Crystal Healing Jewelry Making 101

Crystal Healing Jewelry Making 101
Randy Stewart

Содржина

Исцелувањето со кристали е древна форма на грижа за себе која станува сè попопуларна. Тоа е затоа што овие прекрасни камења ни овозможуваат да се лекуваме духовно и емотивно. Тие ни помагаат повторно да се поврземе со мајката природа во овој бурен модерен свет. .

Во оваа статија ќе ви дадам водичи чекор-по-чекор за изработка на накит за лекување со кристали. Овие ѓердани и прстени се супер лесни за правење и ви овозможуваат да ги почувствувате придобивките од исцелувањето на кристалите каде и да одите.

Зошто да се изберат исцелителни кристали за изработка на накит?

Сите кристали имаат специфични исцелителни енергии. Тие се неверојатни алатки и можат да ви помогнат на многу различни начини, од подобрување на вашата практика на јога до ублажување на анксиозноста!

Вибрациите од скапоцените камења се поврзуваат со вашата енергија и енергијата околу вас. Доаѓаат од земјата и ве поврзуваат со живата планета и елементите. Кристалите имаат метафизички својства кои ни овозможуваат да ја зголемиме позитивноста и изобилството во нашите животи.

Кои се придобивките од носењето кристали?

Постојат многу начини да се користат исцелителните кристали, од медитација до фенг шуи. Сепак, популарен начин за користење на скапоцените камења за духовна и емоционална благосостојба е да се носат камењата.

Ова значи декамагија!

вибрациите и енергијата од кристалите постојано се околу вас, поврзувајќи се со вашата сопствена енергија.

Постојат многу опции за накит со скапоцени камења и некои убави производи што се нудат. Сепак, многу од нив може да бидат многу скапи! Ова е причината зошто сакав да ви покажам изработка на кристално лековити накит каде што можете да креирате едноставни, убави парчиња со мал буџет.

Изработката на ваш сопствен накит од скапоцени камења, исто така, ви овозможува целосно да се поврзете со кристалите и нивните лековити и метафизички својства. Кога го правите накитот, вие сте способни да си поставите намери и да ги наполните камењата со вашата енергија.

Тие исто така прават неверојатни подароци за пријателите и саканите доколку им треба помош од универзумот.

Какви кристали треба да користите?

Кога ќе дојде за да изберете каков скапоцен камен да користите за изработка на накит за лекување на кристали, едноставно треба да се запрашате што ви треба од универзумот.

Доколку сте склони кон несигурности и стрес, правењето ланче од розови кварц ќе ви помогне на вашиот пат кон самољубие.

Ако ви треба заштита од негативност, користењето црн турмалин или обсидијански камења ќе ви го даде она што ви треба.

Доколку сте нов во лекувањето со кристали, погледнете го мојот водич за скапоцени камења кој ги опишува деветте најпознати скапоцени камења и како тие ќе ви помогнат.

Кристален ѓердан DIY

Ѓерданите се одличен начин за носењекристали како што можете да ги носите во секое време и скријте ги под облеката доколку е потребно. Ѓерданите се исто така блиску до нашите чакри на грлото и срцето и затоа овие чакри ќе бидат избалансирани од кристалите.

Постојат неколку различни начини за изработка на скапоцени камења во ѓердани и навистина едноставен начин е да ги ставите во кафези со скапоцени камења.

Можете да земете кафези со скапоцени камења навистина ефтино преку Интернет или во продавници за занаетчиство, а можете едноставно да го ставите скапоцениот камен и да го ставите ѓерданот!

Ги обожавам кафезите со скапоцени камења бидејќи тоа значи дека можете да менувате кој кристал го имате на ланчето во зависност од тоа што ви треба.

Исто така види: Луцидно сонување објаснето & засилувач; Како до луциден сон
Еве ѓердан од лапис лазули направен со кафез со скапоцени камења.

Ајде да погледнеме поинаков начин на правење ѓердани со скапоцени камења со помош на жица за изработка на накит. Овие се навистина едноставни за правење и изгледаат неверојатно откако ќе се направат!

Што ќе ми треба?

 • Лековит кристал, со големина од приближно два или три инчи. Го користам овој прекрасен цитрински камен за да го направам мојот ѓердан.
 • Тенка жица за изработка на накит. Јас користам 0,3 mm (28 мерач), но можеби претпочитате да користите 0,5 mm (24 мерач) бидејќи е малку поцврст!
 • Ножици или клешти за сечење на жицата.
 • Синџир за ѓердани.

Чекор по чекор водич за ланчиња од кристали што си ги правите сами

1 – Завртете две должини на жица заедно

Прво , исечете две должини на жица од околу 5 инчи во должина. Потоа, местожиците една преку друга се допираат во средината и извртувајте ги заедно.

Запомнете, не мора да изгледа совршено! Убавината на изработката на накит што исцелува со кристали е тоа што е личен и домашен.

2 – Ставете го кристалот на жицата

Поставете го кристалот што го користите на жицата, со изопачениот дел на задниот дел од каменот.

3 – Завртете ја жицата заедно од другата страна на кристалот

Сега, ова е непријатниот дел! Сакате да бидете сигурни дека кристалот е безбеден, затоа бидете нежни и одвојте време на точката. Доведете ги двете долни жици околу каменот, формирајќи мала корпа. Повлечете ги жиците заедно и завртете ги исто како што направивте за другата страна на каменот.

4 – Прицврстете го кристалот на место

Донесете ја целата жица до врвот на каменот и извртувајте ги сите заедно, прицврстувајќи го кристалот на место. Проверете дали жицата е цврста за каменот да биде безбеден. Ако користите тенка жица, како на пример 0,3 мм, бидете навистина внимателни во оваа фаза да не ја скинете жицата!

5 – Направете обрач со жицата

Со преостанатата жица, завртете ја наоколу во обрач над кристалот. Исечете ја жицата онаму каде што е потребно и проверете дали сите краеви се безбедно подвиткани.

6 -Закачете синџир

На крајот, поминете го ланецот низ обрачот за да го направите вашиот кристал во ѓердан ! Сега, ланчето од кристали сам е подготвено за носење или подарувањеподарок.

Прстен со скапоцени камења DIY

Друга идеја за правење накит за исцелување на кристали се прстените со скапоцени камења. Овие прекрасни парчиња се одлични бидејќи можете да поставите повеќе од еден вид кристали на прстенот, што ви овозможува да изберете точно какви лековити енергии ви се потребни.

Што ќе ми треба?

 • Кристални лековити монистра. Можете да ги набавите од Etsy или Amazon прилично евтино и често доаѓаат со дупки пробиени низ нив. Ако сакате, можете сами да пробиете дупки низ помали скапоцени камења ако ги имате алатките.
 • Жица за изработка на накит. Јас користам 1mm (18 мерач) бидејќи ова е совршена големина за да се вклопи низ монистрата и доволно силна за правење прстени.
 • Клешти или секачи за жица.

Чекор по чекор водич за прстени со скапоцени камења DIY

1 – Исечете ја жицата и ставете ги кристалните мониста на жицата

Прво, исечете ја жицата до околу 5 инчи. Ова ви дава доволно должина за прстенот. Потоа, ставете ги кристалите на жицата. Можеби ќе сакате да ставите само еден кристал, во зависност од големината на монистрата. За овој прстен од скапоцени камења користам едно зрно од опсидијан и четири зрна од карнел.

2 – Заокружете ја жицата наоколу

Следно, заокружете ја жицата наоколу за да го обликувате прстенот. Корисно е да користите нешто за да ја заокружите жицата наоколу за да знаете дека ја имате вистинската големина. Ако сакате, можеби ќе сакате да купите тројка која ја мери големината на прстенот. Сепак, секој тубуларен објект ќе го направи! Јас всушносткористете туба маскара на која прво ставив еден од моите прстени за да проверам дали е вистинската големина.

Исто така, вреди да се напомене дека секогаш треба да бидете многу либерални во овој момент и да го направите прстенот малку поголем отколку што сакате. Тоа е затоа што најверојатно ќе заврши помало за време на процесот на извртување на жицата.

3 – Заокружете ги скапоцените камења со жица

Следно, завртете ја жицата на двете страни на скапоцените камења за да ги држат безбедно на своето место.

4 -Завиткајте ја жицата околу прстенот

На крајот, завиткајте ја жицата околу жицата на прстенот од двете страни на скапоцените камења. Ова може да биде прилично непромислено, па можеби ќе сакате прво да ја исечете жицата и да користите клешти за да ги прицврстите жиците. Уверете се дека врвовите на жицата се безбедно подвиткани или со шкурка за да не ги фаќате прстите при носење.

Штом жицата е безбедно извиткана и подвиткана, ставете го прстенот за да проверите дали одговара! Ги сакам овие мали прстени, тие се супер слатки и одлични за подарување на луѓето.

Совети и трикови за правење накит со кристално исцелување

Изработката на накит за лекување со кристали е супер забавна и навистина одлична активност за учење и поврзување со лековити камења. Можете да креирате убави парчиња без да потрошите премногу пари.

Со овие прстени и ѓердани, можете да ја носите енергијата на универзумот со себе во секое време, ширејќи позитивни вибрации и впивајќи ја негативноста!

Дури и аконе сте лукави со години и не мислите дека сте креативен тип, пробајте го и можеби ќе се изненадите! Креативно изразување е одлично за вашето ментално здравје и благосостојба.

Значи, кои се некои совети и трикови за правење накит за лекување со кристали?

Не грижете се ако не сте го совладале веднаш!

Исто како и сè друго, изработката на накит со скапоцени камења сам може да потрае за да се искористи. Не грижете се ако вашите први неколку ѓердани и прстени не изгледаат како што треба, продолжете да се обидувате и ќе стигнете таму!

Всушност, ова ме води до следниот совет….

Тие Не треба да изгледате совршено!

Она што го сакам во правењето накит за лекување со кристали е тоа што нештото со кое на крајот ќе изгледате домашно. Секој прстен и ланче се уникатни бидејќи се направени од вас! Не мора да изгледа совршено, ќе изгледа фантастично како што сте го направиле.

Размислете за кристалите што сакате да ги користите

Супер важно е да размислите за лековитите камења кои сакате да го користите и од кои причини. Сите кристали имаат специфични енергии и лековити квалитети, затоа погрижете се да ги знаете камењата што ги користите и што претставуваат.

Што користам за изработка на накит со кристално исцелување

Можете да купите повеќето работи за изработка на накит за лекување со кристали преку Интернет или во продавници за занаети. Еве неколку занаетчиски материјали што ги користам кога ги изработувам прстените и ланчињата со скапоцени камења.

Кафези со спирални мониста

Спирала YGDZПриврзоци со кафези со мониста, 30 парчиња 3 големини Позлатен сребрен држач за камен...
 • Проект за изработка на накит: Кафезите со спирални мониста се совршени за изработка на ѓердани со дифузер со есенцијално масло,...
 • Повеќе намени: 30 парчиња кафези за накит со спирални мониста (3 големини, 10 парчиња по големина). Совршено одговара на приврзок во кафез...
ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Овие се совршени за мали и средни кристали за брзо ставање и носење. Без оглед на кристалот што ви треба за претстојниот ден, можете едноставно да го ставите во овие кафези и вие сте заштитени!

Исцелувачки кристални мониста

Монистра од скапоцени камења Efivs Arts, 300 парчиња кристални мониста за правење прстени Камени мониста...
 • ВКЛУЧЕНИ: 10 мониста од чипсови од различни скапоцени камења и 1 пластична кутија за повеќекратна употреба.
 • ГОЛЕМИНА: 5-7 мм (Сите камења се уникатни и може да се разликуваат од онаа прикажана во слика.)
ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Овој избор на скапоцени камења содржи мали, претходно издупчени кристали кои се совршени за правење прстени. Во оваа занаетчиска кутија добивате многу мониста од десет различни скапоцени камења.

Ако ова не се кристалите што ви требаат, погледнете наоколу на Amazon и Etsy бидејќи сигурен сум дека ќе најдете избор со вистинските!

Исто така види: 9 најпознати скапоцени камења и како да ги користите

Жица за изработка на накит

RuiLing 3 ролни 1mm бакарна жица DIY Занаетчиски стил Формирана жица со мониста Шарена...
 • Тип: Бакарна жица со мониста за накит со 3 ролни, погодни за: уметнички проекти сами, проект за накит, занает...
 • Дијаметар на жица: 1мм, Должина на жица: 2,5м/ролна, Боја:Злато, сребро, месинг
ПОГЛЕДНА ЦЕНА

Оваа жица за изработка на накит од 1 мм е совршена за прстени со скапоцени камења сами. Бакарната жица доаѓа во злато, сребро и бронза што значи дека имате избор на бои за вашите прстени. Бакарот е многу лесен за сечење, извиткување и обликување, така што е совршен за почетници во изработката на накит за исцелување на кристали!

Клешти за изработка на накит

ПродажбаКлешти за накит, SONGIN 3 пакување клешти за накит, алати вклучува нос со игла ...
 • 【Комплет клешти за накит】: Овој сет клешти за накит вклучува клешти за накит со 3 пакувања - нос со игла...
 • 【Важни алатки за правење накит】: Овие клешти за изработка на накит се изработени од висококвалитетен челик....
ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Навистина е важно да имате пристојна клешта за изработка на накит. Тие ви овозможуваат да работите безбедно, лесно сечење и обликување на жицата. Можете да купите клешти прилично евтино и тие траат долго време!

Дали сте подготвени да се занимавате со изработка на накит со кристално исцелување?

Навистина се надевам дека уживавте во овој напис и сте инспирирани да направите свој накит од скапоцени камења сам. Би сакал да слушнам од вас и какви креации правевте, па оставете коментар ако сте изработувале!

Ако имате грешка при изработката после изработката на накит со кристално лекување, погледнете ја мојата статија за правење свеќи . Ова е уште еден супер забавен начин да станете креативни и духовни и можете да ги користите дури и за некоја свеќа
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.