиња од јајце до доенче од изведување до орел. Иако тие го напуштаат гнездото на возраст од околу 12 недели, некои орли се забележани како остануваат наоколу и учат како да летаат и ловат неколкумесеци.

Тие созреваат многу брзо, и иако Шкорпијата сигурно не мора да биде сериозна, тие не се познати по тоа што имаат безгрижна, детска природа, како вечно младите Овен, Близнаци и Лав. На што и да го свртат вниманието, тоа го прават со цел.

3. Змијата

Змиите се силен кандидат за најсоодветно животно Шкорпија, поради нивната поврзаност со обновувањето, регенерацијата и повторното раѓање.

Змиите се едни од најпогрешно разбраните и најстрашните животни таму, веројатно поради нивната мистериозност и крајната чудност на нивното тело што го планираат за нас суштествата со екстремитети.

Ние вродено имаме тенденција да имаме недоверба кон различни суштества, а змиите се толку различни од нас како што може да биде сè.

Иако апсолутно треба да се внимава околу змиите, не сите змии се отровни или опасни за луѓето. Скорпијата е исто така погрешно разбран знак, гледано во номинална вредност поради неговата темна, мистериозна природа. На крајот на краиштата, тие се знакот на Ноќта на вештерките!

Но, Скорпиите се длабоко интересни луѓе за познавање и правење прекрасни придружници и пријатели. Тие се мистериозни само ако не сте одвоиле време да ги запознаете.

Змиите се исто така суштество кое е силно поврзано со магијата. Тие се познати на вештерките, како и моќни магични состојки.

Ова е најверојатно затоа што змиите претставуваат повторно раѓање и регенерација, енергиите коисе најважни за сезоната на Скорпијата, кога целото летно богатство почнува да умира и се распаѓа.

Од жртвата на мртвите, се поставува основата за да растат нови работи. Енергијата на смртта е нешто од кое многу луѓе имаат тенденција да избегнуваат, но таа е неопходна за животот.

Шкорпијата го разбира ова, па затоа имаат репутација дека се заинтригирани со се што е темно и поврзано со смртта и смртната магија.

Исто така види: Ангел број 656 - инспиративна моќ на самотрансформација

Тие не бегаат од болните делови од животот, а наместо тоа понекогаш можат да се насладуваат со нив, фасцинирани од дихотомијата помеѓу животот и смртта.

Офрлање на кожата

Како и змијата, така и Шкорпијата е во состојба постојано да ја отфрла кожата и да открива ново јас, додека продолжуваат да учат и растат во текот на нивниот живот.

Да се ​​биде знак за фиксна вода, нивната енергија се усогласува со мразот: иако е фиксен и цврст, сепак е моќен и трансформирачки како и другите извори на вода.

Помислете на моќни планини чија топографија е издлабена од древни глечери, кои се движат бавно, но сепак со навистина страшна – во вистинска смисла на зборот – моќ. На ист начин, Скорпијата е способна да ја обликува својата околина со бавна, но сепак моќна промена.

Шкорпиите работат преку суптилност, како што прават змиите. Тие не се светкави или гласни, бараат внимание, туку се скриени во најтемните пукнатини и чекаат погоден момент.

Во зависност од нивниот другпласмани, Скорпиите имаат тенденција да бидат интровертни и да останат подалеку од очите на јавноста. Дури и јавните личности кои се Шкорпии имаат тенденција да бидат многу внимателни во врска со нивниот приватен живот.

Разумно е чувствителната Шкорпија да избегнува многу стимулација; тие сето тоа го чувствуваат толку длабоко што лесно може да стане поразително.

4. Феникс

Конечното духовно животно на Шкорпија го претставува крајниот израз на духот на Скорпијата. Тоа е исто така едно од единствените митски животни што ги избравме како духовно животно на знакот, и покрај тоа што другите се симболизирани со митски суштества. Тоа е затоа што митот за феникс е толку совршено усогласен со енергијата на Скорпијата што не може да се изостави.

Фениксот е митска птица која умира, за да биде изгорена во пламен и повторно да се роди од пепелта до нов живот. Смрт, регенерација и повторно раѓање.

Вистинската тркала на Шкорпија е во повторното измислување додека се движи низ животот, како и олеснување на регенерацијата во просторите низ кои се движат. Тие нè потсетуваат на непостојаноста на животот, додека сè уште сме посветени да го живееме.

Шкорпијата може да има тешко време да се пресели во светлината. Удобно им е во најтемните, најтемните ќошиња на мислата и хуманоста, се движат невидено. Па, како тогаш, фениксот, поврзан со зората и разденувањето и убавината што бара да биде прифатен, може да биде духовно животно на Шкорпија?

Феникс ги претставува ситекон кои Шкорпијата може да се стреми додека го пробива својот пат низ животот. Кога тие се предизвикуваат себеси да растат и покрај болката на животот и се соочуваат со интензитетот на животот полн, без страв, тие можат да блеснат како феникс.

Фениксот совршено ги претставува двете владејачки планети на Шкорпија во нивниот највисок израз. Тие се внатрешно олицетворение на Марс, кој се бори и покрај стравот од смрт или последици, и Плутон, кој се занимава со еволуцијата, повторното раѓање и подземјето.

Феникс надолу

Шкорпијата која може да го отелотвори фениксот содржи и длабоки бунари на мудрост, поради нивното искуство на минување низ светот и покрај стравовите и ранливостите. Скорпијата е верна на репутацијата на водните знаци дека е најмистична и магична, способна лесно да се движи низ овој и следниот свет и да биде удобно и во двете.

Исто така види: Водич за закон за вибрации: Како да се контролираат универзалните вибрации

Иако можеби е најтешката работа што некогаш ја прават, Шкорпијата што го прифаќа животот небранета на крајот станува најмоќната и најразвиената верзија од себе.

Шкорпиите се исто така експерти за олеснување на обновувањето и регенерацијата кај другите, особено оние кои се само неколку чекори зад нив во стекнувањето мудрост и искуство од она што светот го нуди. Кога Скорпијата ќе излезе од темнината во светлина, тие можат да бидат неверојатна исцелителна сила во животот на оние околу нив.

Тие прават прекрасни ментори и духовни водичи.
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.