Дали сте видовити? Целосен водич за јасновидение и 9 непогрешливи знаци

Дали сте видовити? Целосен водич за јасновидение и 9 непогрешливи знаци
Randy Stewart

Содржина

Ace of Base ги виде знаците, но дали вие? Секогаш сум шокиран од тоа колку луѓе го живееле целиот свој живот со дарот на видовитост, но никогаш не ја сфатиле моќта што ја поседуваат.

Пријателите и следбениците честопати допираат со слична загриженост: „Како да знам дали Јас сум видовита личност или не“? Не постои едноставен одговор. Но, постојат начини да го дознаам тоа.

Обично ги поставувам следниве прашања како начин да добијам дефинитивен одговор. Дали видот е ваша супермоќ? Дали можете да видите различни обоени светла околу луѓето?

Дали се чувствувате неверојатно трогнат од скулптури, цвеќиња и други физички предмети? Дали гледате блескави светла, лебдечки сенки или обоени точки во воздухот?

Ова се некои од работите што ги доживуваат духовно надарените видовити. Дали сте се запрашале дали можеби сте видовити или не? Ако е така, дојдовте на вистинското место.

Во оваа статија, ќе ја опфатам дефиницијата за видовитост и ќе зборувам за најчестите знаци на видовитост за да одредам дали ја поседувате оваа дарба. Создадов и тест кој може да ви помогне да одлучите „јај или „не“ кога станува збор за визијата за ESP.

Што е јасновидение? Дефиниција

Зборот „видовитост“ е комбинација од два француски збора clair и voyance/voyant (сегашен партицип на „voir“ што се однесува на „да се види ”). Првиот збор од оваа комбинација буквално значиможеш ли.

Зајакни го твоето трето око

Еден клуч за справување со видовитоста е да ги усовршиш своите способности и да добиеш што е можно поголема контрола над нив. Ако го направите ова, одземате дел од стравот и вознемиреноста што го мачат необучениот психичар.

Ова е затоа што повеќето од вашите визии ќе ги видите во третото око на вашиот ум. Работата на отворање и зајакнување на овој центар на чакра е критична.

Вежбајте намерно да ги користите вашите способности

Ако сте на место со многу луѓе, обидете се да ги видите нивните аура. Затворете ги очите и визуелизирајте цвеќиња, бројки и други предмети. Кога ќе видите Дух или топче со аголот на окото, не бегајте од него. Наместо тоа, фокусирајте се на „гледање подалеку“.

Често медитирај

Иако овој совет е најмногу практикуван за видовити, тој стана речиси клише. Преку медитација сите луѓе, дури и оние кои не се сметаат себеси за психички, можат да ја подобрат својата интуиција и поврзаноста со себе.

Познав луѓе кои живееле цел живот со ограничена психичка способност да станат духовни рок ѕвезди по неколку месеци медитација. Значи, ако не знаете многу за медитацијата, направете истражување и пробајте.

Игра на видовитите

Еве едноставна игра на видовитите што можете да ја играте:

Нека вашиот сопружник или пријател да постави 7 или 8 предмети на стабилна површина како што е маса или маса додека сте надвор одсоба. Откако сè е на место, поставете тајмер и одете во собата. Дозволете си 10-15 секунди за да ги проучите сите предмети.

Одете назад од собата и обидете се да ја видите сликата во вашиот ум. Запишете онолку колку што можете да запомните за секој предмет (боја, големина, форма, положба итн.) и видете колку добро сте успеале. Техники како оваа ќе ви помогнат да ја зајакнете вашата способност за визуелизација.

Тест на видовитост

Дали се чувствувате како да ви треба помош за да ги усовршите своите вештини? Направете го овој тест за јасновидство за да видите каде стоите.

Погледнете ги сликите подолу. Погледнете дали можете да ги прочитате. Кои се тие? Или ако е предмет, кому му припаѓал? За што се користеа? Дали е поврзано чувство на тага? Или позитивно, можеби?

Откако ќе ги прочитате добро, скролувајте надолу и прочитајте ги информациите за секое парче.

Тест на видовитост – слика 1

На првата слика е прикажан ѓердан на Едвард кој е пронајден од длабочина од две и пол милји под морето, еден век по трагичното потонување на Титаник. 1>

Во 1997 година, ланчето беше пронајдено во торба заедно со други накит. Иако точниот сопственик останува непознат, се верува дека и припаѓал на жртва на трагичното тонење.

Тест на јасновидение – слика 2

Каква вибрација добивте од втората слика? Ова е библиски јорган што и припаѓал на ХариетПауерс, роб од ерата на Граѓанската војна од државата Џорџија.

Историјата вели дека г-ѓа Пауерс го продала својот рачно изработен јорган за пет долари откако била ослободена, но паднала во тешки времиња. Сепак, таа инсистираше оној што го купуваше да дознае за секоја библиска сцена сошиена на јорганот пред да ја купи. Сега е изложен во Смитсонијан.

Тест на видовитост – слика 3

Ако сте среќни и го знаете тоа, одете на пливање. Оваа слика е на плажа во Финска – експертите ја нарекоа „најсреќното место на земјата“.

Зошто луѓето во Финска се исполнети со толку многу радост? Висококвалитетно образование, еднаква плата за мажите и жените, како и добра здравствена заштита.

Исто така види: Ангел број 311: Надежна порака за позитивност и радост

Тест на видовитост – слика 4

Можеби изгледа како слатка баба, но 86-годишна Quaas е сила со која треба да се смета. Таа е во Гинисовата книга на рекорди како најстарата гимнастичарка на светот.

Нејзиниот сопруг исто така е гимнастичар и заедно имаат три ќерки. Таа сè уште редовно се натпреварува и е цитирана како вели: „Моето лице е старо, но моето срце е сè уште младо“.

Тест на јасновидение – Слика 5

Ко-основачот на eBay, Пјер Омидијар не е само богат бизнисмен, но исто така е рангиран и како еден од луѓето кои најмногу даваат на земјата.

Тој е дел од „Giving Pledge“ на Бил Гејтс и донирал преку милијарда долари на различни добротворни организации кои помош при бездомништво, глад и другопричини.

Резултати од тестот за јасновидение

Ова не доведува до крајот на нашиот тест и ме интересира колку добро сте поминале. Сепак, морам да кажам дека колку и да ја најдов оваа вежба забавна, тешко е да се тестира видовитоста на интернет. Познавам многу јасновидци на кои им е тешко да читаат слики и им оди подобро лично.

Значи, тоа што не ги добивате вистинските „вибрации“ од сликите погоре не значи дека не сте видовити. Овие типови на вежби се нешто што треба да го практикувате доколку сакате да ја „засилите“ својата природна дарба.

Одговорени најчестите прашања за видовитоста

Одговорите и прашањата што ги добив од моите читатели имаат беше прекрасно огромно. Исклучително сум благодарен што ги имам овие интеракции и додека одговарам на секоја порака што ја добивам, одговарам на најчесто поставуваните прашања за способностите на видовитите и како да ги зајакнам овде.

Што значи јасновидението Значајно?

Јасвидението е способност да се добијат информации за личност или предмет преку екстрасензорна перцепција. Терминот доаѓа од француските зборови clair (што значи јасно) и voyance (што значи визија). Видливоста е една од главните психички способности и затоа во превод значи „јасно гледање“. Оваа психичка способност овозможува допирање во душата и колективното знаење на сите души на универзумот.

Што е видовитост во психологијата?

Во психологијата, описот нада се биде јасновидец е малку поинаков од објаснувањето во лаички термини. Јасновидноста е знаење за информации кои генерално не му се познати на ниту една друга личност, не се добиени со никакви обични канали на расудување, а доаѓаат како форма на ESP, екстрасензорна перцепција.

Како се станува јасновидец?

Ако сте видовити, можете да примате интуитивни информации преку бои, слики, визии, соништа и симболи. Звучи кул, нели? А добриот дел е што можете да ги подобрите вашите видовити способности следејќи неколку едноставни чекори и секојдневна пракса. Но запомнете дека бара време, вежбање и трпение. Секогаш можете да го направите овој тест за јасновидство за да видите каде стоите.

Како да ги подобрам моите видовити способности?

Кога телото и умот се опуштени, се случуваат интуитивни искуства. Можете да ги зајакнете своите видовити способности со набљудување што се случува со вашето тело. Фокусирајте се на нивото на вашата енергија и внимавајте на тоа како се чувствувате во близина на другите луѓе. Друга алатка е да вежбате фокусирање на блесоците на светлината и бојата што ги добивате. Станувајќи свесни преку медитација, пишување дневник и главно набљудување, дополнително ќе ги зајакне вашите видовити способности

Дали сте видовити? Завршни зборови

Во оваа статија опфатив што е јасновидство и зборував за најчестите знаци за да одредам дали ја поседувате оваа дарба. Ако него поседувате секој еден од нив, тоа не значи дека ја немате прекрасната дарба на јасновидство.

Сè уште е веројатно дека имате видовити способности ако мнозинството важи за вас.

0>Ако чувствувате дека сте видовити, знајте дека тоа е навистина подарок. Но, прво, треба да размислите како да го развиете и да го совладате за да го искористите максимумот од вашите способности. Откако ќе го научите ова, можете да постигнете многу и да го живеете својот максимален потенцијал!

„јасно“, а второто во превод значи „види/гледање“.

Значи, според овој превод, јасновидецот е човек со јасен вид кој е силно прониклив.

Тоа е еден од главните психички способности што ви дозволуваат да го искористите знаењето за вашата душа и колективното знаење на сите души на универзумот, вклучувајќи ги и оние од минатото и оние кои сè уште не се манифестираат.

Ако сте видовити, вие може да прима интуитивни информации преку бои, слики, визии, соништа и симболи. Ова „внатрешно гледање“ најчесто е многу суптилно и вообичаено ќе се случи во окото на вашиот ум.

Иако не постои научен доказ што ги докажува овие психички феномени, луѓето ги доживуваат цело време. Веројатно сте доживеале јасновидство да се манифестира на некој начин во текот на вашиот живот, но не сте го препознале како што е!

Можеби сте ги дискредитирале вашите видовити моќи како сон, лутање по умот, желба размислување, или имагинација.

Не е чудно што ги помешавте вашите видовити способности со имагинација или лутање на умот. Ова е всушност доста вообичаено!

Нашите интуитивни способности се манифестираат од истата страна - десната страна - на мозокот во која се сместени нашите креативни центри, вклучително и имагинацијата. И оваа имагинација го носи семето на видовитите и формите на видовитите.

Тие ќе се манифестираат на ист начин како и другитекреативни и слободни изрази на вашата душа – со слики.

Кратка историја на јасновидението

Зборот јасновидение за прв пат бил употребен во 1665-1675 година во Франција и речиси 200 година на англиски значел исто како добро. Но, подоцна во 19 век, тоа го доби значењето на „имање втор вид, голем увид или психички дарови“.

Така сега, тоа значи дека видовита личност е некој што може да ги согледа работите надвор од природниот опсег на човечките сетила или предвидуваат идни настани.

Важно е да се забележи дека постои тековно несогласување во врска со постоењето на овој феномен psi поради реалните животни искуства на луѓето.

Постојат различни општества ширум светот кои се посветени на проучувањето на овој концепт. Во 1882 година, во Лондон беше основано Друштвото за психички истражувања, проследено со слични друштва во други земји, вклучувајќи ги Јапонија, Русија, Италија, Франција, Холандија и САД.

Исто така, наоѓаме докази за јасновидение низ нашата историја и различните религии. На пример, христијанството признава примери на видовитост.

Се верува дека некои популарни светци како Ана Катерина Емерих, Падре Пио и Колумба од Јона добиле божествени дарови на перцепција надвор од нормалната сетилна перцепција. Самиот Исус Христос е спомнат во евангелијата дека има знаење надвор од неговите непосредни човечки сетила.

Исто така, наоѓаме споменувања навидовитоста во џаинизмот и се смета за еден од петте видови на знаење, поврзано со суштествата во рајот и пеколот.

Знаци на видовитите

Јовидовитоста не секогаш се издигнува и го прави своето прво појавување драматично. Можеби немате опширен сон или јасна визија.

Обично, тоа е многу посуптилно од тоа и има многу видовити луѓе кои шетаат низ овој свет кои дури и не знаат дека ја имаат оваа супер-кул психичка дарба. Дали сте еден од нив? Ајде да дознаеме!

Еве ги 9-те најчести знаци на јасновидство парапсихолошки феномени , што сугерира дека би можеле да поседувате видовити психички способности. Имајте на ум дека не мора да можете да кажете „да“ на сите овие за да бидете видовити психички.

1. Гледате блесоци на светлина и боја

Дали гледате блескави светла, лебдечки сенки или обоени точки во воздухот? Престанете да мислите дека ќе полудите, всушност далеку од тоа – вие сте само надарени!

Блецовите на светлината и бојата често служат како знак дека Вишите духови, оние на небото или другите членови на вашиот духовен тим е околу вас. Духот може да го бара вашето внимание за да пренесе важни информации. Може да видите:

  • Пловечки топчиња или обоени точки во просторот околу вас
  • Сенки кои изгледаат како да лебдат во воздухот
  • Блескави или трепкачки светла во просторот околу вас
  • Движење иблескави светла во аглите на очите

Идејата за духови може да ве исплаши, но нема од што да се плашите. Водичите од ангели или духови вообичаено ќе се даваат со љубов, а луѓето го доживуваат ова водство како корисно, вредно и забавно.

2. Видливите имаат тенденција многу да сонуваат

Дали често талкате во сопствените мисли? Дали мечтаете и „зонирате“ многу пати на ден? Дали често ги замислувате работите во вашата глава речиси до тој степен што живеете во вашата глава наместо надвор во реалниот свет?

Ако е така, ова може да биде знак дека сте видовити, бидејќи ова е крајно типично. Тоа е затоа што видовитоста има врска со гледањето и визуелизацијата е огромен дел од тоа!

Затоа видовитите можат да се замислат себеси во други ситуации и таквата визуелизација им доаѓа природно.

3. Имате чести и/или живописни соништа

Ако имате соништа кои ви се толку реални, имате она што се нарекува живописни соништа. Овие соништа се многу светли со боја и се толку блиску до реалноста што можете да изберете кој е.

Најдов дека видовитите се многу визуелни луѓе, нивниот вид е исклучително активен, дури и во спиење. Затоа имате тенденција да доживувате чести и/или живописни соништа ако сте видовити.

Понекогаш, овие соништа може да бидат визии или да раскажуваат приказна што дава увидво она што се случува во реалниот живот.

4. Имате длабока врска со убави нешта

Дали обожавате да одите во музеј за да погледнете убава уметност? Дали сте неверојатно трогнат од скулптури, цвеќиња и други физички предмети? Дали сте привлечени кон кариера како графички дизајн или фотографија?

Можеби претпоставувате дека секој го прави тоа, но тоа не е така. Некои луѓе се многу повеќе привлечени од естетиката од другите. Некои ја сакаат уметноста, додека други не би можеле да се грижат помалку за скулптурата или визуелните претстави.

Ако сте видовити, имате тенденција навистина да ги цените убавите нешта во животот и сакате креативни хоби, како сликање, цртање, или фотографија.

Ова е поврзано со фактот дека видовитоста е силно поврзана со вашите визуелни сетила. Значи, ако креативните хоби го раздвижуваат вашиот свет, тоа е знак дека можеби сте видовити.

5. Гледате работи како се движат во аголот на вашето око

Дали ги гледате работите со аголот на вашите очи, до точка каде што всушност двојно проверувате дека не сте виделе само некого? Ако го направите тоа и откриете дека нема ништо таму. Овие можеби се „земјани“ духови, кои лебдат наоколу во вселената.

Духовите врзани за земјата се ментални или емоционални тела на починати луѓе, кои поради некоја причина не преминале целосно. Видовитите не само што имаат способност да гледаат духовни водичи, туку, во некои случаи, гледаат и земјенидухови.

Оваа способност може да биде прилично страшна, но не мора да биде. Прегрнувањето на вашиот подарок ќе ја направи оваа ситуација помалку непријатна кога ќе се случи.

6. Видовитите можат да гледаат аури или светлини околу луѓето

Како видовити, може да воочите различни обоени светла околу поединци со кои се среќавате во различни поставки како дома, работа или јавни места. Овие светла ги претставуваат визуелните манифестации на ауричните полиња, кои се состојат од електромагнетни енергии.

Ауричните полиња носат значајни информации за животот и емоциите на луѓето, помагајќи ви да ја разберете нивната моментална состојба.

Ако не сте запознаени со читањето аури, можете да ја следите следнава вежба:

Лицето чија аура сакате да ја прочитате нека седне на бела позадина, а потоа опуштете се и намерно оставете ги очите да излезат од фокусот.

7. Како јасновидец, гледате како работите се вклопуваат заедно

Можете ли да видите во окото на вашиот ум како нешто треба да биде за да функционира правилно? Дали сте мајстор во решавање на тешки загатки или комплицирани проблеми? Дали лесно гледате како различни парчиња се вклопуваат додека другите веќе се борат со тоа со часови?

Многу видовити сфаќаат дека природно разбираат како работите и идеите се поврзуваат и повторно, сето ова се враќа на визуелното оние со дарба на видовитост се.

8. Добри сте воЗамислувате планови во вашата глава

Дали често создавате цели сцени во вашиот ум за иднината? Дали имате посебен талент за создавање нови дизајни?

Луѓето со видовити способности имаат силно развиено чувство за вид. Затоа тие можат да планираат и замислуваат нешта во нивната глава и да видат крајниот резултат дури и пред почетокот на проектот.

9. Видовитиот има одлично чувство за насока

Дали Siri треба да бара од вас насоки наместо да ви ги даде? Дали другите ве третираат како човечки GPS?

Исто така види: Ангел број 233 - возбудлива порака за надеж и позитивност

Ова може да биде уште еден знак дека сте видовити, бидејќи можете да ги гледате работите на начин на кој другите не можат. Поради вашите силни вештини за визуелизација, патувањето може да изгледа како ветре.

Како да се справите со видовитоста

Јасвидението е способност да се види минатото на нашите традиционални сетила. Отсекогаш сум гледал на мојата видовитост како талент или суперсила во извесна смисла. Да се ​​биде во можност да се види надвор од она што другите го доживуваат како реалност има многу придобивки.

Но, открив дека со сите подароци, има и недостатоци. Многу необучени јасновидци, но сепак природно талентирани луѓе на почетокот имаат потешкотии да се справат со нивните психички способности. Ова не е невообичаено или нешто од што треба да се срамите.

Земете го на пример Пабло Пикасо. Иако беше еден од најпознатите уметници што некогаш живееле, тој имал проблеми со учењето и се борел со проблемот со дислексијата.

БидејќиПроблемот со дислексијата е нарушување на учењето засновано на јазик, кое има и визуелна компонента, тоа влијаеше на перцепцијата на реалноста на Пикасо.

Ова несомнено влијаеше на неговата работа. Тоа е, исто така, она што го навело да се занимава со уметност на прво место, откако бил означен како „чита слеп“ и го напуштил училиштето.

Совети како да се справите со вашите способности на видовитите

Пикасо на крајот ги совладал своите дарби , а можете и вие. Еве неколку совети за видовитиот со новооткриените способности:

Не се сомневајте во она што можете да го направите

Ако некогаш сте ја прочитале книгата или сте го гледале филмот, Давателот, вие веројатно се сеќавате на сцената кога главниот лик, Џонас, сфати дека има извонреден подарок.

За разлика од другите во неговото утописко општество, Џонас можеше да види боја. За сите други, јаболкото (и секој друг предмет) беше единствена монотона нијанса. Но, Џонас можеше да види подалеку од она што беше на површината, дури и само за дел од секундата.

Кога пријателката на Џонас со ѓумбир, Фиона, дојде да разговара со него, се чинеше дека нејзината коса „грее“. Можеше да види дека е црвено, исто како јаболкото што го забележа пред некое време. Ако Џонас им го спомнал ова на другите, тие би мислеле дека е луд.

Во некои случаи, истото ќе важи и за видовитите. За среќа, вие, како Џонас, не сте сами. Тој најде поддршка од „Давателот“ и можеше да ги искористи своите способности за поголемо добро на своето општество, и така
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.