Како да се создаде Vision Board што работи

Како да се создаде Vision Board што работи
Randy Stewart

Vision таблите се прекрасни алатки кои ви дозволуваат да го создадете она што го сакате од вашиот живот и да откриете што треба да направите за да успеете. Во текот на мојот живот користев табли за видување со цел да го ставам она што го имам во мојот ум во светот и да го покажам животот што го сакам.

Па, мислев дека ќе напишам статија за табли за видување и ќе ви дадам неколку совети. Ако сте почетник или не се чувствувате толку креативни, не грижете се. Vision таблите се всушност супер лесни, но исто така се и исклучително ефикасни.

Што е Vision Board?

Значи, што всушност е vision табла?

Визија табла во основа е занаетчиски проект кој ви овозможува да ги направите вашите цели и амбиции опипливи. Тоа е нормално колаж од зборови и слики, но може да биде се! Некои луѓе имаат кутија во која ги ставаат сите свои инспиративни предмети (размислете Шарлот во Сексот и градот).

Таблата за визии ќе биде нешто што ги претставува вашите цели, соништа и амбиции. Кога креирате, наоѓате работи што го претставуваат она што го сакате од иднината. Овие навистина можат да бидат сè, а тоа значи дека секоја визија е супер лична!

Зошто се ефикасни Vision Boards?

Vision таблите се навистина корисни кога станува збор за следење на нашиот вистински пат во животот и постигнување на нашите цели. Тоа е затоа што тие ги користат процесите на визуелизација и поставување намери.

Сите ние имаме надежи и соништа и идеја засака. Не е важно дали не сте креативно склони или ако таблата за визија нема смисла за некој друг.

Исто така види: Како да станете видовити: 9 чекори за подобрување на способностите

Ако ве поттикне да ги исполните сопствените цели и соништа, таблата за визии е совршена!

каде треба да оди нашиот пат во животот. Меѓутоа, кога овие идеи се само во нашите умови, може да биде тешко вистински да ги визуелизираме и разбереме.

Со објавување на нашите цели во светот на физичка работа, создаваме намера да ги постигнеме. Ние сме во состојба повеќе да ги разбереме нашите соништа и да најдеме вистински претстави за нив. Тоа е форма на манифестирање, создавајќи проток на енергија од нашите души кон надворешниот свет.

Плус, нашите визиски табли ни служат како потсетник за нашите цели. Поради тоа колку бурниот живот може да стане, понекогаш може да го изгубиме патот и да заборавиме на вистинскиот пат по кој одиме!

Меѓутоа, имањето табла за визија во нашите домови значи дека секогаш ќе се потсетуваме да се притиснеме кон нашето вистинско јас и нашите цели и соништа.

Што да вклучите на вашиот Vision Board

Значи, кои се некои работи што можеме да ги ставиме на нашите визиони табли за да ги манифестираме нашите соништа?

Исто така види: Ангел број 747: моќна промена & засилувач; Насоки

Еве неколку одлични работи кои треба да ги ставите на вашата табла кои лесно се наоѓаат и собираат.

Слики

Најчестите работи што луѓето ги ставаат на табли за видување се сликите. Многу луѓе избраа да создадат колаж, наоѓајќи слики во списанија или на интернет кои ги претставуваат нивните соништа.

Одвојте време наоѓајќи и собирајќи слики за вашата табла за видување пред да ја креирате. Изберете списанија што ве интересираат и поминете една вечер разгледувајќи ги и отсекувајќи ги сликите што ги раскажуватедо.

Размислете кои се вашите вистински желби и слушајте го своето срце! Понекогаш гледаме слика што само кликнува со нас, и затоа треба да се постави на нашата табла за видување.

Па, какви слики би можеле да се стават на нашите табли?

  1. Домови од соништата – може да биде навистина забавно да се вклучат слики од нашите домови од соништата и работи што ги сакаме околу нас, а кои не прават среќни. Предметите што не опкружуваат навистина можат да влијаат на позитивната енергија во нашите домови. Создавањето на нашиот совршен среќен простор е одличен начин да се чувствувате сигурно и мирно во животот.
  2. Места што сакате да ги посетите - сите ние веројатно имаме листа на места што сакаме да ги посетиме, но колку често навистина се потсетуваме на нив? Толку многу луѓе секогаш сонуваат да ги посетат Париз или Јапонија, но всушност никогаш не можат да одат. Луѓето обично ги бришат своите патувачки цели како обични соништа, но патувањето е толку важно за вашата душа! Најдете слики од сите места низ светот што сакаме да ги посетиме и додајте ги на вашата табла за видување. Ова ќе послужи како потсетник да излезете во светот и да искусите сè што можете!
  3. Вашиот живот од соништата – размислете како би можел да изгледа вашиот живот од соништата. Дали сте љубител на храна и сакате да пробате нови кујни? Додадете неколку слики од храна на вашата табла за видување! Дали сакате да читате и пишувате и сакате да објавите свој роман? Додајте слики од книги и пишување на вашата табла.
  4. Инспиративни слики – Додавањето слики што прават да се чувствувате добро е одличен начин да се инспирирате. Овие слики навистина можат да бидат од се - плажа, небо, птици кои летаат. Сите слики што предизвикуваат чувства на страст и надеж се одлични дополнувања на таблите за видување!

Зборови

Можете да напишете зборови на вашата табла за видување или да ги најдете во списанија, а овие ќе ви помогнат добивате инспирација во животот.

Всушност е навистина интересно како зборовите имаат моќ над нас, а гледањето на истите позитивни зборови секој ден може навистина да влијае на нашето однесување. Додавањето зборови како „радост“, „љубезност“ и „доверба“ на вашата табла за видување може да послужи како потсетник за себе како сакате да го живеете својот живот.

Можеме и да додадеме зборови и фрази кои не потсетуваат на нашите соништа. Едноставните работи како што се запишување на вашата работа од соништата или локациите за патување и нивно залепување на вашата табла за визии може да создадат позитивна енергија и да ве водат кон вашите цели!

Цитати

Нема да лажам, јас сум голем обожавател на инспиративен цитат. Јазикот е убав и навистина може да влијае на вашиот став кон животот.

Кои цитати влијаат на вас? Размислете за познатите цитати кои отсекогаш изгледале како да ви се држат во умот. Можеби постои дел од книгата што сте ја прочитале еднаш, а навистина влијаело на вас. Некои цитати се чувствуваат како да претставуваат кој сте вие ​​како личност. Испечатете го или запишете го и залепете го на вашиот видтабла!

Ако се чувствувате малку заглавени, има толку многу одлични извори на интернет за инспиративни цитати. Пребарувајте на интернет и најдете понуда што ќе ве натера да се чувствувате инспирирани и моќни!

Сувенири и предмети

Додавањето физички предмети и сувенири на вашата табла за вид може да биде одличен извор на инспирација. Предметите се прилично моќни, држат енергија што ќе создаде излив на страст во вас.

Можеби сте трчале маратон или сте се натпреварувале на спортски настан и сакате да направите повеќе во иднина. Ако сакате, можете да ја поставите вашата лента или медал на вашата табла за визионирање за да послужи како потсетник за она што сте го постигнале и за што сте способни! Ова е одличен начин да се промовира ставот „може да се направи“ и да ве потсети на вашата лична сила.

Додавањето сувенири од инспиративни места што сте ги посетиле исто така може да помогне. Мали ситници од места каде што се чувствувате среќни и спокојни може да ви овозможат да растете и да ве потсетат на вашата врска со светот околу вас.

Јас сум исто така голем љубител на исцелителни кристали и карпи, а додавањето на некои мали од нив може да помогне во создавање табла за визија полна со позитивна енергија и исцелување.

Потврди

Афирмациите се неверојатна духовна алатка која ги зајакнува вашиот ум, душа и став. Тие служат како потсетник за тоа кој сакате да бидете и вашиот вистински пат во животот.

Потврдите се неверојатно личнии може да биде едноставно и општо, или поспецифично за вашите сопствени цели и амбиции.

Ако се борите со самодоверба и самопочит, додавањето на потврдите за самољубие на вашата табла за видување навистина може да помогне во односот кон себе. Навистина е неверојатно како гледањето и читањето позитивни афирмации на дневна основа може да влијае на вашиот начин на размислување!

Некои потврди за самољубие што треба да ги вклучите на вашата табла за визија вклучуваат:

  • Јас сум силен и паметен
  • Заслужувам да сакам и да бидам сакан
  • Заслужувам среќа и успех

Можете и да прикачите афирмации за кариера, афирмации за чакра или романтични афирмации на вашата визија. Можностите се навистина бескрајни и се зависи од тоа кој сте и кој сакате да бидете!

Кога ќе ја креирате вашата табла за видување, не заборавајте да ја повторувате потврдата секогаш кога ќе ја погледнете. Кажете го тоа гласно и бидете горди!

Идеи на Vision Board за 2022 година

Заедно со водич за тоа како да креирате визуелни табли, мислев дека би било корисно да додадам неколку слики од моите омилени табли за видување што ги најдов на интернет. Се надевам дека овие ќе ве инспирираат да создадете своја сопствена верзија!

Визија одбор за 2022 година

Најди овде на Pinterest

Да започнеме со оваа прекрасна табла за визија која е полна со инспиративни фрази и прекрасни слики. Креаторот на оваа табла за визија избра неколку одлични цитати кои имаат за цел да ги поттикнат да ги постигнат своитесоништата.

И јас ги сакам користените слики. Тие избраа модни цели и цели за коса за да ги додадат на нивната визија и слика на одредено место. Ова можеби е некаде каде што сакаат да го посетат! Тие, исто така, ги додадоа своите спортски цели за годината што претстои. Оваа табла за визии се чувствува супер лична и затоа ја сакам!

Визија одбор за цели

Најди овде на Pinterest

Оваа табла за визија е полна со афирмации и зборови на позитивност. Тие служат како потсетници за годината што претстои и ставот што ви е потребен за да ги следите вашите соништа и да успеете.

Оваа визионерска табла е прилично општа и е брилијантна за зајакнување на вашето расположение и потсетување на она што е важно во животот. Ми се допаѓа како додадоа „вода за пиење“ на оваа табла за видување! Понекогаш, треба да се потсетиме на овие мали нешта за грижа за себе што можеме да ги заборавиме кога се фокусираме на поголемата слика!

Дневна визија за афирмации

Најдете ја овде на Pinterest

Оваа визија таблата е за сите афирмации што треба да се читаат и кажуваат секојдневно. Ако имате проблеми со самодовербата и самодовербата, ваквата табла за видување може да биде совршен додаток за вашиот дом.

Понекогаш, едноставно треба да бидеме благодарни и да се потсетиме кои сме во светот и колку сме одлични! Ја сакам фразата „Дозволено ми е да заземам простор“. Овој потсетник на сите ни треба често, особено ако сакамескријте се подалеку и останете подалеку од видното поле!

Vision Boards for Kids

Најди на Pinterest овде

Мислев дека ќе ја додадам оваа табла за гледање за деца на листата, бидејќи навистина покажува дека таблите за видување се за секого.

Доколку имате деца во вашиот живот, создавањето табли за визија заедно може да биде одлично искуство за поврзување и ќе ви овозможи да им помогнете да ја разберат важноста на целите и соништата. Ќе биде и супер забавно!

Vision Board for Happiness

Најдете овде на Pinterest

Мислам дека ова е навистина симпатична табла за видување, бидејќи ни овозможува да ги ставиме среќата и љубовта во првите редови на нашите умови .

Кога станува збор за табли за визионирање, може да нè застрани со додавање слики од нашиот дом од соништата или животот од соништата. Овие работи се навистина важни, но исто така е одлично да се запамети да се создаде живот кој е изграден на љубов.

Оваа табла за визија, исто така, не потсетува дека сме благодарни за она што го имаме во животот. Како што вели разгледницата, животот е убав! Додавањето слика од личноста со партнерот е супер слатко и ги потсетува да бидат благодарни и среќни секој ден.

Одбор за естетска визија

Најди на Pinterest овде

Таблите за визија се пред сè алатка за манифестирање и визуелизирање, но тие исто така можат да бидат прекрасни естетски колажи!

Ми се допаѓа како функционира оваа табла за визија. Креаторот избра палета на бои за следење и додаде слики што им се допаѓаат во овиебои. Тие додадоа слики од стилска облека и цитати кои се таму за да инспирираат!

Vision Board Journal

Најдете овде на Pinterest

Како што споменав претходно, таблите за визија не мора да бидат само колаж! Можете исто така да имате табла за видување во дневник. Ова е одлична идеја ако сте особено уметнички и сакате да создавате работи директно од вашиот ум.

Ми се допаѓаат боите и сликите што се користат во ова списание за визуелна табла и инспиративните зборови што се вклучени.

Визија табла со помош на зборови

Најдете овде на Pinterest

Ако не сте љубител на колажи и сечење и лепење, сепак можете да креирате табли за видување! Оваа табла за визија со помош на зборови ви овозможува да ги ставите вашите цели и соништа на хартија и да сфатите што треба да направите за да ги постигнете.

Навистина ми се допаѓа колку е организирано ова списание за визија одбор и како има различни делови. Категоризирањето на вашите цели вака ќе ве натера да ги разберете подобро и ќе ве натера да се чувствувате помалку загрижени за бројот на цели што ги имате!

Креирајте свој одбор за инспиративна визија за 2022 година

Се надевам дека ова статија ве инспирираше да креирате сопствена табла за визија. Има толку многу различни начини на нивно создавање и толку многу различни работи што можете да ги вклучите.

Најважното нешто што треба да се запамети, сепак, е дека вашата табла за видување е за ВАС. Направете го како што сакате и вклучете го што сакате
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.