Девет од мечеви Тарот: анксиозност, надминување на предизвиците & засилувач; Повеќе

Девет од мечеви Тарот: анксиозност, надминување на предизвиците & засилувач; Повеќе
Randy Stewart

Деветте мечеви во голема мера се смета за негативна карта што треба да се извлече поради неговата поврзаност со страв, вознемиреност, безнадежност и очај.

Се сеќавам дека првиот пат кога ја повлеков оваа картичка во лично читање, сакав брзо да го сменам мојот шпил. Ја избегнав желбата да го направам тоа од една причина: без разлика дали ми се допаѓа или не, тоа навистина го претставуваше како се чувствувам.

Импликацијата на картичката не е дека имате лош живот, туку дека дозволивте негативните емоции да го заземат целото ваше постоење.

Дали се чувствувате преоптоварено дома или во работни ситуации? Дали вашите ноќи се преполни со вознемиреност и тага? Можеби е време внимателно да погледнете што ве мачи и да одредите дали правите планина од крт.

Клучни зборови за девет мечеви

Пред да нурнете подлабоко во исправено и обратно значење на картичката Nine of Swords и нејзината поврзаност со љубовта, кариерата и животот, подолу можете да најдете брз преглед на најважните зборови поврзани со оваа картичка Minor Arcana.

Исправен Очај, безнадежност, вознемиреност
Обратно Опуштање на анксиозност, оптимизам, закрепнување
Да или не Не
Број 9
Елемент Воздух
Планета Меркур
Астролошки знак Близнаци

Девет одОпис на тарот-картичката „Мечевите“

За целосно да го разбереме значењето на тарот картичката „Девет мечеви“, прво ќе ги погледнеме илустрациите, боите и симболиката на оваа картичка „Мечевите“.

Тарот картата Nine of Swords прикажува човек кој седи на кревет со лицето во рацете. На ѕидот зад него висат девет мечови во линија монтирани вертикално.

Рамењата на човекот се стуткани надолу, што сугерира дека можеби се разбудил од кошмар или дека плаче во рацете.

Под него, во неговиот кревет е врежана резба на личност која е поразена, што го претставува безнадежниот очај што тој го чувствува.

Девет мечеви Значење Тарот

Во исправена положба, Девет мечеви е карта што претставува самопоразување. Тоа укажува на чувство на длабока несреќа, стрес, преоптоварување и оптоварување. Ако оваа картичка се појави во вашето читање, нема да мора да се прашувате зошто. Емоциите поврзани со оваа картичка обично се толку силни што на прво место го поттикнуваат читањето!

Исто така, може да се чувствувате како да нема многу што можете да направите за да ја поправите вашата ситуација. Ова не е случај. Ако се надевате дека ќе се избавите од ова, мора да се погледнете во огледало.

Дали проблемите со кои се соочувате во животот се навистина толку лоши колку што изгледаат? Тарот картата „Девет од мечеви“ е тука да ви каже дека можеби носите наметка на жртва.

Негрижете се, сепак! Без разлика каква е ситуацијата дома, на работа или во врска со вашето здравје, секогаш постои начин да ги надминете вашите емоции.

Значењето на парите и кариерата

Во кариерата се шири, Деветте мечеви означува чувство на безнадежност и вознемиреност поради вашата работна ситуација. Можеби имате проблем да уживате во вашата работа или да учествувате во тимски активности на работа. Можеби верувате дека конфликтот што го доживувате со членовите на вашиот тим е резултат на тоа што не им се допаѓате.

Разбирам колку е болно ова, но не можете да дозволите перцепциите на другите да владеат со вашата реалност. Дајте се од себе на работа, училиште и надворешни проекти. Кога го правите тоа со позитивен став, работите ќе си дојдат на свое место.

Во читањето за финансии, Деветте мечеви служи да ви каже дека вашата финансиска состојба можеби не е толку лоша како што изгледа. Ако сте загрижени за пари, обидете се да се фокусирате на она што го имате наместо на она што ви недостасува.

Сега, смислете план. Можеби сакате да легнете во кревет и да се откажете, но тоа нема да ги подобри работите на работа или финансиски. Значи, што можете да направите наместо тоа?

Љубов и врски Значење

Кога Деветте мечеви се појавуваат во читањето љубов , некој е емоционална несреќа. Оваа картичка е показател дека работите во моментот не одат добро во вашиот љубовен живот.

Можно е вие ​​и вашиот партнерсте се расправале многу и тоа ви предизвикува голем стрес или вознемиреност и на двајцата.

Сега е време внимателно да се погледне за да се утврди дали работите се навистина толку страшни како што изгледаат. Можеби ќе откриете дека кавгата во вашата врска може да се реши со нешто едноставно како разговор.

Ако сте слободни, Деветте мечеви илустрираат дека можеби се задржувате на минатото. Дали сакате да промените нешто што се случило во мината врска? Сега не е време да гледаме наназад.

Минатото е минато, и веројатно нема многу што можете да направите за да го промените тоа. Очекувајте напред и одредете што може да се направи за да се донесе позитивна промена во вашата иднина.

Значење на здравјето и духовноста

Во читањето здравје , Деветте од Swords означува две различни работи: ментални нарушувања или мигрена. Ако ја добиете оваа картичка како дел од здравствено ширење, посетата на лекар е во ред.

Во меѓувреме, треба да бидете претпазливи да се самолекувате со лекови или алкохол. Разберете дека овие форми на справување само ќе ја влошат вашата ситуација.

Најдоброто нешто што можете да направите е да допрете до некој кој може да ве поддржи на патот кон посреќни и поздрави вас!

Nine of Swords Reversed

Во ова пасус, ќе зборуваме малку повеќе за тоа што значи ако сте ја повлекле тарот картичката „Девет мечеви“ во обратна положба(наопаку).

Во позиција обратна , Деветте мечеви претставува надминување на пречките. Сте препознале дека самите сте најлошиот критичар и дека многу од проблемите во вашиот живот произлегуваат од самокритичноста.

Оваа самокритика има парализирачки ефект и ве забавува во многу аспекти од животот. Тоа прави да се чувствувате мали и може да има емоционални последици како анксиозност или чувство на депресија.

Значи, ако во вашето читање се појави обратниот Девет мечеви, време е да го минимизирате овој негативен самоговор и да се соочите со вашиот внатрешен критичар со сосема нова перспектива.

Започнете го денот со позитивни самоафирмации, фокусирајте се на сегашноста или заменете ја секоја негативна мисла со нешто охрабрувачко што е исто така точно.

Постојат многу алатки кои можат да ви помогнат да се ослободите од овој критичен внатрешен глас и ќе управувате со вашата анксиозност. Откако оваа мисија ќе заврши, ќе добиете јасност.

Девет мечеви: да или не

Картата Девет мечеви тарот има сеопфатни негативни импликации на вашиот тарот шпил. Бидејќи картичката симболизира болка, мака и неможност да се справите, во ширењето да или не одговорот на вашето прашање е строго не.

Наместо да донесете голема одлука, одвојте време да погледнете што се случува внатре. Откако ќе дојдете до коренот на проблемот, ќе бидете подготвени да продолжите напред.

Исто така види: Ангел број 311: Надежна порака за позитивност и радост

Nine of Swordsи астрологија

Тарот картата „Девет мечеви“ е поврзана со хороскопскиот знак Близнаци. Овој воздушен знак е многу интелигентен и брзо го собира знаењето.

Близнакот е шармантен, флертувачки и понекогаш озборувачки член на семејството кој е секогаш млад во срцето. Меѓутоа, ако овој хороскопски знак оди на својата темна страна, може да стане нестабилен и испарлив.

Важни комбинации на карти

Стравот, вознемиреноста, безнадежноста и очајот се главните теми на тарот картата Девет мечеви. Во комбинација со други картички, овие теми се присутни. Подолу можете да ги најдете најчестите комбинации на картички Nine of Swords.

Девет мечеви и будалата

Кога Деветте мечеви и будалата се појавуваат заедно во намаз, тие го привлекуваат вниманието да се чувствуваат неподготвени за некоја ситуација.

Можеби ви претстои интервју за работа за можност за која не се чувствувате подготвени. Можеби сте нервозни што интервјуто нема да помине добро затоа што немате сè што ви треба за да успеете.

Запомнете во овие моменти дека не смеете да дозволите вашите грижи да го извлечат најдоброто од вас. Регрутер нема да го троши своето време размислувајќи за неквалификувани или неквалификувани кандидати. Го имате она што ви треба за да успеете - сè што треба да направите сега е да верувате во себе.

Девет од мечеви и магионичарот

Комбинацијата на деветте мечеви и магионичарот ви кажува дека недоразбирањата ќе предизвикаат стресво твојот живот.

Дали се чувствувате како да сте во постојано несогласување со некој ваш близок? Картите се обидуваат да ви кажат дека причината за целиот ваш стрес е коренот од недоразбирање.

Поминете малку време со оваа личност за да ја разјасните својата страна на несогласувањето и погрижете се да ја објасните и вашата. Ова е најдобриот начин да го решите проблемот пред вас.

Nine of Swords and the Empress

Картичката Empress е за креативност и затоа ви кажува дека ако барате начин да создадете изобилство и да заработите пари, не треба да ги следите традиционалните рути.

Кога оваа картичка се комбинира со Деветте мечеви, тоа е знак дека не треба да се грижите за вашата финансиска состојба. Наместо тоа, погледнете што имате и направете планови за иднината кои вклучуваат креативност и нетрадиционални рути.

Nine of Swords and The Lovers

If the Nine of Swords and the Lovers тарот картичка се појавуваат во намаз заедно, непотребно се грижите за вашата врска.

Иако можеби верувате дека вашиот партнер не е заинтересиран за вас и дека врската нема да трае, тоа едноставно не е вистина. Дозволувате сомнежот во себе и песимизмот да ви го одземат умот.

Обидете се да се фокусирате на позитивните работи во вашата врска и потсетете се дека оваа личност ја има секоја можност да замине доколку сака да го стори тоа.

Да се ​​сомневате во намерите на вашата сакана и врската во целина само ве повредува.

Исто така види: Значењето на картата на магионичарот Тарот

Девет мечеви и тркалото на среќата

Деветте мечеви и тркалото на среќата означуваат страв од иднината. Иако не можеме да знаеме што ни се подготвува, нема потреба да се грижиме за тоа што може да дојде.

Најлошото нешто што можете да го направите би било да дозволите вашиот ум да талка во најлошите сценарија. Иднината понекогаш е застрашувачка работа, но не дозволувајте тоа да го преземе вашиот живот.

Верувајте дека ги имате потребните алатки за да се справите со се што ќе ви се најде на патот.

Девет од мечеви Тарот карти

Иако описот на Деветте мечеви се заснова на палубата Рајдер-Вејт Тарот, тоа не значи дека користам и други карти. И има толку многу зачудувачки палуби на пазарот! Подолу можете да најдете мал избор на прекрасни тарот картички Nine of Swords.

Modern Way Tarot

Elizabeth Abernathy преку Behance.net

Дек за карти Aluette

Девет мечеви во читање

Тоа е сè за картичката „Девет мечеви“. Иако можеби не е најдобрата картичка за цртање во вашето читање, запомнете дека импликацијата на картичката не е дека имате лош живот, туку дека сте дозволиле негативните емоции да го заземат целото ваше постоење.

Дајте си малку време да погледнете одблизу што ве мачи и како повторно да ги свртите работите!

Се надевамова значење има смисла за вас и би сакале да слушнам за вашите искуства со оваа картичка!
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.