Преглед на наследството на божествената таротска палуба

Преглед на наследството на божествената таротска палуба
Randy Stewart

Декот на Наследството на божественото Тарот е создаден од дигиталниот уметник Чиро Маркети. Живите дигитални слики што ги содржи палубата имаат силни елементи на фантазија и графички романи, со необичен приказ на традиционалниот Тарот.

Наследството на божествената палуба повикува на имагинација и ве води во нов свет со секое читање.

Па, за што се работи за оваа палуба и дали може да биде вистинската палуба за тарот за вас ?

Што е Наследството на божествената палуба на тарот?

Чиро Маркети создаде неколку таро палуби, но ова е убедливо мојот омилен. Исклучително е популарен во светот на Тарот, со своите впечатливи слики и интересни интерпретации на картите.

Уметничките дела на картичките навистина ме потсетуваат на фантастични и графички романи, па ако сте љубител на овие, ќе ви се допадне палубата!

Оваа палуба го следи Rider- Чекај традиција со некои отстапувања. На пример, оделото на петакулите е преименувано во Костум на монети.

Ова не е премногу невообичаено во палубите на Тарот бидејќи другите популарни палуби го прават истиот избор. Пентакулите обично се однесуваат на финансиски и материјалистички делови од нашите животи, така што промената е прилично интуитивна.

Има некои други промени низ палубата, на пример, картичката Хиерофант сега е Вера. Многу ми се допаѓа овој допир бидејќи зборот Хирофант е дефиниран како „свештеник“, што може да исклучи одредени религии.

Знам дека некоиНа луѓето не им се допаѓаат христијанските нијанси на многу традиционални таро палуби, па кога ја менува картата во Вера, Чиро Маркети го отвора Таротот за поразновидна публика.

Наследството на прегледот на божествениот тарот

Во ред, ајде да ја погледнеме кутијата во која прво доаѓа палубата! Доста е голема за да се смести книгата и е прилично цврста и цврста кутија.

Исто така види: Десет чаши Значење на картата на тарот

Дефинитивно можете да ги чувате палубата и да резервирате Тарот во кутијата кога не ги користите за да ги заштитите картичките.

Кутијата е едноделна, а предната страна се отвора со сигурно магнетно затворање, откривајќи ја книгата и палубата одоздола. Лентата го олеснува вадењето на картичките од нивниот кревет.

Кутијата ја има кралицата на стапчињата на предната страна, што е искрено толку убава картичка. Навистина ја доловува атмосферата на палубата Legacy of the Divine Tarot и како Чиро Маркети ги прикажува карактеризациите на картите.

The Guidebook

Како и повеќето палуби на пазарот во моментов, Legacy of палубата Божествена Тарот доаѓа со свој водич. Книгата го носи своето име; „Порта кон божественото“. Знам дека некои трговци ја продаваат книгата сами, но не треба да се меша со палубата, затоа бидете внимателни.

Тоа е огромна книга и бев навистина изненаден од ова кога првпат ги добив на палубата. Она што е невообичаено за овој прирачник е тоа што е приказна. Почетокот на книгата ви ја дава позадината на палубата и опишуваприказни од друга димензија.

Книгата содржи и детални описи на сите Тарот карти, со вклучени клучни зборови и обратни значења. Ова значи дека книгата е погодна за почетници, но исто така му дава свежа и интересна длабочина на таротот. Има толку многу информации во книгата и навистина дава структура и интрига на палубата.

Наследството на божествените тарот картички

Картите во палубата имаат навистина уникатен дизајн на нив. Јас всушност мислам дека оваа палуба е шпил „сакај или мрази“ поради оригиналноста на картите. За некои луѓе, овој вид уметничко дело не им прави ништо, но други луѓе апсолутно го обожаваат!

Уметничкото дело на картичките е земено од традиционалниот шпил Рајдер-Вејт, но исто така инспирација од значењата зад картичката.

Одредени картички имаат многу слаби сличности со Рајдер-Вејт, но значењето сè уште е таму во сликите и симболиката.

Ми се допаѓа ова бидејќи навистина покажува дека Чиро Маркети работел напорно за да го создаде овој шпил, со длабоко познавање на Тарот и различните значења на картите. Тоа исто така значи дека оваа палуба е интуитивна за читање и погодна за почетници.

Наслоните на картичките ја имаат оваа сложена метална шема на нив што ми дава фантастичен, парен-панк атмосфера. Навистина го сакам овој допир!

Оваа палуба не е позлатена и убаво се вклопува во моите раце благодарение на помалата големина накартички и колку се тенки. Ова е одлична палуба за носење со вас, но знам дека некои читатели претпочитаат подебел картон. Претпоставувам дека ова навистина се сведува на предност!

The Major Arcana

Боите на Major Arcana се сите живописни и впечатливи. Црвените, златните и сините се надоврзуваат на картите кои носат живот и енергија на палубата. Голем дел од сликите го отсликуваат традиционалниот Тарот, но со некои промени кои дополнително ги означуваат значењата зад картите.

Ајде да ја погледнеме картичката Ѓаволот. Мислам дека ова е една од најинтересните карти на палубата бидејќи Чиро Маркети создаде картичка што го одразува значењето на картичката. Картата на Ѓаволот е за искушението и материјалниот фокус, и навистина мислам дека овој приказ добро го покажува тоа. Ѓаволот сега е силен и убав човек, кој контролира некој што е прикажан како марионета.

Јас исто така ја сакам картичката Месечината. Има ледено, вознемирено чувство на картичката, при што блескавата месечина го зазема централното место. Навистина можеме да ги почувствуваме злобните нијанси што ги носи Месечината, и ми се допаѓа како кучињата сега се статуи кои се врзани заедно. Исто така, ми се допаѓа како симболот на тројната божица е на картичката, што ја одразува духовноста и различните сфери на универзумот.

Малата Аркана

Картичките Мала Аркана се исто толку живописни и интересни како и Мајор Аркана. Приказите на картичките можат да бидатчитајте лесно и дајте длабоко разбирање за значењето на различните картички без да треба да ја консултирате книгата.

Еве ги витезите од четирите различни одела. Изгледа чудно, знам, бидејќи тие се некако обезличени овде. Наместо млади машки фигури, имаме само шлемови и позадина на оган, вода, небо и шума.

Но, многу ми се допаѓа оваа соголена претстава за Витезите. Мислам дека тие се лесни за разбирање и сакам како тие ги вклучуваат четирите елементи на костимите на Тарот.

Заклучок

Јас лично се заинтересирав за оваа палуба кога добив читање од мојот колега тарот ентузијаст. Мојот прв впечаток беше: Леле, оваа палуба е прекрасна! Морам да го имам. И мило ми е што конечно го добив!

Оваа палуба е многу пријатна за гледање со навистина интересно и уникатно сфаќање на традиционалниот Тарот. Мојата единствена замерка е што картичките лесно се чипуваат, а црната позадина има тенденција да опаѓа.

Овој шпил ме потсетува на елементот оган. Сликите се светли како да се изгорени на црна позадина. Овој шпил би бил убав подарок за читател на Тарот, почетник и професионалец, кој сака фантастични теми и би сакал да има алтернатива на традиционалниот шпил Рајдер-Вејт.

Исто така види: Значењата на соништата за коњите: 7 вообичаени толкувања
  • Квалитет: 78 сјајни картички со помала големина. Мешањето е лесно. Картите се малку тенки и, за жал, лесно се сечат на рабовите,кои не се позлатени.
  • Дизајн: Живописни дигитални уметнички дела на црна позадина, мазна црна граница.
  • Тешкотија: Оваа палуба малку отстапува од традиционалните слики на тарот Рајдер-Вејт затоа што Костимот на петакулите сега се одело на монети и одредени имиња на картички и слики. На витешките карти не се прикажани луѓе. Сепак, палубата треба да биде лесна за читање дури и за почетниците на Тарот. Тоа е навистина добра палуба за секојдневна употреба на Тарот.

Што мислите за Наследството на божествената палуба на Тарот? Дали сте љубител на овој став за традиционалниот Тарот? Дозволете ми да знам во коментарите подолу!

Одрекување: Сите рецензии објавени на овој блог се искрени мислења на неговиот автор и не содржат промотивен материјал, освен ако не е поинаку наведено
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.