7 лесни начини за чистење на тарот картите за совршено читање

7 лесни начини за чистење на тарот картите за совршено читање
Randy Stewart

Можеби сте слушнале различни извештаи за тоа како некој „треба“ да стекне и да се грижи за тарот-палубата. Се сеќавам дека ги слушнав овие приказни во времето пред да ја поседувам мојата прва палуба.

Можете да ги користите картичките само ако ви е подарена палуба, беше една инструкција. Мора да извршите ритуал за да ја исчистите вашата палуба од енергија и да ја направите ваша, беше уште еден.

Иако никогаш не би ја минимизирал мудроста на различните култури и нивните верувања за најдобрите начини за добивање и грижа за нивните гатачки алатки, постојат некои стандардни верувања кога станува збор за грижата за вашиот тарот шпил и како да ги исчистите тарот картите.

Значи, ајде да разговараме за тоа како да ги исчистите тарот картите и да се грижите за вашиот тарот шпил. Забележете дека можете да ги користите и овие методи за чистење за картички на оракул и палуби со картички за ангели.

Како да ги исчистите картичките на тарот наспроти расчистувањето на вашата палуба

Во зависност од специфичната култура или систем на верување, чистењето и чистењето на вашата палуба од тарот може да значи различни работи.

Некои да речете „да ги исчистите“ картичките значи дека намерно ги неутрализирате, како што е рестартирање на компјутерот за да го вратите на фабричките поставки и да ги избришете сите персонализирани датотеки складирани на него.

Да „исчистите“ тарот картичките може да значи нешто малку поинаку . Ова може да значи дека не само што ги неутрализирате вашите карти, туку и енергично ги отстранувате сите енергии што може да бидат негативни, оттргнувачи или тешки.

Разликата е мала,и високите вибрации ќе ве спречат да добивате збунувачки отчитувања.

Редовното полнење на вашите картички е одличен начин и за одржување на точноста во читањата.

Само запомнете дека најмоќниот начин да се грижите за вашите картички енергично значи да го усогласите процесот со она што е значајно за вас или она што функционира за вас.

Затоа, испробајте ги горенаведените методи, можеби дури и измешајте ги, за да најдете метод за чистење што резонира со ти.

Се надевам дека со оваа статија ви дадов неколку лесни методи за чистење и чистење на тарот картите. Ако имате друг систем или техника за чистење на тарот картите, би сакал да слушнам од вас! Дозволете ми да знам во делот за коментари подолу.

а некои луѓе ги користат термините наизменично. За мене, идејата за чистење на картите е прашање на неутрализирање на енергијата од минатото.

Да се ​​исчистат тарот картите значи всушност да се преземат дополнителни мерки за навистина да се исчисти енергијата. Ова е повеќе како длабинско чистење.

Третиот чекор се нарекува „полнење“. Откако картичките ќе се неутрализираат, а потоа ќе се исчистат на подлабоко ниво, можете да ги натопите картичките со специфична позитивна енергија. Ова се нарекува „полнење“ на картичките. Други услови за полнење може да вклучуваат нивно благослов.

7 лесни начини за чистење на палубата за тарот

Пред да ја користите таа палуба за тарот, особено нова, верувам дека е добра идеја да се исчисти, исчисти , а потоа наплаќајте ги новите тарот картички.

Ако ништо друго, ова помага да се усогласи енергијата на картите со вашите лични енергии. Со тоа се зацврстува вашата врска со картите што ќе доведе до попрецизни и проникливи читања.

Затоа, пред да ги користите вашите тарот картички, одвојте малку време за ритуал на расчистување и чистење. Иако ги користам двата посебни термини, тие одат рака под рака. Слично како да ја миете косата со шампон и потоа да користите регенератор. Полнењето, исто така, може да се направи во истиот ритуал.

Подолу се дадени голем број на различни начини за чистење и чистење на вашата палуба од тарот. Без разлика дали користите некоја од овие алатки или ниедна од нив, планирајте процес за неутрализирање и чистење на картичките, друг процес заенергично прави „длабоко чистење“ или чистење, а потоа уште еден процес за полнење.

1. Дува & засилувач; Тропање

Почнуваме со мојот омилен на сите времиња: дување и тропање на картите. Земете ги вашите картички и раздвижете ги во едната рака. Нежно почнете да дувате на картичките. Еден здив вообичаено ќе ви помогне.

Сега, направете еден уреден куп карти и тропнете на врвот на палубата. Вашите картички сега се исчистени од старата енергија и подготвени за нивното следно читање.

2. Месечева бања

Полната месечина е добро време да се ослободиме од старата енергија во себе и сите предмети што ги поседуваме. Затоа, полната месечина е совршен извор за чистење и чистење на вашите тарот картички.

Можете да создадете „месечева бања“ со едноставно ставање на картичките во вашиот прозорец или (ако времето го дозволува тоа ) надвор на месечината.

Веројатно најдоброто време да го направите ова е за време на вашата фаза на Месечината. Со ставање на вашите картички под месечината за време на вашата лична фаза на Месечината би требало да создаде уште подлабока врска помеѓу вас и вашите Тарот картички !

Сакате точно да знаете кога е вашата фаза на Месечината и дознајте за вашиот знак на Месечината? Проверете го ова бесплатно читање на Месечината што сакам да го правам со кликнување на сликата подолу:

Полната месечина може да се користи и за полнење на вашите картички. Ова вклучува да ги завиткате во безбедно платнена тарот торба и да спиете со нив под перницата три ноќи.почнувајќи со следната полна месечина.

3. Кристали

Можете и да го поставите вашиот шпил на или помеѓу кристали кои извлекуваат негативни енергии за чистење и полнење на вашите тарот картички. Ова е всушност еден од моите омилени методи, бидејќи е едноставен и сакам да работам со кристали.

Како? Едноставно ставете чист кварц на врвот на вашата тарот палуба кога не го користите. Толку е едноставно!

Ако сакате да работите со други кристали освен проѕирен кварц, би препорачал да користите Аметист или Селенит. Тие исто така имаат својства за чистење. Вашиот роден камен исто така може да биде моќна алатка.

4. Погреб на сол

Некои читатели користат сол како прочистувач. Ако сакате да го испробате овој метод за чистење на тарот картичките, прво цврсто завиткајте ја картичката во пластична кеса. Потоа земете херметички сад со сол што е доволно голем за вашите картички.

Сега ставете ги картичките во садот и проверете дали се опкружени со сол од сите страни (да дури и одозгора). Оставете ги картичките во садот барем неколку дена.

Лично, не се осмелувам да го користам овој метод со моите омилени палуби, бидејќи постои ризик да ги оштетам вашите картички. Особено кога вашиот сад не е херметички, бидејќи солта може да вшмукува влага од воздухот. Но, знам дека многу читатели го преземаат овој ризик:)

5. Темјан или стапче за дамка

Ако изберете да користите алатки во процесот, можете да користите и билки за чистење како сушен жалфија,Пало Санто, трева од локално потекло или едноставно стапче за размачкување кое ја постигнува истата цел.

Со согорување на билката, можете да ја поминете вашата палуба низ чадот за да ја исчистите и исчистите од минатите енергии.

Исто така види: Ангел број 44 Значење во љубовта, кариерата & засилувач; Духовност

Можете и да ги издувате картите на маса и да поминете со стапче/пало санто/мудрец. Потоа наредете ги картичките и поминете го стапчето за размачкување или темјанот над и под нив.

Можете да го користите и методот на замачкување за да ја наполните вашата палуба.

6. Садови за пеење

Дали знаевте дека можете да користите и сад за пеење за да ги исчистите и исчистите тарот картите?

Овие лековити басени ми помогнаа да ги контролирам емоциите, да ги зајакнам чакрите и дури и го подобри моето физичко здравје. Но, јас ги користам и за чистење на тарот картите со ставање на мојот шпил во садот за пеење, додека го свирам.

Исто така види: Декодирање на астрологија на 5-та куќа: зајакнување, како ја обликува вашата мирна личност и односи

7. Визуелизација и медитација

Без алатки, чистењето и бришењето на вашите тарот картички може да биде едноставно како молитва или визуелизација за да се избрише секоја мината енергична врска со картичките.

Ова е како пребојување на куќа кога го купуваш. Некој друг го поседувал претходно, го бојадисал како што сакале, но сега е твоја куќа, па ставаш свој личен белег на неа.

Со пребојување на собите, вие изјавувате „ова е мојот простор сега и треба да го исклучам од минатото и да го поврзам со сегашноста.

Расчистувањето на картичките не е различни. Може да визуелизирате бела светлина околукартички додека ги држите во двете раце. Може да медитирате на нив и да визуелизирате џиновска гума што ги „брише“ сите енергии што се прикачени на картичките.

Следно, можете да замислите или визуелизирате дека навлегувате подлабоко во енергијата на палубата со карти и повлекувајќи ги сите несовршени, густи, тешки или негативни енергии. Може да го визуелизирате ова како длабоко чистење или длабоко чистење.

Не морате физички да ги чистите вашите картички, всушност, ова веројатно не е добра идеја. Но, визуелизирањето на процесот помага да се ослободат картичките од другите енергии од минатите сопственици или минатите читања.

Конечно, кога вашите картички ќе се исчистат, можете да ги наполните држејќи ги повторно во двете раце и визуелизирајќи нови , чиста, мудра, сочувствителна и духовна енергија влегува во картите. Можете да ја визуелизирате оваа енергија што доаѓа директно од божествениот извор, на пример.

Можете и да ги наплаќате вашите картички со кажување молитва или опело над нив. Сè што правите што ги натопува картичките со вашата повисока енергија или поголема вибрациона енергија, било да е тоа од кристали, билки, па дури и изложување на мирна или духовна музика, помага да се усогласи нивната енергија со вашата намера.

Зошто да се чисти Тарот картичките се важни

Дали тарот картичките ќе работат ако не се исчистат, исчистат и наполнат? Секако. Верувам дека ќе. На крајот на краиштата, вие толкувате архетипови и сè уште можете да читате картички дури и ако тоа е суптилноенергиите не се одржуваат.

Но, со текот на времето потребно е да ги исчистите енергиите и да ги наполните картичките исто како што треба да го исчистите и надополните компјутерот, телефонот или било што друго.

Размислете вака, ако на ѕидот ви висеше убава слика и од година во година собира прашина, вашата способност да ја гледате и цените се менува. Дури и ако таа промена е мала, сè уште не е толку јасно кога била нова и свежа.

Кога читате тарот карти, имате работа со суптилна енергија. Ако другите ракуваат со вашите картички (некои читатели не го дозволуваат ова, некои го дозволуваат тоа), тогаш нивните физички и суптилни енергии влегуваат во вашите картички.

Читањата често се емотивни и може да бидат тешки, а истовремено и длабоко заздравувачки. Целата таа енергија се апсорбира во вашите картички со текот на времето.

Добра идеја е да продолжите да ги чистите, чистите и периодично да ги надополнувате во зависност од тоа колку често ги користите и какви видови читања се направени со нив.

Исчистете ги вашите картички врз основа на вашите културни верувања

Вашите индивидуални духовни верувања и практики се најдобриот начин да се утврди што точно ќе функционира за вашиот метод на чистење или чистење.

најмоќниот начин да се грижите за вашите картички енергично е да го усогласите процесот со она што е значајно за вас врз основа на вашите духовни практики или само она што функционира за вас.

Едноставното може да биде најдобро бидејќи тоа ви дозволувада го ставите најголемиот дел од вашиот фокус директно во процесот на чистење и чистење на вашите картички.

Можете да ги користите фазите на Месечината (особено вашата лична фаза на Месечината ) или други астролошки маркери како време рамки за да се фокусирате на одржување на енергијата за вашите картички, на пример.

Можете да користите и целосен ритуал или едноставна молитва. Може да користите благословена морска сол или темјан како Жалфијата или едноставно да ја искористите сопствената лична енергија за да ги исчистите картите за чистење и тарот.

Нега и одржување на таротската палуба

Покрај духовното и енергичното аспект на грижата за вашата палуба, има и практични размислувања што треба да ги имате на ум.

Дали читате за другите или само за себе? Ако читате за другите, можеби ќе сакате да одлучите дали ќе дозволите или не другите да ракуваат со вашите карти.

Иако е добро да го исчистите и исчистите вашиот тарот палубата дури и ако не дозволувате другите да ракуваат со вашите карти , можеби нема да чувствувате потреба да го правите тоа толку често. Ако само вие ракувате со вашите картички, размислете за расчистување и чистење месечно.

Сепак, ако други се справуваат со вашите картички, можеби имате други размислувања, како на пример дали да користите резервна палуба за читања во кои се вклучени други, за да остане само друг шпил за ваша приватна употреба.

Користење тарот ткаенина

Ако ги цените вашите картички, предлагам да користите специјална заштитна тарот ткаенина за да ги завиткате картичките. Некои луѓе прават или купуваат елаборирани и убавиткаенини кои можат да послужат и како обвивка и како крпа за маса на која се читаат таротот.

Ова е изненадувачки добро изработена и тешка кадифена ткаенина што доаѓа со прекрасна торбичка за карти што одговара. Вашите картички никогаш нема да изгледаат исто на позадината со црна кадифена ткаенина и уште подобро, на овој начин ќе ги одржувате чисти и во добра состојба. Препорачливо е!

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Кути за складирање на картички тарот

Друг начин да ги заштитите вашите картички и да додадете малку дополнителна заштита е со чување на нивната палуба Тарот во кутија за складирање или контејнер. Исто така, додава дека малку талент и професионалност кога ги вадите вашите картички од убава кутија!

Моја препорака за кутија за складирање Тарот е оваа Дрвена кутија на Dharma Objects. Деталите на горниот дел од кутијата се многу добро изведени и рачно изработени во прекрасно дрво Манго. Освен тоа, има совршена големина (не само за картички, туку и за нишала и кристали) и е прекрасен подарок за љубителите на тарот!

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Сметам дека многу палуби што ги купувам се убави, но имаат релативно слаби кутии кои не траат долго. Пронаоѓањето дрвена кутија за тарот може да биде добар начин да се осигурате дека вашите картички се чуваат безбедни.

Започнете со чистењето веднаш

Иако вистинската работа започнува кога ќе седнете да се консултирате со вашиот тарот шпил. има и работа што треба да се направи во грижата и одржувањето на вашата палуба.

Одржување на енергијата на вашите картички чиста
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.