Објаснети знаците за модалитет во астрологијата

Објаснети знаците за модалитет во астрологијата
Randy Stewart

Кога станува збор за астрологијата, има многу да се научи! Со текот на годините, го развив моето разбирање за астрологијата со читање книги и проучување на мојата карта за раѓање. Секое откритие носи свежа јасност во врска со мене и мојата врска со универзумот. Астрологијата фрла светлина врз тоа кои сме и што можеме да направиме за да го добиеме она што го сакаме од светот.

Ако сте нови во астрологијата, може да изгледа прилично огромно! За среќа, ние сме тука да ви помогнеме да го разберете секој различен аспект од него. Денес, ќе ги разгледаме знаците на модалитет . Овие знаци се поврзани со сончевите знаци, при што 12-те зодијаци се поделени во три групи.

Значи, што всушност значат знаците на модалитет, и каков знак сте вие? различни начини. Можеби знаете дека вашиот сончев знак е поврзан со некој елемент. На пример, Јарците и Девиците се поврзани со елементот земја. Но, дали знаевте дека зодијаците исто така се поделени на три знаци на модалитет: фиксен, променлив и кардинален?

Тие се нарекуваат трите модалитети во астрологијата и го одразуваат вашиот стил на однесување. Ова се начини на кои им пристапуваме на задачите, работата и животот во целина, и со тоа што ќе научиме какви сме, можеме да ги откриеме нашите добрите и лошите страни и да работиме со нив.

Можеме да ги гледаме овие три модалитети како симбол на три животни услови.стабилност на огнените Лавови, знаците на модалитет ни даваат длабочина на нашето хороскопско знаење.

Дали имате врска со вашиот знак за модалитет? Дали тоа одразува како да се доживее светот?

Кардиналните хороскопски знаци се креаторите. Тие се хороскопските знаци кои започнуваат секоја сезона. Фиксните хороскопски знаци имаат енергија на зачувување. Тие се одлучни, вредни и имаат поглед само кон наградата. И на крај, имаме променливи знаци кои ја рефлектираат трансформацијата. Овие знаци се на крајот на секоја сезона и се приклонуваат кон промени и раст.

Да се ​​нурнеме подлабоко во овие три модалитети и како е претставен секој хороскопски знак.

Кардинални Хороскопски знаци: Овен, Рак, Вага и Јарец

Ако имате знак на кардинален модалитет, вие сте лидер и извршител. Знаете како да ги завршите работите и секогаш ќе планирате пред да дејствувате. Кардиналните знаци никогаш не се оддалечуваат од преземање на водството и знаат како да ги организираат луѓето за да го извлечат максимумот од нивните квалитети.

Тие се секогаш фантастични луѓе за работа. Луѓето со кардинален хороскопски знак се мотивирани да започнат проекти и да напредуваат со идеи и планови. Плус, тие имаат тенденција да ги подигнат оние околу нив во процесот. Никој не останува зад себе или занемарен на работното место ако го води кардиналниот хороскопски знак!

Планирањето игра клучна улога во тоа како тие комуницираат со светот, а тоа не се однесува само на работата. Во врските, луѓето со кардинален зодијак секогаш имаат тенденција да гледаат кон иднината и да го работат следниот чекор. Тие знаат колку е важно да работат со својот партнер за да создадат хармоничени здрава врска.

Се разбира, секој кардинален знак го прави тоа на свој начин.

Јарец

Јарците се познати по тоа што се одлучни и вредни поединци и имаат тенденција да процветаат во нивните кариери. Тие ја користат енергијата на кардиналниот модалитет со планирање и фокусирање на работата и хобиите.

Јарците се туркаат себеси и оние околу нив кон успехот и знаат како да го искористат најдоброто од себе. Се разбира, тие можат понекогаш да бидат малку отпави и бесчувствителни кога станува збор за нивната работа. Сепак, тие секогаш доаѓаат преку да им помогнат на другите кога им е потребна.

Многу луѓе мислат дека емоциите и врските не се главен приоритет за амбициозните Јарци. Сепак, тоа е едноставно затоа што тие пристапуваат кон врските на свој начин. Тие ја користат енергијата на кардиналниот знак на планирање и организација за да дозволат нивните односи да процветаат.

Рак

Раковите ја користат енергијата на главниот модалитет во домот. Тие имаат тенденција да ги ставаат своите најблиски на прво место и, за возврат, се гледаат како фигура на нивното семејство.

Оние кои се родени со своето сонце во Рак се длабоко во склад со нивните емоции и се природни домашни тела. Тие имаат нагон да создаваат и да ги водат своите семејни и пријателски групи, помагајќи им на другите на нивните патувања.

Раковите се високо уметнички знаци кои се потпираат на вибрациите на создавањето што е кардиналнохороскопските знаци претставуваат. Тие сакаат да создаваат и да се изразуваат на нови начини.

Овен

Овните се првите кои изнесоа нови идеи поврзани со нивната страст и инспирација. Тие знаат како да преземат иницијатива за да ги постигнат своите цели и да создадат нова и возбудлива енергија.

Оние кои се родени со своето сонце во Овен имаат тенденција да ја изразат својата кардинална енергија мотивирајќи ги другите. Тие ги инспирираат оние околу нив да ја искористат сопствената огнена енергија и да станат уметнички и креативни. Кога станува збор за љубовта, тие секогаш се навивачка на партнерот. Тие точно знаат што сакаат од врската и знаат што треба да направат за да ја најдат.

Ваги

На крај, имаме Ваги. Дипломатски и лојални, Вагите ја водат својата пријателска група и внесуваат рамнотежа во светот.

Оние кои се родени со своето сонце во Вага се одлични во водењето на другите и разделувањето на задачите. Ова е фантастична особина на личноста што треба да се има на работното место, а исто така е корисна кога станува збор за пријателите и семејството. Вагите ќе одржуваат рамнотежа во социјалните групи со кои се вклучени и ќе им помогнат на другите да го слушнат нивниот глас.

Дали кардиналните знаци се компатибилни?

Оние со знаци на кардинален модалитет имаат тенденција да бидат силни, решителни лидери. Тоа значи дека понекогаш ќе настане конфликт меѓу нив. Сите четири кардинални знаци уживаат да преземат одговорност и често мислат дека нивниот начин е вистинскиот пат.

Сепак, друготоаспекти на нивните знаци имаат тенденција да го избалансираат. Врската со Јарец и Рак може да се одвива без проблеми бидејќи и двата знака имаат свој начин да ја изразат својата кардинална енергија. На Јарците може да им олесни да бидат со Рак кој сака да ја преземе контролата над домот, бидејќи можеби ќе сакаат да се фокусираат на својата работа!

Поправени хороскопски знаци: Бик, Лав, Шкорпија и Водолија

Знаците за фиксна модалитет често се доверливи и одлучни. Тие имаат многу фокус и ја носат енергијата на стабилност и безбедност на светот. Фиксните знаци имаат тенденција да бидат жестоко лојални и секогаш може да се смета на нив.

Луѓето со фиксен хороскопски знак се крајно дисциплинирани и секој проект ќе го дочекаат до крај. Кога станува збор за љубовта, тие се наклонети кон посветеноста и ќе вложат многу работа на она што го сакаат од врската.

Се разбира, тоа значи дека на оние со фиксен хороскопски знак промената им е прилично незгодна. Не им се допаѓа кога планот им оди наопаку и понекогаш се борат да ги вратат работите на вистинскиот пат.

Бик

Ако познавате Бик, веројатно не е изненадувачки што тие се знак на фиксна модалитет. Овие лојални и вредни поединци секогаш се фокусирани на своите цели и секогаш имаат тенденција да ги постигнат. Љубители на луксуз и убави нешта, оние родени со своето сонце во Бик секогаш ќе вложат труд за да стигнат таму каде што сонуваат да бидат.

Бикот е фиксен земјен знак и овазначи дека ја ценат стабилноста дома и на работа. Тие полека, но сигурно се движат кон своите цели, земајќи ги предвид сите аспекти на ситуацијата.

Лав

Лавот е фиксен огнен знак, кој внесува рамнотежа во нивната појдовна природа. Оние родени со своето сонце во Лав имаат тенденција да бидат прилично харизматични, со љубов да бидат во центарот на вниманието. Сепак, фиксната природа на овој знак значи дека тие се секогаш сигурни и имаат сила да се справат и да ги надминат сите пречки.

Оние кои се родени со своето сонце во Лав имаат тенденција да бидат храбри и решителни. Се разбира, нивната огнена, енергична страна им овозможува да се изразат и да се забавуваат. Сепак, нивната фиксна природа значи дека се доверливи во однос на работата и односите. Тие не ги изневеруваат луѓето и секогаш ќе бидат тука за вас кога имате потреба.

Шкорпија

Шкорпиите се неверојатно лојални. Чувствувам дека овој знак е често погрешно разбран. Имаат убод во опашката и знаат да бидат тврдоглави. Но, длабоко во себе, тие едноставно сакаат стабилен и исполнет домашен живот. Тие понекогаш сфаќаат погрешно, но на крајот на краиштата, Скорпиите имаат силна фиксна енергија што внесува стабилност и јасност во нивните животи.

Бидејќи Шкорпијата е воден знак, честопати ќе владеат емоциите. Тие понекогаш можат да заглават во своите емоции. Сепак, нивната желба за стабилност и безбедност ги оттурнува од нивната рутина и им дозволува да продолжат напред.

Исто така види: Законот на привлекување Што е тоа & засилувач; Како да го искористите ефикасно

Водолија

Конечно, го имаме креативниот и сонлив знак Водолија. Нивниот дух на слободна природа е секогаш поврзан со реалноста преку нивната фиксна енергија, со фокус на големите соништа и идеи.

Оние кои се родени со своето сонце во Водолија се фантастични во претворањето на идеите во реалност. Поради нивната фиксна енергија, тие нема лесно да се откажат од своите соништа. Тие знаат дека трпението и трудољубивоста ќе им овозможат да најдат успех и исполнување.

Дали фиксните знаци се компатибилни?

Луѓето со знаци на фиксен модалитет имаат тенденција да се согласуваат затоа што разбираат напорна работа и планирање напред. Тие ја ценат чесноста и лојалноста, а оние со фиксен знак на модалитет често ќе најдат дека и нивната сродна душа има фиксен знак.

Стабилноста е важна за фиксните знаци, дозволувајќи им на односите меѓу нив да се градат на поддршка и доверба.

Променливите хороскопски знаци: Близнаци, Девица, Стрелец и Риби

Променливите знаци на модалитет го означуваат крајот на сезоната и се прилагодливи и спонтани. Тие никогаш не се кршат кога се соочуваат со промени и хаос и секогаш ќе најдат начин да најдат решение за секој проблем.

Луѓето со променлив ѕвезден знак имаат тенденција да бидат многу добри комуникатори. Тие се духовити и интелигентни, со голема способност лесно да се дружат. Нивната флексибилна природа значи дека тие се способни да се поврзат со сите типови луѓе на подлабоко ниво.

Близнаци

Близнаците се неверојатносестрани луѓе кои секогаш позитивно му пристапуваат на светот. Тие ја отелотворуваат енергијата на променливите знаци преку нивниот пристап кон другите луѓе. Животот на забавата, Близнаците напредуваат кога запознаваат нови луѓе или пробуваат нови работи.

Близнаците сакаат да откриваат нови идеи и да учат сè за ставовите на другите. Тие никогаш не се фиксирани во нивните верувања и секогаш ќе ги земат предвид мислењата на другите луѓе.

Девица

Девицата е променлив земјен знак, што значи дека се малку поимпулсивни од другите земјени знаци. Тие се лојални и вредни и се неверојатно прилагодливи под притисок. Тие сакаат да планираат, но никогаш не се отфрлаат кога нивниот план се менува.

Како и другите земјени знаци, оние родени со своето сонце во Девица се практични личности кои јасно ги разбираат своите цели. Тие имаат тенденција да бидат супер продуктивни со остро око за детали. Сепак, нивната променлива природа им овозможува да одат со тек во однос на нивните амбиции и да бидат отворени за промени.

Стрелец

Авантуристичката природа на оние родени со нивното сонце во Стрелец е засилена со нивната променлива знаковна енергија. Тие сакаат акција и истражување и шират ентузијазам и оптимизам каде и да одат.

Оние кои се родени со своето сонце во Стрелец се одлични лидери. Сепак, тие ретко се ставаат напред на почетокот. Но, кога работите ќе тргнат од колосек, тие ќе се засилат и ќе ја искористат својата променлива енергија за да го средат сето тоанадвор!

Исто така види: Ангел број 7 што значи неверојатна духовна порака

Стрелците се длабоки мислители кои сакаат да слушаат за нови идеи во врска со религијата и филозофијата. Бидејќи тие се променлив знак, тие се неверојатно слободоумни и секогаш ќе ги слушаат ставовите на другите.

Риби

Последниот променлив знак се Рибите, а луѓето со овој сончев знак се прегрнуваат промени во однос на соништата и идеите. Обожаваат да истражуваат нови идеи и се одлични во помагањето на луѓето да течат нивните емоции.

Управени од елементот вода, оние родени со своето сонце во Риби се одлични решавачи на проблеми во однос на емоциите. Тие ја користат флексибилната и слободоумна природа на променливите знаци за да најдат начини да ги надминат проблемите и да промовираат промени.

Дали променливите знаци се компатибилни?

Знаците со променливи модалитет често се согласуваат еден со друг поради начинот на кој пристапуваат кон комуникацијата и врските. Тие сакаат авантура и откривање, што ги прави одлични пријатели и партнери.

Знаци на модалитет: Дали имате врска со вашите?

Фасцинантно е да се нурне длабоко во астрологијата и да откриеме како можеме да се разбереме себеси на овој начин. Сигурен сум дека не сум единствениот што мисли „ тоа е сосема логично “ кога откривам нови работи за себе и за моите пријатели во врска со ѕвездените знаци. Учењето за знаците на модалитет ни помага да знаеме повеќе за себе и за другите. Од променливата енергија што им обезбедува на Девиците приспособливост до фиксното внесување енергија
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.