Значење на пет од стапчиња Тарот картичка

Значење на пет од стапчиња Тарот картичка
Randy Stewart

Петката стапче е „Игрите на гладта“ на Тарот. Ако оваа картичка Minor Arcana се појави во вашето читање, подгответе се за некоја силна конкуренција.

Несогласувањата и раздорот владеат кога оваа картичка е во комбинација. Сепак, исходот не мора да биде целосно лош.

Ако сте спремни да ја задржите својата позиција додека работите преку предизвиците што ги претставува драмата, ќе излезете на врвот.

0>Прашањето е, дали имате што е потребно за да го извозите бранот до целта?

ПЕТ ОД ПРАЦА КЛУЧНИ ЗБОРОВИ

Пред да нурнете подлабоко во исправената и обратна петка од стапчиња значењето на картичката и нејзината поврзаност со љубовта, работата и животот, најпрвин брз преглед на најважните зборови поврзани со оваа картичка на Wands.

Upright Конкуренција, несогласувања, повреди за време на агресивни или контактни спортови, ривалство, предизвици
Обратно Компромис, тимска работа, хармонија, решенија
Да или не Не
Нумерологија 5
Елемент Оган
Планета Сонце
Астролошки знак Лав

ОПИС НА ТАРО КАРТИЧКАТА ПЕТ ОД ПРАЦА

За целосно да го разбереме значењето на тарот-картичката Петка прачка, прво ќе ги погледнеме илустрациите, боите и симболиката на оваа карта на стапчињата.

Сликата на лицето на Петте стапчиња е една од најпознатитеодговори на некои од најчестите прашања што моите читатели ги поставија за поединечни картички.

Еве ги првите четири прашања поставени за Петте стапчиња.

Што значи Петката од стапчиња?

Обично мислиме на „висока петка“ како сигнал за договор, но тоа секако не е случај со Петте стапчиња. Судир на личности, лути ега, битки и недостаток на соработка, сето тоа изобилува кога оваа картичка е присутна. Иако е тешко да се види во позитивно светло, како и сите тарот карти, Петте стапчиња носат значајна порака. Можеби не сте свесни за хаосот што е при рака? Ако е така, мора да ја повлечете главата од песокот и да се соочите со овие проблеми директно.

Што значи обратната петка од стапчиња?

Не е често обратна карта има попозитивно значење од исправената поставеност. Сепак, ова е случај со обратната Five of Wands. Во исправена положба, тоа претставува борба. Кога картичката ќе падне наопаку, крајот на конфликтот е близу. Ако сте биле во борба за моќ или сте се бореле битка по битка, обратната петка од стапчиња претставува бело знаме. Сега е можен компромис, а работите и решение може да се постигнат ако сте подготвени да го спуштите оружјето.

Што значат Петте стапчиња во љубовното читање?

Тие велат дека „Сè е фер во љубовта и војната“. Ретко гледам дека Петте стапчиња се среќниодноси. Напротив, оваа картичка се појавува кога двајца луѓе се в гуша. Ако сте во војна со вашиот сопружник, ќе треба многу внимателно да размислите за вашиот следен потег. Дали врската вреди драма и хаос? Дали треба да останете на своето или да барате компромис? На крајот на денот, изборот е ваш.

Дали петте стапчиња е да или не картичка?

Петката стапчиња е картичка „Да“, но покажува дека што што бараш нема да биде победено без голем напор. Мора да бидете спремни да се борите за што и да посакате. Може да има неколку неуспеси, но со сите карти во Suit of Wands, нечија одлучност може да донесе позитивна исплатливост на крајот.

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ПЕТТЕ ПРАША?

Тоа е сè за значењето на картата Пет од стапчиња Тарот! Ако сте ја повлекле оваа карта во вашиот тарот намаз, дали значењето има смисла за вашата ситуација во животот?

директно во тарот. Иако секогаш има простор за толкување, петте мажи прикажани на картичката очигледно се во конфликт.

Нивните кренати прачки не се користат како оружје, туку ги спречуваат да се движат напред додека се судираат еден со друг.

Нивната агресија носи проблеми, но никој не изгледа подготвен за компромис. Дали е ова добра работа? На крајот на краиштата, само битката носи победник.

Погледнете ги другите картички во вашето читање за да одлучите дали ова е случај на здрава конкуренција или нешто што ќе донесе назадување.

Значење на тарот со пет стапчиња

Костимот на стапчиња е претставник на огнените знаци во астрологијата, така што не е изненадување што Петте стапчиња симболизираат страсни борби и огнени конфликти.

Кога оваа карта се појавува исправено во читањето, го привлекува вниманието на дисхармонијата во вашиот живот. Можеби сте вклучени во ментална или физичка војна со оние околу вас.

Оваа состојба предизвикува чувства на презир и гнев кај сите оние кои се вклучени во борбите. Иако секогаш постои начин да се реши проблемот, никој не е заинтересиран да го стори тоа.

Ако ова ви одекнува, мора да копате длабоко во себе за да најдете начин повторно да донесете мир во вашиот внатрешен круг.

Важно е да се запамети дека постојаните расправии не ги решаваат проблемите, туку само додаваат вознемиреност и раздор во вашиот живот и во животот налуѓето за кои се грижите.

Ако се надевате дека ќе се ослободите од хаосот во вашиот живот, вие сте тој што треба да продолжи маслиново гранче.

Сега е време да го проголтате вашето гордост и искористете ги вашите комуникациски вештини за да ја пронајдете основната причина за вашата борба и да ја надминете еднаш засекогаш.

Парите и значењето на кариерата

Петте стапчиња во кариерата контекстот е познат по тоа што ги претставува кавгите на работното место. Дали сте во судир со соработниците или со вашиот шеф?

Дали има многу различни мислења за насоката во која треба да се движите напред? Сега е шанса да ги покажете своите вештини.

Што носите на маса? Не плашете се да ги презентирате вашите идеи со доверба. Дури и ако сите не се согласуваат, давајќи ги сите гаранции за успех, дури и ако исходот не е 100 проценти онаков каков што го сакате.

Во позитивно читање, Петте стапчиња претставуваат здрава конкуренција и можност да се докажете. Ако сакате да заработите покачување или да се искачите на скалата на компанијата, подгответе се за некој финансиски стрес или нестабилност.

Се разбира, тоа не значи дека ќе го изгубите натпреварот. Всушност, постои добра можност да излезете на врвот.

Ќе треба да ја насочите целата своја енергија на задачата што ја имате и да најдете начини да се издвоите од вашите ривали. Нека победи кумот.

Кога станува збор за финансиите , Петката стапчиња означува привременалични финансиски прашања. Можете да бидете спокојни знаејќи дека овие проблеми нема да траат вечно.

Фокусирајте ја вашата енергија на изнаоѓање решенија наместо да се задржувате на позицијата во која ве поставиле финансиите. Ова ќе го надминете со текот на времето.

Љубов и врски Значење

Кога станува збор за љубов и романтични врски, Петката стапче сугерира дека има неволја во рајот.

Ако сте сингл, можеби ви е тешко да се истакнете или да се гледате себеси во конкуренција со други за ист партнер.

За среќа, не мора да биде вака. Со допирање на вашето автентично јас и одбивање да се натпреварувате со другите, ќе ја најдете личноста која е добра за вас.

Ако сте во врска, многу пати, проблемите не ги предизвикувате вие ​​или вашиот партнер, туку оние однадвор кои сакаат да се мешаат.

Тоа исто така може да предвиди проблеми со љубомора и несигурност. Во некои случаи, вашиот партнер може дури и да ви стане ривал.

Ако е така, најдете начини да се здружите и да бидете тим. Што те собра на прво место? Ова е она на што треба да се фокусирате наместо на негативното.

Ако постојано се расправате со вашиот партнер или се чини дека сте вовлечени во битка на волјата, ќе треба да донесете одлука.

0>Дали е време да ја зајакнете својата решителност, компромиси или можеби дури и да продолжите понатаму? Само вие го знаетеодговорете.

Но, едно е сигурно: некој ќе треба малку да се наведне ако се надевате дека ќе се избавите од оваа болест.

Погледнете добро во огледалото и одредите што можете да направите да ја донесете промената што ја сакате во вашето партнерство. Сè започнува со вас!

Исто така види: Дали го гледате ангелот број 1616? Еве зошто!

Значењето на здравјето и духовноста

Кога Петката од стапчиња се појавува во ширење здравје , читањето тарот за здравје покажува дека ќе се борите или ќе се борите надвор од некоја болест.

Тоа исто така може да послужи како предупредување дека треба да одвоите време за себе да се опуштите и декомпресирате.

Ако преземате премногу проекти одеднаш и тоа е огромно ти, направи чекор назад. Ако продолжите да се ширите премногу слабо, може да имате битка со здравствен проблем како висок крвен притисок во вашата иднина.

Одвојувањето одредено време за полнење на батериите може да заштити од ова.

Дали сте заробени во негативни мисли и емоции? Ако е така, ова би можело да се манифестира физички.

Ако сакате да се подобрите во оваа област, најдете начини да го намалите стресот и да ја прифатите благодарноста и позитивноста

Ова е полесно да се каже отколку да се направи кога е хаос сегашноста, но со фокусирање на сето добро, ќе можете да го потопите негативното.

Имајте на ум дека минатото не може да се промени, но можете да се движите напред во која било насока што сакате. Вие целосно ја контролирате вашата реалност.

ПЕТ ОД ПРАЧАОБРАТЕН

Во овој пасус, ќе разговараме малку повеќе за тоа што значи ако сте ја повлекле тарот-картичката Five of Wands во обратна положба (наопаку).

Петката од стапчиња обратно има единствена порака. Таа е една од ретките тарот карти што има попозитивно значење кога се нацртани наопаку.

Во овој момент, може да бидете исцрпени, особено ако се чувствувате како конфликтите со кои се соочувате на работа или дома никогаш да нема да завршат.

Описот на Reversed Five of Wands Tarot сугерира дека без разлика борбите низ кои сте минувале, внатрешни или други, наскоро ќе бидат решени. Ако сте биле во конкуренција со други, решението брзо ќе се појави.

Доколку во идната позиција се нацрта „Пет од стапчиња обратно“, тоа предвидува конфликти и битки кои брзо ќе завршат ако се направи компромис.

Што сакате најмногу? Ако е мир и хармонија, можеби ќе треба да размислите за губење на битката за да ја добиете војната.

Пет од стапчиња: да или не

Ако картичката се појави исправена во налогот Да или Не, одговорот обично е не

На Пет од стапчиња , кога се користи за одговор „да“ или „не“ , претставува блокови кои се надвор од ваша контрола.

Ова не значи дека она што го сакате нема да се случи подоцна. Но, засега, хаосот и конфликтот што ќе ја опкружуваат ситуацијата прават да се оди напред на позитивен начинмалку веројатно.

Петката стапче и астрологијата

Петката стапчиња е поврзана со хороскопскиот знак Лав. Главните карактеристики на овој знак се сочувство и големо срце, свесност, нагон и природно лидерство. Со Лавот владее Сонцето и ја покажува нашата способност да блеснеме и да ги изразиме нашите вистински дарови и самодоверба.

Важни комбинации на картички

Петката од стапчиња означува конкуренција, несогласувања и предизвици. Меѓутоа, кога се комбинира со други картички, ова значење може малку да се промени. Подолу можете да ги најдете најважните комбинации на картички Five of Wands.

Five of Wands and the Emperor

Five of Wands во комбинација со императорот покажува дека некој ги предизвикува властите или оние кои одлучуваат- правење позиции. Дали сте вие?

Исто така види: Тарот и нумерологија 101: Подобрување на вашиот тарот со броеви

Без разлика дали сте бунтовникот или оној со кој се соочува опозицијата, вие мора да одлучите дали ќе останете на вашиот став или ќе соработувате. Што е тука во прашање? Треба внимателно да ја разгледате секоја патека пред да направите избор.

Пет од стапчиња и трите чаши

Љубомората ја крева својата грда глава. Можеби сте се чувствувале завидливи, или можеби некој друг бил малку зелен.

Петката од стапчиња заедно со трите чаши служат како потсетник дека иако пријателската конкуренција е здрава, во вишок, може да доведе до непотребна драма и конфузија.

Пет стапчиња и високата свештеничка

Заедно соВисоката свештеничка, Петте стапчиња сугерираат дека конфликтот е внатрешен, и затоа, лично размислување и раст се во ред.

Дали има работи за себе или за вашата ситуација поради кои не сте задоволни? Ако стапите во контакт со вашето автентично јас и ѝ верувате на сопствената интуиција, ќе ги промените вашите околности на подобро.

Five of Wands and The Wheel of Fortune

Комбинацијата на картички со Тркалото на среќата ви кажува дека сега е време да ја прифатите вашата уникатност и да најдете начини да се истакнете од толпата.

Ако сакате унапредување, обидете се да започнете бизнис или однесете кој било дел од вашиот живот на следното ниво , ќе мора да покажете што ве издвојува.

Ова не значи да го промените тоа што сте, туку наместо тоа да ги нагласите позитивните делови од вас што ве прават (или вашиот бизнис) посебен.

Five of Wands and The Hanged Man

Дали се чувствувате изоставени или „надвор од јамката“? Кога е поврзан со Петте стапчиња, обесениот човек сугерира изолација што не е ваша работа.

Клучот овде е да не дозволите она што се чувствува како отфрлање од другите да влијае на вашата благосостојба. Може да биде дека нивното дистанцирање не е лично.

За да видите дали е така, обидете се да го направите првиот чекор и да посегнете. Ако одбивањето е реалност, прифатете ги вашите чувства и обидете се да ги зајакнете другите врски што ќе ви помогнат повторно да се чувствувате целосно.

Five of Wands и Ace ofПентакли

Петката од стапчиња заедно со кецот на петакулите укажуваат на тоа дека интервјуто за работа е во вашата иднина. За оние кои се невработени, крајот на вашата борба е близу.

Ако имате позиција на која не сте задоволни, сега е време да се разграните. Направете скок и тргнете по работата од соништата - имате големи шанси да ја постигнете ако ја направите сега.

Five of Wands and Seven of Cups

When the Five of Wands and the Седум чаши се појавуваат една до друга во намаз, тоа служи како предупредување за губење време. Ако имате проект што сте го одложувале, сега е време да престанете да го одложувате.

Соберете ја целата своја енергија и фокусирајте ја на завршување на работите. Исполнувањето и радоста што ќе резултираат ќе направат да вреди!

Five of Wands Tarot Cards

Описот на Five of Wands во оваа статија се заснова на палубата Rider-Waite Tarot . Ова не значи дека користам и други палуби. И има толку многу прекрасни палуби таму! Затоа, додадов некои од моите омилени картички Five of Wands во оваа статија.

Spark of Joy Tarot

Eugene Smith преку Behance.net

Модерен начин на тарот

ЧПП ПЕТ ОД ПРАШКИ

Бидејќи има толку многу мали Arcana картички, може да биде тешко да се запамети, што значи.

За да ви помогнам да разберете повеќе за оваа картичка (и другите,) создадов дел за ЧПП што ќе ги нагласи и
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.