8 најдобри светилки со хималајска сол со нивните придобивки и употреба

8 најдобри светилки со хималајска сол со нивните придобивки и употреба
Randy Stewart

Содржина

Хималајските солени светилки можеби не се сечија шолја чај кога станува збор за естетиката. Со нивниот груб изглед и розова нијанса што може да направи да се чувствувате како да сте се сопнале во земјата на чудата од памук бонбони, разбирливо е зошто некои луѓе би можеле да се оддалечат од овие неконвенционални украсни парчиња.

И јас никогаш навистина ми се допадна изгледот на светилките од хималајска сол. Многу луѓе ги купуваат како украсни парчиња, но јас никогаш не сум бил „розова“ личност и секогаш сум ги сметал за незгоден.

За среќа, не дозволив надворешниот изглед да ме спречи да поседувам еден и да ги жнееме придобивките што ги носи солената ламба за многу години.

Ова ме доведува до целта на оваа статија. Овде сум да ги откријам помалку познатите тајни за солените светилки кои ќе ве воодушеват и верувајте ми кога велам дека сите хималајски светилки не се создадени еднакви.

Затоа, ќе започнам со совети како да изберете солена ламба и листа што ја создадов и ги содржи најдобрите светилки на пазарот, за да не ги трошите парите на погрешна карпа.

Исто така види: Дали имате Clairalience? 7 непогрешливи Clairalient знаци

Потоа, ќе ви кажам сè за придобивките од вистинските светилки со хималајска сол.

Што е светилка за сол на Хималаите?

Издлабена од розова сол кристали богати со минерали (халит) пронајдени во близина на хималајските планини во Пакистан, хималајска сол светилките се користат од луѓе ширум светот кои сакаат да ја подобрат својата целокупна благосостојба и да ја прочистат својатаалергии и напади на астма.

Тие исто така можат да помогнат при други здравствени проблеми како цистична фиброза, бронхитис, кашлање, па дури и обична настинка. Се разбира, тие не се сметаат за замена за соодветна медицинска нега.

2. Вашето ниво на стрес драстично ќе опадне

Дали некогаш сте се запрашале зошто луѓето сметаат дека водопадите и плажите се толку смирувачки? Одговорот: јони. Можеби мислите: „Повторно не зборуваме за негативните јони“, но тоа е вистина. Повеќето од работите што ги сметаме за намалување на стресот во природата се поврзани со овој процес.

Истото важи и за топла вода и пареа произведени од вашиот туш. Кога првпат слушнав за ова научно објаснување, бев изненаден! Конечно, ова објаснува зошто топлата бања со Epson сол е една од моите омилени активности, особено во зима.

Иако светилките од хималајската сол не произведуваат толку негативни јони како водопадот, нивното влијание сепак може да биде суштински. Кога анксиозноста е намалена, други физички проблеми како висок крвен притисок и напади на паника лесно може да се расчистат.

3. Ќе видите поттик во вашата енергија

Секогаш барам начини природно да ги подигнам моите нивоа на енергија. Иако не купив солена ламба за енергетски цели, брзо забележав како се чувствувам по само неколку дена користење.

Се смета дека ова се случува поради зголеменото ниво на серотонин во мозокот предизвикан од посебните својства на хималајската сол.Овие зголемени невротрансмитери прават човекот да се чувствува посреќен и попозитивен. Повеќе од само оптимистички став, зголемените нивоа на серотонин може да помогнат со подобрување на спиењето, апетитот и депресијата.

4. Ќе спиете подобро

Со години лекарите не предупредуваат за негативните ефекти од прекумерната изложеност на одредени видови светлина во спалната соба. Ова е една од причините поради кои експертите препорачуваат вашиот простор за спиење да биде „зона без екран“.

Ако имате проблеми со спиењето навечер, можеби мислите дека најдобро е да се оцрни. За некои луѓе, ова функционира, но многумина од нас продолжуваат да бројат овци, дури и во темница.

Ако сте го пробале сето тоа кога станува збор за спиење и сте во потрага по природно решение , спуштете го мелатонин и наместо тоа приклучете светилка за хималајска сол. Како што го вдишувате прочистениот воздух создаден од јоните под влијание на солта, ќе се подобри снабдувањето со кислород во мозокот, а негативните обрасци на спиење ќе се сменат.

Плабото осветлување исто така ќе ве натера да спиете многу побрзо , особено ако се користат во комбинација со пракса за релаксација како медитација.

5. Тие ја поддржуваат терапијата со бои

Терапијата со бои е алтернативна медицина која датира од древниот Египет. Се заснова на идејата дека боите ги одложуваат електричните импулси што ги апсорбираме, дозволувајќи им да нè енергизираат или смират. Иако ова може да изгледа пресилен, многулуѓето ги украсуваат своите домови врз основа на бои

На пример, повеќето спални соби ги бојат оние што ги нарекуваме „смирувачки бои“, како што се сивата, сината и зелената боја. Ретко ќе најдете место за спиење со ѕидови кои се светло жолти, црвени или портокалови бидејќи овие бои имаат тенденција да ја зајакнат енергијата на човекот.

Бои на светилки за ламба од хималајска сол

Оние кои користат светилки со хималајска сол во врска со терапијата со бои, ги менуваат светилките во различни бои за да го добијат посакуваниот ефект. Еве неколку вообичаени бои кои се користат:

  • Црвената може да се користи за загревање во зима или ако страдате од ниско железо (анемија) или низок витамин Б12.
  • Се вели дека сината боја помага при артритис, проблеми со менталното здравје и проблеми со тироидната жлезда. Како и океанот, тој создава смирувачки ефект, а исто така помага при главоболки и грчеви во мускулите.
  • Дали сакате да ја зголемите вашата интуиција и поврзаноста со вашето повисоко јас? Користете индиго во врска со вашата светилка за хималајска сол. Оваа боја е ефикасна и за подобрување на сонот и за ублажување на проблемите со очите/ушите. Некои дури го поврзуваат индигото со подобрувања во однесувањето кај оние кои се борат со контролата на импулсите.
  • Зелената е боја која помага при многу медицински проблеми, како и за концентрацијата и меморијата. Што се однесува до физичките болести, зеленото светло може да им помогне на луѓето да се опорават од проблеми со дишењето, воспаление и дијабетес. Ако сакате да се подобритеплодност или сте бремени, размислете да користите зелена сијалица во вашата светилка за хималајска сол.
  • Жолтите сијалици носат тони позитивност во околината. Тоа може да помогне во целокупното подмладување, енергија и заздравување на проблемите со кожата. Се борите со проблеми со варењето? Поставете жолта сијалица во вашата солена ламба. Имањето слично осветлување на сонцето може да помогне во зајакнувањето на моралот и да донесе радост во инаку мрачната просторија.

Придобивки од ламбата за сол на Хималај: Дали тие се поддржани од науката?

Информациите што ги споменав, на негативните јони и нивните ефекти, е научно поддржан и одобрен. Спроведени се многу студии кои го поврзуваат зголемувањето на негативните јони со ослободувањето од SAD (сезонско афективно нарушување).

За жал, информациите директно поврзани со светилките е многу потешко да се најдат. Бидејќи се направени неколку значајни истражувачки студии за светилки со сол на Хималаите, нема многу наука за да ги поддржи тврдењата на луѓето кои веруваат во придобивките од користењето на розовата сол.

Да го вклучите вашиот розов сјај!

Иако ова може да изгледа малку обесхрабрувачки, чувствувам дека фактот што овие светилки се со толку разумни цени, вреди да се проба. Дефинитивно не жалам за моето купување. Наместо да се фокусираме само на здравствените придобивки од солените светилки, предлагам да ги погледнете „сигурните“ работи што можете да ги добиете од користењето на светилка за хималајска сол, како што е дифузија на светлина и пријатно чувство.

Само ќе сакашза да бидете сигурни дека ќе изберете висококвалитетен извор. Не „лажни минерали“ кои немаат ист хемиски состав како оние што всушност се наоѓаат во Азија.

средини.

Иако нема големи студии солидно ги потврдија сите придобивки што ќе ги наведам подолу, нашите предци знаеја за моќта на розовата сол стотици години пред последните генерации да решат да залепат сијалица во тоа.

Зошто ламбата за сол на Хималаите е розова?

Некогаш позната како „сол на животот“ или „бело злато“, розовата хималајска сол некогаш била резервирана за богатите. Како диносаурусите, златото и папратите, почетоците на планините на Хималаите датираат од пред 200 милиони години од периодот Јура. Брзо напред 100 милиони години и овие планини не беа на истото место каде што беа.

Позиционирани блиску до екваторот, интензивната топлина предизвика сушење на древниот воден пат, Морето Тетис. Зад себе останаа огромни кревети од фосилизирани кристали од кои сега црпиме розова хималајска сол.

Поради уникатниот начин на кој е создадена, составот на оваа камена сол е многу слична на нашата сопствена крв , тој беше наречен 5-ти елемент од раните алхемичари.

Многу луѓе погрешно претпоставуваат дека ова чудо е слично на кујнската сол. Иако има слична шминка, содржи и преку 80 други елементи во трагови/минерали, како што се цинк и магнезиум.

Заради овие состојки хималајската сол има своја боја со килибарна изглед. Кога се зголемуваат со светлина, тие испуштаат розов сјај

Што прави светилка за сол на Хималаите?

Кога го правам моето истражување заОваа статија, наидов на објава во тренд во која се тврди дека треба да чувате розова солена ламба во секоја соба. Искрено, малку се насмеав само мислејќи да имам блескава карпа во секоја соба од мојот дом. Но, тогаш помислив на придобивките од тоа. Размислувајќи малку повеќе, почнав да мислам дека авторот можеби се зафатил со нешто.

Зголемете го нивото на заситеност со кислород во крвта

Повеќето од придобивките од користењето розова сол светилката се смета дека се ефектите од јонизацијата на воздухот . Кога ќе се случи јонизација, негативните јони се ослободуваат во воздухот. Негативните јони се молекули кои добиле електрон додека минуваат низ промена.

Резултатот од дишењето на негативните јони е зголемување на кислородот во крвта , што може да помогне при дишењето (на курсот), координацијата и целокупното здравје.

За овие негативни јони се вели дека намалуваат некои од ефектите на електромагнетното зрачење кое постојано се произведува од нашата клетка телефони и други електронски уреди.

Исчистете го просторот од негативна енергија

Една друга насока на размислување е дека загадувачите кои лебдат во воздухот се привлечени од хималајските солени светилки, така што имајќи една во соба помага исчистете го просторот од негативна енергија . Студиите сè уште не ја докажале ниту една од овие теории, но се чини дека тоа не ги поколеба верниците да ги промовираат своите предности.

Во суштина,каде и да е светилка од хималајска сол, тука ќе се најдат резултатите. Значи, купувањето повеќе од една навистина не е толку чудна идеја.

Како да изберете висококвалитетна солена ламба

Како што веќе наведов, сите солени светилки не се создадени подеднакво и тоа е факт. Затоа, треба да бидете сигурни дека избирате производ кој всушност е направен од розова сол стара 100 милиони години, а не ѓубре создаден во фабрика.

Се обидов да го направам овој процес безболен со тоа што истражувањето за вас и вклучување солидна листа овде.

Но, ако сакате прво сами да истражувате, погрижете се да ги имате на ум следните точки пред да купите:

  • Изворот на карпата мора да биде легитимен (Рудник за сол Khewra Пакистан)
  • Природна ламба за сол на Хималаите со тајмер е одлична ако не сакате да работи цела ноќ
  • Најдете го оној што доаѓа со гаранција (ако е можно)
  • Погрижете се што и да купите удобно да се вклопи во вашиот простор

На крајот од денот, светилката што ќе ја изберете треба да се чувствува право на тебе. Тоа е парче со кое ќе сакате да се поврзете на лично ниво, така што тоа е купување што треба да се направи многу внимателно.

Најдобрите хималајски солени светилки

Како што споменав во вовед, никогаш не сум бил „розова“ личност и секогаш сметав дека ламбите од хималајска сол имаат незгоден изглед. Сепак, со текот на годините всушност почнав да ми се допаѓа изгледот и не можам да размислувамна мојот ентериер без овие солени светилки.

Подолу можете да најдете преглед на моите омилени светилки од хималајска сол.

Денес овие светилки доаѓаат во различни дизајни и големини. Така, дури и ако не ви се допаѓа незгодниот изглед на оригиналната солена ламба, сепак ќе најдете многу други опции за избор!

Само погрижете се да изберете извор со висок квалитет, а не „ лажни минерали“. Тоа е затоа што тие ја немаат истата хемиска шминка како оние што всушност се наоѓаат во Азија.

Тоа значи дека купувањето лажна нема да ви овозможи да уживате во сите придобивки (дискутирани подолу) како оригиналната солена ламба носи на маса.

1. Есенцијална ламба за сол на Хималаите

ПОГЛЕД НА ЦЕНА

Ја сметам оваа розова хималајска сол ламба од WBM Himalayan Glow како „оригинална гангстерска ламба за сол на Хималаите“. И продолжувам да го купувам за моите пријатели, семејството и себеси поради неговиот неверојатен сооднос цена-квалитет.

Покрај тоа, има повеќе од 12.000 прегледи на Амазон и оцена над 4, што значи дека јас Не сум единствениот што ја купува.

Светилката е направена од рачно издлабена хималајска камена сол од Пакистан и има 100% природна база од дрво. Има и прекинувач за затемнување за прилагодување на осветленоста од многу светла до супер слаба.

Но, дури и кога светилката е исклучена, нејзините бои, со прекрасен нежен тон и ленти од потемно розова, изгледаат едноставно неверојатно!

Имам една од овие светилкиво мојата спална соба бидејќи тоа не влијае на мојата способност да заспијам во режим на супер затемнување. Го зголемувам наутро и ја осветлува целата соба со меко топло светло.

Покрај неговата прекрасна светлина, воздухот во мојата спална соба изгледа почист, што го олеснува дишењето (особено преку нос). Плус, кога ќе се разбудам, се чувствувам одморено и свежо и имам помалку отечени и поспани очи.

2. Модерна солена ламба

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Ако сакате да купите природна светилка за сол на Хималаите, но не сакате груб природен изглед каков што имаат повеќето од нив, дефинитивно ќе сакате да ја погледнете ова квадратно парче! Дава мек, смирувачки и топол килибарски сјај и има прекинувач за затемнување за да можете да ја прилагодите количината на светлина што ја емитува.

Ова ја прави совршена светилка за вашата спална соба, канцеларија, дневен простор или дури и студио за јога. исто така ќе биде одлична опција дури и ако сте минималисти поради нејзиниот елегантен изглед.

Светилка е направена од 250 милиони години стара сол од Хималајските Планини која ја врши својата работа за прочистување воздухот во собите.

По само еден ден користење, почнав да ги забележувам резултатите. Воздухот се чувствуваше почист и моите раце имаа малку солен вкус (знам дека ова звучи чудно).

3. Совршен подарок

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Ако планирате да користите солена светилка во секоја (спална) соба во вашата куќа или сакате да купите светилка за себе и една како подарок, можете. да тргне наопаку соовие светилки од хималајска сол од Кристален декор. Тие имаат цврста дрвена основа и лесен за употреба прекинувач за затемнување.

Најголемата причина зошто ми се допадна оваа светилка е тоа што никогаш не доживеав значително зголемување на топлината во мојата соба, дури и откако ја користев за 10 часа директно.

Уште подобро, светлината е топла и утешна. Ја имам малата ламба од 6 инчи на мојата маса и таа ме прави да се чувствувам посмирено и порадосно. Освен 6-инчните, достапни се и 7-инчни и 11-инчни варијанти.

Исто така види: Ангел број 88 Финансиско изобилство и стабилност

4. Сад за светилка од хималајска сол

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Јас не ја пробав оваа лично, но со оценка 4,8 на Амазон, со илјадници критики, мислам дека оваа ламба за сол на Хималаите не е лошо купување . Тоа е особено точно ако сакате да и дадете личен печат на вашата светилка за сол на Хималаите бидејќи можете да ги преуредите парчињата сол онака како што сакате.

Не само што луѓето беснеат за тоа колку убаво изгледа целата работа, туку и дека солта си ја врши работата и дека забележуваат разлика во воздухот. Значи, според мое мислење, дефинитивно вреди да се проба!

5. Солената ламба „О толку голема и убава“

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Дали верувате дека големата е подобра? Ако е така, оваа светилка од 19-280 фунти е веројатно она што го барате! Со проценета ефективна површина до 1450 квадратни стапки, не само што е прекрасно дело на уметност, туку и ефективно.

Кога ќе се вклучи светлината што ја емитува е апсолутно воодушевувачка!Топло е, смирува и утешно и прави да се чувствувате како дома веднаш!

Како што можете да замислите, светилката е малку на скапа страна. Меѓутоа, ако го сметате за парче мебел, полесно е да го оправдате купувањето на ова „големо“ парче уметност!

6. Дизајн Хималајска сол ламба

ПОГЛЕД НА ЦЕНА

Бев пријатно изненаден кога ја добив ламбата за хималајска сол Левоит Езра! Како прво, светилката беше исклучително добро спакувана во силна, убава црвена кутија со (за среќа нескршени :)) пломби.

Исто така, изгледа прекрасно и елегантно и дава прекрасен сјај за да ја осветли областа. Плус, навистина ми се допаѓа функцијата за затемнување што ви овозможува да ја менувате осветленоста кога сакате. Со едноставни зборови, тоа прави убава промена на „зголемување на резолуцијата“ на стандардната верзија со големи парчиња сол.

7. Најдобрата ноќна светлина од хималајска сол

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Дали барате ноќна светлина што изгледа природно и едноставно и не испушта светло бела светлина? Ако е така, можете да одите со ова мало рачно изработено ноќно светло.

Направено е од високочиста кристална сол од Хималаите и дава мек, топол сјај за да го смири стресот и да го подобри сонот. Морам да напоменам дека сијалицата што доаѓа со неа е претерано светла (барем кај мене). Така, морав да ја заменам со мека бела сијалица.

8. Хималајска сол светилка со совршен сјај

The SpantikСветилката за сол на Хималаите е вистинско уметничко дело. Направен е рачно од солени карпи кристали кои потекнуваат од величествените хималајски планини во Пакистан.

Причината што ја споменав оваа солена светилка во мојата листа е нејзиниот волшебен сјај. Создава мирна атмосфера, поканувајќи ве да се опуштите и да најдете утеха.

Исто како и повеќето висококвалитетни светилки, доаѓа со прилагодлив прекинувач за затемнување што ви овозможува да создадете совршен амбиент без напор. Загреаните кристали на сол на светилката исто така ослободуваат негативни јони, помагајќи да се врати јонската рамнотежа за да се подобри квалитетот на спиењето.

Придобивки од ламбата за сол на Хималаите

Постојат тони придобивки од купувањето и користењето хималајски солена ламба кои немаат врска со декорација или амбиент. Еве пет придобивки од тоа да имате светилка од хималајска сол во вашиот дом наместо светилка со традиционална сенка.

1. Воздухот ќе ви биде почист

Ова беше споменато погоре, но вреди да се напише повторно бидејќи има чист, а свежиот воздух во вашиот дом нуди толку многу дополнителни подобрувања на целокупното здравје. Во античко време (па дури и денес), луѓето ја истражувале Халотерапијата - практика на алтернативна медицина која вклучува дишење во солен воздух. Иако ова треба да се направи со претпазливост и под водство на стручно лице.

Светилите од хималајската сол се многу побезбедна алтернатива од солената соба. Тие ги филтрираат загадувачите како првут од домашни миленици, мувла и мувла и исто така помагаат да се намалат
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.