Значење на тарот картичката кралица на стапчињата

Значење на тарот картичката кралица на стапчињата
Randy Stewart

Кралицата на стапчињата исправена во читањето претставува енергичен и заповеднички пристап за управување со нечиј живот. Натоварена со ентузијазам, кралицата со задоволство се справува со секој проблем. Таа е она што многумина од нас се стремат да бидат - жена која презема одговорност која не е само страсна, туку и автентична.

Кога кралицата се појавува на читање тарот, таа или ве претставува вас или друга важна жена во вашиот живот која е љубовна и доследна, но не се плаши да даде се што има. Дали има области во вашиот живот во кои треба да вложите повеќе? Сега е време да се справите со овие задачи со целосна посветеност.

ОТКЛУЧУВАЊЕ НА КЛУЧНИТЕ ЗБОРОВИ: КРАЛИЦА НА ПРАЧКИ

Пред да се нурне подлабоко во описот на тарот-картичката Кралицата на стапчињата, дозволете ни да направиме брз преглед на најважните зборови поврзани со оваа картичка Мала Аркана.

Исправен Огнена страст, енергичен, самоуверен, со цело срце
Обратно Љубоморна, жешка, себичност, несигурност
Да или не Да
Елемент Оган
Планета Јупитер
Астролошки знак Стрелец

ВИЗУЕЛЕН СИМБОЛИЗАМ: УМЕТНОСТА НА ТАРОТ КАРТИЧКА КРАЛИЦА НА ПРАЧКИ

За целосно да го разбереме значењето на тарот картата Кралицата на стапчињата, прво ќе ги погледнеме илустрациите, боите и симболиката на овој дворкартичка.

Независна и горда, Кралицата на стапчињата седи на престолот на кој се врежани и сончогледи и лавови.

Исто така види: Ангелски број 9999 Промена и трансформација

Овие две слики ја симболизираат нејзината единствена личност. Таа е и весела и жива, страсна и ориентирана кон целта, и женствена, но сепак силна.

Дајќи сончоглед во едната рака и стапче во другата рака, директниот поглед на Кралицата на стапчињата покажува дека таа се плаши ништо. Црната мачка пред нејзините нозе ја претставува моќната енергија што ја поседува кралицата и раѓањето/повторното раѓање.

Иако кралот можеби е фигурата, кралицата е таа што ја има вистинската контрола.

ПРАВКАТА КРАЛИЦА НА ПРАЧКИ ЗНАЧЕЊЕ ТАРОТ

Картата „Кралица на стапчињата“ симболизира некој што напредува во лидерските улоги и не се плаши да ја заземе просторијата од невреме.

Кога Исправената кралица на стапчињата се појавува во вашето читање, таа ви дава решение за вашиот проблем: бидете сигурни. Дури и ако треба да го „лажирате додека не го направите“.

Поради начинот на кој е дизајниран нашиот Универзум, нашите мисли ја создаваат реалноста. Кралицата го знае ова и нè охрабрува сите да се фокусираме само на она што го сакаме, а не на работите што не кочат.

Ова не се случува преку ноќ. Можеби ќе треба да направите некоја работа за внатрешното дете за да залечите негативно програмирање што ве спречува да стигнете таму каде што би сакале да бидете.

ПАРИ И ЗНАЧЕЊЕ НА КАРИЕРАТА: ФИНАНСИСКИ ТРИУМФ

Ако Кралицата на стапчињата покажесо читање тарот за пари или кариера , вие (и другите) ќе бидете изненадени од бројот на работи што можете да ги постигнете во моментот, ако можете да ја насочите својата енергија на вашите цели во кариерата и финансиите.

Ако кралицата ве претставува, ќе треба да ја вложите целата своја сила во се што е потребно за да ги исполните овие цели. Дали треба да креирате подобра биографија за да можете да заглавите нова работа?

Можеби имате можност да се издигнете на работа, но треба да бидете „all in“ за да ја достигнете оваа поголема висина. Што и да е, така да се каже треба да го „фатите бикот за рогови“ и да направите работите да се случат.

Ако оваа кралица претставува некој друг, постара женска фигура сака да ве земе под нејзина закрила и да ве ментор . Слушањето на нејзините совети ќе ви помогне да станете сигурни во многу области од вашиот живот, вклучувајќи ги и финансиите.

ЉУБОВ И ВРСКИ ЗНАЧЕЊЕ: БАЛАНСИРАН ЧИН

Во љубовното читање тарот, Кралицата на стапчињата ја претставува потребата за љубов и ценење во Вашиот живот. Тоа може да биде и знак за плодност, па ако сакате да имате дете сега или во иднина, веројатноста е ветувачка.

Многу оптимизам и енергија се поврзани со овие типови на врски, но така е да се биде работохолик и да не поминува доволно време со семејството и пријателите. Дали постои начин на кој можете да се фокусирате на вашите страсти додека сè уште ја одржувате искрата дома? Тоа ќе ви помогненапредувај!

Ако сте слободни и барате љубов, кралицата предлага да се поврзете со некој што има слични интереси. Групите за состаноци во вашата област се одлично место за почеток доколку сакате да се забавувате со некој со слични хоби.

ЗАЧЕЊЕ ЗДРАВЈЕ И ДУХОВНОСТ: ПАТ ДО БЛАГОДАРНОСТА

Кралицата на Стапчињата се позитивен знак за оние кои бараат одговори околу нивното физичко или емоционално здравје . На патот ви доаѓа обновена енергија. Ова ќе ви овозможи да ги надминете сите сегашни проблеми што ги имате со вашето тело или ум.

Дали ова значи дека ќе бидете магично излечени? Најверојатно не. Сепак, ова засилување на позитивна енергија ќе ви помогне да го направите она што е потребно за да се вратите во врвна форма.

КРАЛИЦАТА НА ПРАЧКИ ПОВРЕМЕНО ЗНАЧЕЊЕ

Како и кај Кралицата на петакулите и другите дворски карти , „обратната“ претстава на оваа картичка Мала Аркана ги претставува негативните аспекти на нејзината личност.

Силна и тврдоглава, Кралицата на стапчињата ќе се брани себеси и своето семејство. Кога работите не одат според планираното, може да се појави љубомора, несигурност и себичност.

Дали овие особини ве претставуваат вас или некој ваш близок? Ако е така, Кралицата на стапчињата обратно испраќа предупредување - жешката глава може да доведе до големи грешки и тешки последици.

Исто така види: Кој е методот 369 и како да го направите тоа

Иако љубомората и несигурноста се природни чувства, важно е да се ' седи со нив. Ова незначи да им дозволиме да го преземат воланот.

Спротивно на исправеното значење на стапчињата, оваа картичка ве поттикнува да внимавате да користите мешавина од емоции и логика при донесување одлуки. Во спротивно, може да завршите со сериозно жалење.

ОПИС ТАРОТ КАРТИЧКАТА КРАЛИЦА НА ПРАЧКИ: ДА ИЛИ НЕ

Кралицата на стапчињата во Да или не читањето се појавува кога одговорот што го барате е дефинитивен да . Бидете сигурни во вашиот следен потег.

Дали сакате да се преселите или да започнете нова кариера? Оди за тоа? Дали сакате да се вратите на сцената за запознавање или да го проширите вашето семејство?

Можете да имате што и да посакате. Само погрижете се да ја прифатите позитивната личност на кралицата кога ќе го започнете вашето патување. Нашите мисли се тие што ги обликуваат нашите верувања, кои влијаат на нашата реалност.

КРАЛИЦА НА ПРАЧКИТЕ И АСТРОЛОГИЈАТА

Кралицата на стапчињата е поврзана со Риби и Овен, воден и огнен знак соодветно. Рибите се многу интересен астролошки знак, често воден од силни интуиции и емоции. Со нив владее планетата Нептун, која ја отсликува нивната креативна страна. Рибите често се сонувачи.

Овенот е уште еден неверојатен астролошки знак. Тие се амбициозни и смели, со силно чувство за лидерство. Тие се управувани од планетата Марс, што ја отсликува нивната храброст и озлогласениот темперамент!

ВАЖНИ КОМБИНАЦИИ НА КАРТИ

КРАЛИЦАТА НА ПРАЧКИ И КРАЛИЦАТА НА ЧАШИТЕ

Овие две кралици заедноукажуваат на две работи: емоционален проблем и блиска пријателка која дава поддршка. Дали минувавте низ пробно време? Дали сте се чувствувале сами или сте под стрес што да правите со некој проблем? Сега е време да се потпрете на оние околу вас.

Обратно важи и со комбинацијата Кралица на стапчињата и Кралицата на чашите. Ако имате пријател кој минува низ тежок период, бидете тука како рамо да се потпрете. Ќе биде добро и за двајцата.

Кралицата на стапчињата и кралицата на мечевите

Кралицата на мечевите се смета за женка за поддршка која ќе се појави во вашиот живот. Оваа личност ќе ве охрабри и ќе ве подигне да го исполните целиот свој потенцијал. Затоа, кралицата на стапчињата со кралицата на мечевите може да означи пријател кој е под влијание на вашите идеи и сега го шири зборот за вас или ви помага со своето знаење.

Кралицата на стапчињата и страница од која било Одело

Подгответе се да научите лекција кога ќе се појават Кралицата на стапчињата и која било страница. Ова ќе дојде од вреден учител и може да вклучува часови, уметност, терапија, интелектуални определби и активности за саморазвивање.

Од суштинско значење е да го користите она што ќе го научите за да ги разбиете старите обрасци што повеќе не ви служат. Затворете ги очите и помислете на се што ве кочи. Што можете да направите за да го промените ова? Започнете овде.

КРАЛИЦАТА НА ПРАЧКИ И ПЕТТЕ ЧАШИ

Исто како кралицата на стапчињата иPage, Кралицата и петте чаши се фокусираат на учење вредна лекција. Со оваа комбинација, минатото е она што доаѓа, а она што треба да го сфатите е поврзано со минатото, а не со сегашноста.

Кога болка или други негативни чувства опкружуваат ситуација, ние често се обидуваме да ги закопаме овие емоции и брзо да продолжиме понатаму. Ова ни дава привремено олеснување, но не и траен мир.

Следниот пат кога ќе почувствувате силни емоции или ќе се вознемирите од некоја ситуација, обидете се да ја поврзете со минатото. Што можете да научите од оваа ситуација што може да ја води вашата иднина?

КРАЛИЦАТА НА ПРАШКИТЕ И СМРТТА

Само бидете мирни ако се појави комбинацијата со тарот картата Смрт. Ако работите не се тешки во сегашноста, доаѓа време во кое ситуацијата ќе се чувствува хаотично или надвор од ваша контрола. Колку и да изгледа тешко, обидете се да се опуштите и да дозволите работите да течат природно.

Кога се обидуваме да ги принудиме работите, може да има негативни последици кои се полоши од првобитната ситуација - се разбира, знаејќи дека ова не Исклучете го фактот дека промената може да биде доста незгодна. Постојат работи што можете да ги направите за да го олесните процесот. Медитацијата е одлична алатка како и фокусирањето на грижата за себе.

ИСПИРАЦИЈА ТАРОТ НА КРАЛИЦАТА НА РАСКИ

Иако ги пишувам сите описи врз основа на палубата Рајдер-Вејт Тарот, тоа не значи дека користам и други палуби. Една од моите омилени работи е да пребарувам на вебпрекрасни палуби и картички на тарот.

Овде можете да најдете мал избор на прекрасни тарот картички на Кралицата на стапчињата. Дали сами креиравте тарот карта и сакате да го споделите ова, би сакал да слушнам од вас!

Купете ја палубата за тарот на модерниот начин овде!

КРАЛИЦАТА НА ПРАЧКИ ВО ЧИТАЊЕ

Дали нашата интерпретација на Кралицата на стапчињата ви одекнува? Нашата заедница сака да ги слуша вашите мисли, затоа ве молиме одвојте една минута за да не известите во коментарите подолу!
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.