Значење на четири чаши Тарот карта

Значење на четири чаши Тарот карта
Randy Stewart

Содржина

Картата Четири чаши тарот претставува чувство на стагнација или заглавување во животот. Дали сте толку фокусирани на работите што одат наопаку и не можете јасно да видите како да одите напред?

Четирите од чаши не само што ја покажуваат вашата внатрешна борба, туку и ги претставуваат надворешните влијанија. Кога се чувствувате заглавени или не можете да донесувате одлуки, повлечете се и фокусирајте се на она што е важно.

Погледнете ја големата слика и искористете ги достапните можности за да ја промените вашата ситуација ќе направи свет на разлика.

Сè што ви треба можеби е пред вас. Затоа, не дозволувајте стравот и сомнежот да ве кочат. Сè што ви треба е да направите избор и да продолжите напред.

Четири чаши Тарот карта: клучни термини

Пред да се нурнете подлабоко во исправената и обратна Четири чаши значења на картата тарот , прво треба да се запознаете со најважните факти поврзани со оваа картичка за чаши. Тоа ќе ви помогне подобро да го разберете значењето на оваа картичка и нејзината поврзаност со љубовта, парите и здравјето.

Upright Депресија, пропуштени можности, чувство на заглавување
Обратно Страст, преземање акција, движење напред
Да или не Можеби
Број 4
Елемент Вода
Планета Месечина
Астролошки знак Рак

Четири чаши Тарот картапрекрасни тарот картички.

Подолу можете да најдете мал избор на прекрасни тарот картички Four of Cups.

Современиот начин – Нарачајте преку Амазон

Матилда Марин преку Behance.net

Четири чаши во читање

Тоа е сè за значењето на тарот картичката Четири чаши. Иако картичката претставува чувство на заглавување и стагнација, таа исто така ви кажува дека понекогаш се што ви треба е пред вас.

Само не заборавајте да ја погледнете големата слика и да ги ослободите стравот и сомнежот. Ова ќе ви овозможи да направите избор и да продолжите напред!

Ако сте ги извлекле четирите чаши во читањето на тарот, навистина сум љубопитен дали значењето има смисла за вас. Само оставете коментар подолу.

Опис

Да ја погледнеме подетално илустрацијата на тарот картата Четири чаши, која ќе ви помогне да разберете што прикажува.

За целосно да го разберете значењето на тарот картата Четири чаши најпрво ќе ги погледнеме илустрациите, боите и симболиката на оваа картичка со Купови.

  • Човекот и неговата поза: Тарот картата Four of Cup прикажува човек како седи под едно дрво со три чаши пред него. Тој седи со скрстени раце и со главата надолу, како да е во медитација или длабока мисла.
  • Облак што ја нуди чашата: Покрај него, облак нуди четврта чаша, слична на онаа од Ацето на куповите, симболизирајќи нов почеток. Иако облакот е точно пред младиот човек, тој или не може да го види или одбива да го направи тоа.
  • Дрво: Човекот седи под дрвото што е целосно лист, кој наликува на изобилен живот што се одвива насекаде околу него. Сепак, се чини дека фигурата не се грижи за тоа.
  • Blue Sky: Ако човекот на картичката би застанал, тој би видел дека небото е сино и изгледот е светла.

Сликите овде го привлекуваат вниманието да се фокусираме премногу на нашата сопствена реалност, мисли и перцепции.

Исто така види: Значење на картичката пет мечеви: љубов, здравје, пари и засилувач; Повеќе

Како и човекот илустриран на оваа картичка, ние често сме толку зафатени фокусирајќи се на трите чаши пред нас, никогаш не забележуваме други опции и можности.

Четири чаши Тарот исправен Значење

Четири чаши во исправена положбапретставува пропуштање на можности, депресија и губење на мотивацијата во животот.

Дали гледате наоколу и чувствувате дека таму каде што сте и што имате не е доволно? Дали вашиот живот застана, а ништо не ви носи радост? Или можеби сте се соочиле со финансиски проблеми?

Четирите од чаши ви кажуваат дека за повторно да се придвижи вашата стагнантна ситуација, прво треба да го оцените вашиот став и да ја прифатите вашата моментална ситуација.

Како што вели Екхарт Толе:

Прифати, па постапи . Што и да содржи сегашниот момент, прифатете го како да сте го избрале. Секогаш работете со него, а не против него. Направете го тоа ваш пријател и сојузник, а не ваш непријател. Ова чудесно ќе го трансформира вашиот живот.“

Иако можеби е примамливо да се повлечете во себе, мора да го избегнете ова. Ако ги отворите очите и погледнете околу себе, ќе можете да најдете начин преку ова.

Исто како на картичката Four of Cups, решението може да биде пред вас, но само ако спремни сум да го видам. Ако не, ризикувате да го пропуштите прозорецот на можности.

Значењето на парите и кариерата

Четирите чаши во ширењето на кариерата означува губење на мотивацијата на работа. Дали имате проблем да се фокусирате на вашите должности затоа што не сте задоволни од вашата работа?

Оваа картичка ве поттикнува да бидете благодарни за тоа што сте вработени и да се фокусирате на позитивните работи. Имајќи акариерата по која не сте луди е подобра од тоа да бидете невработени.

Ако ја искористите оваа енергија за да ја канализирате вашата работа подобро, може да откриете дека ќе добиете унапредување или понуда за работа за да направите нешто што ве интересира вие повеќе.

Четирината на чаши е за сите можности, затоа бидете сигурни дека ги чувате очите за оние што ќе ви се претстават. Одржувањето на позитивен став на патот ќе ви помогне да бидете подготвени кога тие ќе пристигнат.

Љубовта и врските Значење

Во љубовта и врската се шири , Четири чаши го свртува вниманието на искористување на истата негативна енергија во врската. Поминувате премногу време на лутина или расправија со партнерот.

Ако оваа личност ви згрешила, сега е време да донесете решение или да си заминете. Обидете се да трошите помалку време фокусирајќи се на негативното и зборувајте за добрите работи што се случуваат во вашата врска секој ден.

Ќе се изненадите од тоа какви врати се отвораат во вашата врска кога секојдневно искажувате благодарност и љубов.

Доколку сте сингл, Четирите чаши во љубовен контекст ветуваат дека доаѓа нова врска. Сепак, мора да внимавате на вниманието што го посветувате на оваа кауза.

Ако поминувате премногу време верувајќи дека никогаш нема да ја сретнете вистинската личност, може да ја пропуштите вашата снимка. Бидете мирни и самоуверени знаејќи дека имате многу одличниработи што треба да ги понудите во врската и фокусирајте се на грижата за себе.

Среќна личност која е уверена во себе привлекува други кои исто така се сигурни.

Значење здравје и духовност

Четири од чаши во читањето здравје сугерира дека можеби се чувствувате нарушено, депресивно или уморно како резултат на физички или ментални проблеми.

Ова може да биде фрустрирачки, особено кога се чувствувате како да сакате да „извлечете од него, но не можете“. Иако фокусирањето на благодарноста можеби нема да ве направи физички целосни, може да ви помогне да се чувствувате подобро.

Без разлика колку е лоша нашата ситуација во животот, секогаш има други кои се борат со повеќе или полошо. Само треба да имате на ум дека работите подобро од милиони ако имате чиста вода, дом и пари за да се прехраните.

За да го подобрите вашиот физички, ментален и духовен поглед, наместо тоа, размислете за дневник за благодарност на фокусирање на негативните мисли.

Четири чаши обратно значење

Што значи Четирите чаши кога се појавува во положба наопаку? Ајде да дознаеме.

Четири чаши обратно раскажува приказна за надминување на пречките. Се истуркавте надвор од кутијата и сега можете да видите решенија што никогаш претходно не сте ги забележале. Чувствата дека сте заробени се на крај.

Бидејќи сте решиле да продолжите напред и да извршите позитивни промени во вашиот живот, ќе добиетеслобода од она што те мачеше толку долго. Ако сте се бореле да најдете радост во животот, продолжете да туркате напред и да се смеете, бидејќи веќе имате се што ви треба.

Значењето на парите и кариерата

Четирите чаши обратно сугерираат дека имате сте заглавени во вашата кариера, но на повидок е позитивна промена. Станувате свесни за новите можности и подготвени сте да преземете акција за да ги подобрите вашите финансии.

Картичката исто така покажува дека се чувствувате благодарни за она што го имате и повеќе не им завидувате на другите. Вашиот проактивен став и позитивна енергија ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.

Љубовта и односите Значење

Во љубовниот тарот читањето на обратната Четири од чаши може да означи промена во вашиот љубовен живот. Ако сте биле сингл, тоа може да значи дека сте подготвени да го оставите вашиот емоционален багаж зад себе и да започнете одново.

Можеби сте поминале низ период на саморефлексија и исцелување, но сега сте отворени до можноста за повторно љубов.

Ако сте во врска, љубовното значење на тарот со четири чаши сугерира дека сте имале време да размислите за вашето партнерство и дека сте подготвени да се откажете или да се посветите на работите се подобри.

Сè е за преземање нова перспектива и отвореност за промени во вашиот љубовен живот.

Значење на здравјето и духовноста

Кога Четирите од чаши се појавуваат во обратна позиција во читање за здравје, сугерира дека степочнуваат да се чувствуваат подобро и попозитивно. Здравствените прашања што ве кочеа сега ќе бидат решени или сте нашле начини да управувате со нив.

Вашиот поглед на животот станува сè пооптимистички, а вие се чувствувате поенергични и мотивирани.

Во духовен контекст, превртената четворка чаши претставува дека сте подготвени да се движите подалеку од минатите жалење и да се фокусирате на позитивните работи во вашиот живот.

Овој нов став ќе има корист од вашето духовно патување, а вие Ќе се најдете себеси како истражувате нови патишта и идеи со обновен ентузијазам.

Четири чаши: да или не

Картата Четири чаши тарот во да или не читањето, исто така, значи дека сте задушени од негативни емоции како пораз или фрустрација.

Тоа ви кажува дека сте се чувствувале стагнација и можеби имате проблем да го видите патот по кој треба да одите за да бидете среќни уште еднаш.

Исто така види: Рак духовно животно: 5 животни кои го симболизираат овој хороскопски знак

Дали сте подготвени да направите скок на верата? Одете по тоа! Само погрижете се да ја прифатите вистинската „чаша“ ако кажете „да“.

Четири чаши и астрологија

Четирите чаши се поврзуваат со хороскопскиот знак Рак, исто како и Аце, два и три од чаши. Личноста на Ракот е лојална, заштитничка, интуитивна и грижлива.

Меѓутоа, таа може да биде и премногу чувствителна, нерасположена и одмаздољубива во исто време. Исто како човекот прикажан на картичката Four of Cups.

Овој хороскопски знак е управуван од Месечината, планетаташто управува со нашите емоции, нашите чувства и нештата поради кои се чувствуваме утешно.

Важни комбинации на картички

Четирите од чаши не секогаш претставуваат чувство на заглавување. Во комбинација со други картички, значењето на оваа куп-картичка може да се промени и повеќе се однесува на промени, поврзување со вашето повисоко јас и поставување цели.

Ајде да разговараме за најважните комбинации на картички Four of Cups.

21>Four of Cups and the Fool

Дали се чувствувате под стрес, преоптоварени и неспособни да ги контролирате ситуациите во кои се наоѓате? Ако четирите чаши и будалата се појавуваат заедно, размислете да се фокусирате повеќе на медитацијата како начин да ја вратите радоста во вашиот живот.

Медитацијата може да биде засолниште од негативните мисли и грижи кои го окупираат вашиот внатрешен светот. Со одвојување време за медитација, можете да влезете во состојба на „без размислување“ и да започнете да го враќате вашиот внатрешен мир.

Четири чаши и императорот

Четирите чаши и императорот означува дека ви е здодевно со рутината. Оваа комбинација ве потсетува дека е време да ги промените работите и да пробате нешто ново.

Можете да започнете со мали нешта, како на пример да се будите триесет минути порано наутро за да одите на кратка прошетка или да одвојувате повеќе време секоја вечер да правите работи во кои уживате.

Кое хоби отсекогаш сте сакале да го истражувате? Дали има место во близина што би сакале да го посетите?

Како што почнувате да се фокусирате повеќе на она што сакате да гонаправи наспроти она што треба да го направиш, ќе забележиш како резултат на тоа се топат тагата и грижите.

Four of Cups and the Chariot

Ова дуо ја потврдува желбата за подобар живот. Сега е одлично време да размислите да направите потег во корист на себе и на вашето семејство.

Четирите чаши заедно со Кочија ветуваат дека штом ќе го направите овој потег, ќе бидете во подобра ментална состојба, исто така.

Ова може да биде физичка промена на сценографијата или поврзана со врска или работа. Ако одвоите време за да се поврзете со вашето Високо Јас, ќе знаете точно што треба да направите.

Четири чаши и осум мечеви

Кога четирите чаши и осумте Мечевите се појавуваат едногласно, треба да престанете да се сомневате во себе.

Можеби сте почувствувале дека не сте доволно паметни за да ја добиете онаа работа што ја сакате или не се чувствувате квалификувани да напредувате во онаа што ја сакате имаат.

Треба да ги избркате овие мисли од вашиот ум и да запомните дека сте способни за сè на што ќе поставите.

Која е вашата најголема желба? Поставете го вашиот фокус на оваа работа и направете листа за да ги постигнете вашите цели. Небото е граница!

Моите омилени картички со четири чаши

Иако ги пишувам сите описи врз основа на палубата Рајдер-Вејт Тарот, тоа не значи дека користам и други палуби.

И има толку многу убави палуби таму! Можам да се изгубам додека прелистувам и барам на интернет
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.