Законот на привлекување Што е тоа & засилувач; Како да го искористите ефикасно

Законот на привлекување Што е тоа & засилувач; Како да го искористите ефикасно
Randy Stewart

Содржина

Законот на привлекување е духовен принцип кој се практикува со векови. Стана повеќе мејнстрим верување благодарение на публикациите како „Тајната“. Дали знаевте дека Законот за привлекување е само еден од 12-те универзални закони? Сепак, тој е најпопуларизираниот закон, и со добра причина.

Значи, што е законот на привлекување и како можете да го искористите за да имате корист за аспекти од вашиот живот? Нејзината филозофија може да биде вредна алатка за опкружување со позитивност. Дури и ако не верувате во придобивките од редовно практикување на законот за привлечност. Не само што законот за привлекување е еден од дванаесетте универзални закони. Исто така, има три принципи и седум свои подзакони.

Не грижете се, ние сме тука да ве пополниме со сè што треба да знаете за законот на привлечност. Како функционира и како да го направите да работи за вас.

Што е законот на привлекување?

Законот на привлекување е изграден врз верувањето дека она што го објавуваме во светот ни се враќа. На што и да одберете да ја фокусирате вашата енергија, позитивно или негативно, ќе ви се врати.

Законот на привлекување е сè за користење на енергијата во нас за да го донесеме она што ни треба или посакуваме. Сè работи на вибрационо ниво во нашиот свет. Сè, од нашите дрвја и планини до самата земја под нашите нозе има своја енергија.

Исто така види: Ангел број 233 - возбудлива порака за надеж и позитивност

Ако се фокусирате на позитивните мисли иТие се исто така одличен начин да ги задржите вашите желби во првите редови на вашиот ум. Може да биде многу лесно да се заборави додека животот се попречува. Сите ние треба да ги користиме овие едноставни техники за да бидеме присутни и поврзани со нашите крајни цели.

Некои техники кои се релативно лесни за да се вклопат во вашиот ден се:

Визуелно пишување

Визуелизирањето на вашите соништа и желби преку пишување може да биде многу ефикасен начин за поддршка на вашиот позитивен фокус. За разлика од дневникот за благодарност, кој треба да ви помогне да го цените овде и сега. Дневникот за визуелизација е местото каде што пишувате за вашите цели. Како тие се чувствуваат, можеби дури и како верувате дека ќе се чувствува еден ден откако ќе се остварат вашите соништа.

Користете фокусно тркало

Ова е фантастична техника за да се работи на вашиот фокус и благодарност.

Користењето на тркалото за фокусирање секој ден може да ви помогне да го привлечете вашето внимание на вашите намери и засилете ја силата на таа желба.

Живеење како веќе да функционирало

Однесувајте се како веќе да го имате она што многу го посакувате. Ако имате одредена работа на ум, организирајте го денот како веќе да ја имате. Ако ја посакувате вашата сродна душа, создадете дом кој веќе има корист и работи за двајцата.

Declutter

Ова може да биде физичка или психолошка техника. Натрупајте го домот од предметите што повеќе не ви служат. Дури и гледајќи ги врските кои влијаат на начинот на кој размислувате и живеете.Понекогаш нашите врски и пријателства веќе не се она што ни треба.

Имаме прекрасна статија која навлегува длабоко во повеќе техники за манифестации кои можат да му помогнат на вашето патување со Законот на привлекување токму овде.

Законот на привлечност Медитација

Медитацијата е процес кој многумина веќе го прифаќаат во својот живот поради многу причини. Може да се користи и за да му помогне на Законот за привлекување и начинот на кој тој функционира.

Искористете го вашето време за медитација како можност да потонете во позитивните чувства и желби на кои се фокусирате. Помага да се подобри вашиот фокус и да се зајакне вашата желба. Исто така, може да ви помогне да ги отфрлите сите негативни мисли или емоции на кои сте се задржале.

Следниот пат кога ќе одлучите да медитирате, искористете го тоа време за да нурнете длабоко во тоа зошто сакате. Што ќе донесе во вашиот живот. Колку тоа ќе ви користи вам и на оние околу вас.

Можете да го искористите ова време и за да ја подигнете свеста за штетните мисли што ве кочат. Тие можат да бидат моменти за обработка на тоа како се чувствувате за одредени околности или луѓе. Имајте за цел да го искористите вашето посредување за да дојдете до деловен заклучок. Како ќе ја свртите негативноста што моментално ја искусувате?

Визуелизацијата е голема компонента на Законот за привлекување, а медитацијата е уште една фантастична техника за визуелизација. Ви помага да се усогласите со светот околу вас и да ги спроведете вашите соништа и желби на дело.

Законна Примери за привлекување

Понекогаш најтешката работа што треба да ја управувате кога ќе одлучите дека ќе се впуштите во Законот за привлекување е да не знаете целосно што треба да правите освен позитивното размислување.

Што точно треба да мислите? Дали некои позитивни мисли се поефикасни од другите?

Подолу имаме три примери кои ќе ви помогнат да ве водиме уште повеќе на вашето патување.

Љубов

Многу луѓе се подготвени за својата единствена вистинска љубов и Законот за привлекување може да води вие на вашата наменета личност. Љубовта е неверојатно моќна сила, но заедно со моќта на вашата потсвест, можно е да се манифестира вашиот пламен близнак.

Па, како можете да го искористите Законот на привлекување за да внесете љубов во вашиот живот?

  • Изразување благодарност за љубовта што веќе ја искусувате и љубовта што сте ја нашле во врските претходно.
  • Отстранување на негативните врски со љубовта од вашите мисли. Како „Не постои такво нешто како совршена врска“ или „Љубовта можеби не е наменета за мене“. Овие мисли само ќе ја оддалечат вашата желба подалеку од вас.
  • Не заборавајте да се фокусирате на себе. Треба да бидете задоволни со себе. кој сте, како размислувате и чувствувате пред универзумот да ве награди со вашата љубов.
  • Замислете се со љубовта од вашите соништа. Чувството на нивната рака во вашата. Какво е чувството да ја потпреш главата на нивното рамо. Како ти се смешкаати како тоа ве прави да се чувствувате.
  • Морате да верувате дека љубовта и нејзиното наоѓање е можно. Треба од срце да верувате дека заслужувате повеќе љубов и треба да оставите простор за тоа.

Здравје

Не е тајна дека чувствата на стрес и анксиозност можат да создадат здравје проблеми или влошување на веќе постоечките состојби.

Законот на привлекување може да се користи за да уживате во подобро лично здравје, но како да го направите тоа?

  • Полека отстранувајте ги негативните мисли и емоции и бидете отворени за исцелување.
  • Визуелизирајте се себеси како силни, здрави и полни со живот. Почувствувајте ја струјата што минува од една во друга ќелија. Енергизирање на вашето тело. Визуелизирајте ги вашите клетки како се борат против бактериите и болестите.
  • Научете да го сакате вашето тело. Без разлика во која положба сте. Сакајте ја секоја лузна, секоја ролна, секоја стрија. Нема ништо на вашето тело што не заслужува љубов.

Парите

Парите се вообичаена животна цел на Законот за привлекување. Многу луѓе го признаваат Законот за привлекување за финансиското изобилство што го доживуваат.

Сосема е во ред да го користите овој универзален закон за нешто толку материјално како што е растот на вашата банкарска состојба. Парите, иако не се единствениот креатор на среќата, може да бидат нешто што ви треба за да ги намалите вашите стресови и грижи.

Еве неколку начини на кои можете да побарате повеќе финансиско богатство од универзумот.

. Бидете благодарни за парите што ги иматевеќе има. Дури и ако се мачите, обидете се да најдете благодарност за она што го имате.

. Фокусирајте се на парите што сакате да ги имате. Визуелизирајте го вашето банкарско салдо како се зголемува. Погледнете како го купувате она што ви треба или многу го сакате.

. Визуелизирајте дека веќе ги имате тие пари. Како би изгледале вашите денови? Дали би работеле помалку? Уживате во повеќе празници? Или едноставно можете да ги платите вашите сметки? Списанието за визуелизација би било одлично за овој чекор.

Цитати на Законот за привлечност

Цитатите можат да бидат одлични мали грутки на инспирација. Особено ако се испечатени и заглавени околу вашиот дом за да ве потсетат на патот по кој одите.

Подолу се дадени некои од нашите омилени инспиративни цитати кои можат да ни помогнат на нашето патување низ Законот за привлекување.

„Она што мислите дека станувате. Она што го чувствувате го привлекувате. Она што го замислувате го создавате. – Буда“

„Сè е енергија и тоа е сè што има во тоа. Поврзете ја фреквенцијата на реалноста што ја сакате и не можете а да не ја добиете таа реалност. Не може поинаку. Ова не е филозофија. Ова е физика. – Алберт Ајнштајн“

„Иако патуваме низ светот за да го најдеме убавото, мораме да го носиме во себе, или не го наоѓаме – Ралф Валдо Емерсон“

„Побарајте го она што го сакате сакаш и биди подготвен да го добиеш – Маја Ангелоу“

„Мислите стануваат работи. Ако го видите во вашиот ум, ќе го држите во рака. -Боб Проктор“

„Целиот ваш живот е манифестација на мислите што се одвиваат во вашата глава. – Лиза Николс“

„Престанете да чувате мерачи против оние кои ви згрешиле, тоа само ве кочи. Кога навистина сакате да бидете во сегашноста. – Стивен Ричардс“

„Сè што сакате е таму каде што ве чека да прашате. Сè што сакате исто така ве сака. Но, треба да преземете акција за да го добиете. – Џек Канфилд“

„Ако го правите она што секогаш сте го правеле, ќе го добиете она што отсекогаш сте го добивале. – Тони Робинс

Законот за привлекување може да биде моќна алатка кога се користи правилно и со целото ваше срце.

Многу од нашите најомилени познати личности отворено разговараат за тоа како Законот на привлекување има голема корист за нивните животи. Земете ја на пример Опра Винфри. Една од најуспешните жени на нашата планета. Не може да се одрече дека нејзината вештина како деловна жена ѝ помогна на нејзиното патување. Сепак, таа навистина верува дека Законот за привлекување го зголеми нејзиниот успех до бескрај.

Бидете уверени дека ги заслужувате вашите цели. Сакајте се себеси и животот што го имате и бидете постојано отворени за дејствување според можностите што ви ги нуди универзумот.

чувства поврзани со вашите крајни цели. Со текот на времето и постојаното позитивно фокусирање, универзумот ќе ви ги отвори вратите за да ја достигнете таа цел.

Законот на привлекување работи според три цврсти принципи.

Ми се допаѓа привлекува како

Многумина го користат законот на привлечност за да помогнат во манифестирањето на нивните соништа. Иако може да изгледа едноставно и прилично едноставно. Законот за привлекување е повеќе од само седење 30 секунди и размислување „Би сакал да бидам богат“. За жал, универзумот не функционира на тој начин.

За вистински да го искористите Законот на привлекување, треба да бидете внимателни со вашите намери. Бидете отворени за можности кои можеби бараат физичка акција и подгответе се да ги предадете работите на патот што повеќе не ви служат.

Ми се допаѓа привлекува како е принцип што многумина од нас веќе го имаат искусено во нашите животи без воопшто да го знаат тоа . Замислете ден кога се чинеше дека сè тргна наопаку. Колку повеќе се вознемирувавте, толку повеќе работите тргнаа наопаку. Ова е класичен пример за Законот за привлекување кој работи со негативна енергија.

Природата ја гнаси вакумата

Вториот принцип сугерира дека ништо во нашиот универзум не е навистина празно и дека секој простор што се отвора ќе се пополни. Ова значи дека треба да се ослободите од негативните мисли и влијанието за да направите простор за позитивност.

На пример, кога вашиот дом е преполн, може да поттикне чувство на стрес,клаустрофобија и анксиозност. Ги растураме нашите домови за да поканиме повеќе мир внатре. Истото може да се каже и за нашите умови. Ослободувањето од негативните емоции кои се хранат со повеќе негативност може само да остави простор за поттикнување позитивност.

Сегашноста е секогаш совршена

Третиот и последен принцип на Законот за привлекување се однесува на благодарноста. Препознајте го она што го имате токму сега. Погледнете ја убавината и позитивноста што ги имате во вашиот моментален момент.

Секогаш ќе има работи, мисли и физички појави од кои не сме задоволни. Дури и ако ги манифестираме нашите најголеми соништа и желби. Ако не можеме да го цениме она што го имаме во моментов, дури и најмалите работи. Тогаш сè што правите е да ја храните вашата негативност и нема да бидете отворени за неверојатните работи кои можеби се на нивниот пат.

Кои се седумте закони на привлекување?

Многу луѓе се несвесни дека Законот за привлекување има свој сет од седум подзакони. Овие 7 закони го разбиваат Законот за привлекување. Тоа ќе ви биде полесно да го разберете и да ви помогне да ве води низ вашето патување.

Законот на манифестацијата

Ова ќе биде најпознатиот од сите закони на привлекување за многумина од нас. Законот на манифестацијата е сè за фокусирање и како неговото користење може да ни овозможи да го манифестираме она што го посакуваме.

Нашиот ум е нашата најмоќна алатка и манифестацијата го докажува тоа. Колку повеќе се фокусирате на вашиот сон. Како се чувствува, како еизгледот и начинот на кој го користите ќе ги отвори тие врати на можности.

Сепак, Законот на манифестацијата може да биде и опасен. Не е опасен крајот на светот. Сепак, ако постојано се наоѓате во негативна рамка на умот. Фокусирајте се на работите што не ви се допаѓаат во вашиот живот. Сè што ќе постигнете е повеќе од истото.

Законот на магнетизмот

Вториот подзакон ни помага да разбереме сè што ни се случило во нашите животи. Објаснувањето дека сè што се случува во нашите животи е директен резултат на нашата енергија.

Ние го привлекуваме она што сме. Луѓе, работи и настани. Лошо или добро. Обично сме само сурово огледало на нас самите. Значи, ако сакате добро, треба да бидете добри. Ако сакате љубезност, треба да бидете љубезни.

Ова може да биде тешко да се следи бидејќи вклучува длабоко гледање во себе. Препознавајќи кои сме навистина и што треба да промениме.

Законот на непоколебливата желба

Овој подзакон понекогаш се нарекува Закон на чиста желба. Треба вистински да верувате и да посакувате во она што го сакате. Една позитивна мисла околу работите што ги сакате никогаш нема да биде доволна. Тоа треба да биде апсолутна и конкретна желба.

Ако вашата желба е поттикната од страв, омраза, сомнеж или збунетост, универзумот нема да може да ја насочи кон вас. Мора да знаете дека навистина сте достојни за вашите желби. Точно до вашата срж.

Законот на деликатнаБиланс

Билансот е една од клучните теми во Законот за привлекување. Да бидеме во склад и во рамнотежа со нашата околина и универзумот. Ова ни дава потребна енергија за да го ставиме во сила Законот за привлекување. Што значи, треба да покажете благодарност и ценење за животот што веќе го живеете.

Дури и ако не сте ги стекнале вашите крајни желби. Важно е да го живеете животот со енергија и љубов. Препознајте ги оние работи за кои сте навистина благодарни што ги доживувате секој ден. Ако не можете да ги запрете тие чувства на очај. „Сега ми треба мојата желба бидејќи моите околности се ужасни“. Сè што правите е да ги туркате тие добри работи уште подалеку.

Законот на хармонијата

Законот на хармонијата е за да признаеме дека сè во нашиот огромен универзум е поврзано. Сè вибрира со свој извор на енергија. Сепак, сите тие се меѓусебно поврзани и влијаат еден на друг со нивните одливи и текови.

Хармонијата е централна тема на универзумот. Значи, тоа е исто така еден од најважните делови на Законот за привлекување. Ако сакате да го извлечете максимумот од ова патување, ќе треба да го искористите тој универзален тек.

Законот за правилна акција

Законот за правилна акција е сè за енергијата што ја ставате надвор во светот. Станува збор за разбирање дека вашите зборови и постапки ќе се брануваат низ сите што ве опкружуваат.

Изберете да бидете само љубезни,совесни, внимателни и прифаќање не само што ќе донесат повеќе позитивност во вашиот живот. Исто така, ќе испрати бранови на позитивност во светот. Ако некогаш сте седнале на плажа и сте ја гледале плимата. Ќе знаете дека брановите секогаш се враќаат на брегот.

Законот на универзалното влијание

Законот на универзалното влијание е многу сличен со Законот за правилна акција. Иако наместо да се фокусирате на вашите постапки и зборови. Ова нагласува како вашата вибрациона енергија може да влијае на секого и на сè.

Исто така види: Значење на Ангелот број 3: Откријте ја пораката на бројот 3

Колку и да сте љубезни, овие дејства треба да се одвиваат низ целото ваше битие. Треба да верувате во начинот на кој се однесувате, размислувате и зборувате. Енергијата се шири во светот и може да влијае на целиот универзум. Осигурајте се дека енергијата што се проширува од внатре ќе направи добро.

Дали законот за привлекување е реален?

Научно гледано, нема доказ дека постои Законот за привлекување. Сепак, направени се многу истражувања кои ја докажуваат моќта на позитивните мисли. Подобрување на среќата и задоволството на испитаниците.

Значи, иако многумина веруваат дека Законот за привлекување е псевдонаука. Овие закони постојат подолго од нашите научници. Тоа произлегува од времето кога бевме повеќе во склад со нашата околина. Повеќе во едно со природата и светот во кој живеевме.

Има илјадници луѓе ширум светот кои го признаваат Законот за привлекување за какво изобилствосонуваа. Тешко е барем да не се земе предвид можноста Законот за привлекување да е реален кога толку многу луѓе доживеале неверојатни резултати од неговиот процес.

Ако земете нешто од Законот за привлекување е дека се работи за поврзување и љубов.

Како да го користам Законот за привлекување?

Да одлучите дека ќе патувате низ Законот за привлекување може да биде најтешкиот чекор што треба да се преземе. Може да се чувствува огромно на почетокот. Има толку многу правила и принципи. Дури и неговиот фокус на позитивноста може да се чувствува како да не треба да се чувствувате тажни или лути.

Прво, мораме да кажеме дека негативните чувства не се непријател. Тоа е начинот на кој се справуваме со нив што има влијание. Може да се чувствувате тажни или лути, но колку долго ќе се задржите на оние чувства што ќе поттикнат негативност. Тоа е како ќе им дозволите да гноат во коренот на вашата душа што ќе одреди што ќе манифестирате.

Па, како можете да го користите Законот на привлекување? Особено ако сте почетник.

Еве неколку мали чекори што можете да ги искористите за да ја изградите вашата доминантна позитивност. Создавање негувачка средина додека патувате до вашите најголеми желби.

Правете го она што го сакате

Вклучувањето во работи кои веќе ни носат радост автоматски ќе ја зголеми нашата фреквенција на вибрации. Јадење надвор со пријателите кои ве прават среќни. Шетање на вашето куче низ природно место што ви носи мир или нуркање во тоа хобишто сте го занемарувале.

Што и да е тоа што ви носи среќа во вашето овде и сега, направете повеќе од тоа. Додека постојано се стремиме да ги постигнеме нашите цели и соништа, често забораваме да уживаме во убавината на сегашноста. Уживајте во вашиот живот додека го живеете. Не чекајте го животот за кој сонувате.

Започнете да пишувате

Пишувањето дневник за благодарност е фантастичен начин да се фокусирате на убавите работи во вашиот живот. Овој мал чин на пишување во дневник за благодарност ќе ви помогне да го воведете Законот за деликатна рамнотежа.

Притоа во фокусот на прекрасните работи за кои треба да бидете благодарни. Дури и ако сте во можност да си ја дозволите киријата оваа недела.

Започнете да медитирате

Не треба да медитирате со часови во исто време. Само пет минути дневно може да бидат неверојатно корисни. Исто така, заборавете на целата реторика „расчисти го умот“. Не постои такво нешто како бистар ум. Треба да се стремиме кон мирен ум.

Најдете мирно место во вашиот дом каде што ќе можете да се чувствувате удобно неколку минути. Затворете ги очите и фокусирајте се на здивот. Ако чувствувате дека вашиот ум бега од вас, размислете за смирени, позитивни слики или сценарија.

Медитирањето е исто така фантастична практика за намалување на нивото на стрес и анксиозност. Отворање на вашето срце и ум за повнимателни постапки и креативност.

Научете да се сакате себеси

Поминете малку време за вистински да научите да се цените себеси. Вашиотумот, вашето тело, вашите постапки во минатото. Негативноста што произлегува од самозагрозеноста може да биде еден од најопасните видови. Опкружете се со љубов и светлина, и многу како што рековме претходно, енергијата се шири. Ако ја чувствувате таа безусловна љубов кон себе. На другите ќе влијае позитивно тоа.

Грижата за себе е исто така важен дел од љубовта кон себе. Без разлика дали тоа е наоѓање ритам на храна што ги поддржува вашиот ум, тело и душа или само претворање на секоја недела навечер во спа вечер во домот. Вие заслужувате да се чувствувате добро, здраво и опуштено.

Започнете со мали желби

Ова е одлична мала тактика за почеток ако не сте целосно убедени во Законот за привлекување и што тој може навистина постигне. Фокусирајте се на мала, достапна желба. Нешто што бара малку мисла и акција, но не и години медитативна пракса.

Универзумот секогаш го дава она што го мислите и чувствувате. Така, започнувањето со мали димензии, исто така, може да се чувствува многу помалку огромно кога станува збор за почетокот на вашето патување.

Техники на Законот за привлекување

Иако многу од работите што ги правиме за да го искористиме Законот за привлекување се емоционални и ментални усогласувања во нас самите. Постојат неколку практични техники кои можете да ги користите за да му дадете на сè уште малку подбуцнување на патот.

Овие техники треба да ви помогнат да се фокусирате. Не само во вашиот надворешен свет, туку и во вашиот внатрешен свет.
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.