17 книги што мора да ги прочитате Тарот од почетници до напредни

17 книги што мора да ги прочитате Тарот од почетници до напредни
Randy Stewart

Содржина

Започнувањето на патување со тарот, особено како почетник, може да биде возбудливо, но застрашувачко искуство, со оглед на изобилството на тарот книги таму. Изборот на вистинскиот водич за помош во учењето тарот и толкувањето на значењата на тарот картите е од клучно значење.

Како љубител на тарот, истражив безброј книги кои ми помогнаа да ја зајакнам мојата врска со мојот тарот шпил и да го разберам нијансираниот тарот систем . За да ви заштедам од долгите часови на пребарување, составив листа од седумнаесет тарот книги што мора да се прочитаат, од водичи за почетници до напредни текстови.

За неколку недели, вашата полица може да преполни со богатство на знаење за тарот. Значи, еве ја нашата крајна листа на книги за тарот за 2023 година за да го започнете вашето патување. И, слободно споделете ги вашите лични препораки во коментарите!

ПРЕГЛЕДНИ НАЈДОБРИТЕ КНИГИ ТАРОТ ВО ТРЕНД ДЕНЕС

Бидејќи започнувањето со Тарот понекогаш може да биде малку поразително, избрав неколку од моите омилени книги за тарот за почетници, а исто така вклучуваа и некои од најдобрите напредни тарот книги за поискусните читатели меѓу нас.

Ве молиме слободно испратете ми какви било ваши предлози за книги бидејќи навистина сакам да нуркам во нови начини на гледање на ширење, картички, читања и водичи за тарот.

* Некои од линковите подолу се придружни врски, што значи дека ако изберете да купите, ќе заработам провизија. Оваа провизија нема дополнителни трошоци за вас. Допрофесионален развој и лична отпорност.

Напредните читатели ќе уживаат и во нијансираните теоретски дискусии за таротот. Книгата ќе ве научи да се прилагодите на вашето внатрешно јас со размислување за слики, значења и асоцијации на картички. Како холистички тарот: Интегративен пристап за користење на Тарот за личен раст е толку сеопфатен. Ќе се враќате на него одново и одново!

Тарот и астрологијата: Подобрете ги вашите читања со мудроста на Зодијакот - Корин Кенер

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Науката за астрологијата е многу важен систем што треба да го вклучите со вашите читања на тарот, бидејќи тој суштински се поврзува со таротот шест века.

Во оваа книга пријатна за корисникот, Кенер го олеснува истражувањето и учењето од оваа фасцинантна раскрсница, дури и ако немате Воопшто знаење за астрологијата.

Таа ќе ви помогне да го започнете вашето патување дискутирајќи за основите на таротот и астрологијата, архетипските симболи и слики на картичките, дванаесетте знаци на зодијакот и планетите.

0>Тарот и астрологија: Подобрете ги вашите читања со мудроста на Зодијакот ќе ве научат да комбинирате тарот и астрологијата за себе - и да ја проширите практиката на тарот додека го збогатувате вашиот живот.

Тарософија - Маркус Кац

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Секако, не најмалата книга на мојата листа е Тарософија напишана од Маркус Кац. Книгата содржи збирка од сето знаење и мудрост што ги има Кацстекнато по 30 години учење, читање, истражување и предавање на тарот. Тој успешно ја комбинира академската строгост со практични искуства.

Со 50 уникатни вежби и детални листи за читање, ќе ви даде многу совети и идеи кои ќе ви помогнат да ја истражите мудроста на картите на разигран начин. Навистина ги отвора очите за читателите на тарот кои сакаат да навлезат подлабоко.

Навистина уживав во читањето на оваа книга и им ја препорачав на сите мои пријатели кои се ориентирани кон тарот, па би ве намамила дефинитивно да ја прочитате и вие !

The Essential Lenormand: Your Guide to Precise & Практично гатање – Рана Џорџ

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Не толку напредна книга за читање тарот, туку повеќе книга за општо гатање. Избрав да ја вклучам оваа книга на списокот за да го проширам вашиот опсег на читање картички за дополнително да ги подобрите вашите вештини и способности.

Повеќе од 150 години, палубата Lenormand е популарна алатка за гатање низ целиот свет и мора да се прочита ако сакате да станете врвен читател.

Од едноставни прашања до критични дилеми, Lenormand обезбедува поглед на иднината кога ви е најпотребно.

Суштината Lenormand вклучува методи за читање од старата школа, модерни техники, трикови и совети за работа со повеќе намази и начини да го користите Lenormand во вашето следно читање тарот.

Бонус: Најдобри книги за боење тарот

Секогаш кога ми треба малкуОдбив од „тешките“ учења на некои од горенаведените книги, сакам да се префрлам на некое внимателно боење. Подолу се моите омилени три тарот боенки за да инспирираат и поттикнат поголема креативност додека работам на совладување на прекрасниот свет на тарот.

Книга за боење Тарот – Тереза ​​Рид

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Ова боење книгата е едноставно ФЕРСЕНА. Дури и како почетно читање на тарот, буквално можете да го обоите вашиот пат низ секоја карта на палубата - и за кратко време да преминете од „тарот дебитант“ до „тарот мајстор“. Зборуваме за забавен начин да научите како да тарот, нели?

Создаден специјално за нови практичари и луѓе кои биле заплашени од тарот, овој водич е создаден за да ви помогне веднаш да започнете со практиката на тарот која ќе само расте и продлабочува.

Прекрасно спирално врзан има големи репродукции на тарот-палубата Рајдер-Вејт-Смит, со главни и помали аркани, со предложени бои и идеи за поттикнување на креативноста за излегување надвор од предлозите.

Книга за боење со тарот карти за возрасни - Г. Картер

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ЦЕНАТА

Без разлика дали сте нов во тарот или искусен читател, книгата за боење со тарот картички за возрасни ќе ви помогне да ги откриете и истражите картите на нов и разигран начин.

Сепак, нема информации за картичките, па ако сакате да научите тарот додека боите, ви предлагам да одите со првата тарот боенка.

Оваа книга е одлична ако стебарате да ги вежбате вашите вештини за боење на сите карти и да дадете свој личен пресврт на палуба што ќе стане навистина ваша.

Боење на сенките: весник на Тарот – Ејми Цезари

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Она што е различно за оваа боенка за тарот е тоа што не е фокусирана на боење на тарот картите, туку на целата убавина и магија околу таротот. Оваа боенка ве води на магично возење со истражување на страници со богато илустрирани белешки, различни намази на тарот, магични магии и многу повеќе додека го следите вашиот интуитивен пат во овој волшебен дневник за боење тарот.

Навистина еден од моите омилени кога ми треба мала пауза од животот и сакам да се спуштам низ зајачката дупка како Алиса во земјата на чудата.

ЧПП ПРАШАЊА ЗА ТАРОТ КНИГИТЕ ЗА ПОЧЕТНИ И НАПРЕДНИ ЧИТАТЕЛИ

КОИ КНИГИТЕ ЗА ТАРО СЕ ПРЕПОРАЧУВААТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ?

За оние што го започнуваат своето патување со тарот, ви го предлагаме „The Ultimate Guide to Tarot“ од Лиз Дин, „Најлесниот начин да се научи тарот — некогаш“ од Дасти Вајт, и „Tarot Cards: A Beginners Guide of Tarot Cards“ од Џулија Стејсон. Овие книги нудат лесен вовед во значењата и техниките на тарот картите.

КОИ КНИГИ МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ДА ГИ УНАПРЕДУВАМ МОИТЕ ВЕШТИНИ ЗА ЧИТАЊЕ ТАРОТ?

За искусни читатели на тарот кои сакаат да го продлабочат своето разбирање , препорачуваме „Седумдесет и осум степени на мудрост: Книга за тарот“ од Рејчел Полак, „Тарот надвор од основите“ од ЕнтониЛуис и „Напредни тароти на тарот“ од Дасти Вајт. Овие книги навлегуваат подлабоко во толкувањата на тарот картите и обезбедуваат увид за сложени читања.

ИМА КРЕАТИВНИ НАЧИНИ ДА СЕ УЧИ ПРЕКУ КНИГИТЕ ТАРОТ?

Да, постојат иновативни книги како „The Tarot Coloring Book“ од Тереза ​​Рид и „The Tarot Card Adult Coloring Book“ од Г. Картер. Овие книги ја комбинираат уметноста на боење со учењето тарот, нудејќи интерактивен пристап за разбирање на значењата на тарот картичките.

Избор на вашата книга за тарот и палуби со карти

Навистина сум среќен што можам да споделам Овие книги ги препорачувам и на моите студенти кои го започнуваат своето патување низ тарот.

И сега, повеќе од кога било, луѓето бараат одговори внатре. Преку нашите читања, картички и книги ќе најдеме повеќе значење и преку заедницата, што градиме онлајн и офлајн, ќе најдеме подобри начини да го примениме тоа значење и да предизвикаме поголема радост кај оние околу нас.

Лагам во делот Тарот на мојата локална книжарница

Како што споменав на почетокот на овој напис, оваа листа во никој случај не е комплетна. Ја ревидирам мојата листа (премногу) често затоа што иако има некои класици кои се таму за да останат засекогаш, има и нови книги објавени со модерни позиции и неверојатни дизајни на тарот од новите претстојни читатели и нашата заедница.

Се надеваме, можете да ги оставите вашите размислувања во коментаритеподолу и дозволете ми да знам која книга најмногу ви се допаѓа. Откако ќе се прочита и одобри, ќе се погрижам да ја додадам во оваа врвна листа на тарот книги со пофалба за вас!

Дали ќе ја известите нашата заедница за вашата омилена книга за тарот?

Исто така види: Ангел број 222: 7 причини зошто го гледате 222дознајте повеќе, кликнете тука.*

КНИГИ КАРТИЧКИ ТАРОТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ

Кога штотуку почнувате со читање тарот картички и книги, ви предлагаме погледнете го списокот подолу пред да продолжите со нашите понапредни книги за читање тарот.

Почнав со наведување на повеќе воведни книги за тарот, а потоа допрев до некои специфични книги за читање карти за почетници, а потоа следев со книги со тарот. , за да завршиме со книга која учи подуховен вовед во читањето и учењето на таротот.

Исто така види: 4 Моќно толкување на соништата Тарот се шири

Крајниот водич за тарот – Лиз Дин

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Крајниот водич за тарот е дефинитивно една од најдобрите тарот книги за почеток. Сакам да ја користам оваа книга како водич како нејзина лесна за употреба, но сепак доволно сеопфатна.

Таа обезбедува лесни чекори за тоа како да започнете со читање и опции за различни разновидни картички, често проследени со детален опис на секоја карта на главната, како и на помалата аркана.

Лично се враќам на The Ultimate Guide to Tarot Card Meanings одново и одново кога барам освежување. Доволно е сеопфатен и прецизен, а сепак лесен за користење.

Затоа, верувам дека ова е една од најдобрите тарот книги за почетници на пазарот. Нема да зажалите што ја купивте оваа книга кога само сакате да започнете со тарот и сакате солиден вовед.

Најлесниот начин да научите тарот — досега – прашливо бело

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Дали сакате да се забавувате учејќи да слушате што ви кажуваат вашите картички уште од првиот ден? Тогаш најлесниот начин да го научите таротот - некогаш!! е совршена книга за вас! Нека не ве залажува осветлениот непочитуван тон на авторот.

Информациите во оваа книга се солидни, а практичните вежби се врвни. Со својот уникатен, заштитно лице исповеднички стил, Вајт ќе ве научи на значењето на секоја од 78-те карти.

Тој нема да ви дозволи да запомните генерички клучни зборови. Наместо тоа, тој вклучи практични практични вежби за учење и работа со тарот. Ќе ја продлабочи вашата врска со картите.

Исто така, ви помага да развиете вештини за создавање систем на значења кои се прилагодени на вашите уникатни инстинкти и интуиција. Двата извичник во насловот сигурно се добро заработени.

Вашиот интуитивен весник и работна тетратка за тарот за печатење

Моето лично вежбање тарот доби најголем поттик кога не бев премногу строг кон себе и бев само забавувај се со картичките. И тоа е она што ме инспирираше да создадам мое сопствено списание и работна книга Тарот за печатење! Го поделив ова списание за тарот за печатење на следните пет секции за лесно да ви помогнам на вашиот пат со таротот:

  • Вашата палуба на тарот и ти
  • Основните таротови се шири
  • Циклуси
  • Љубов тарот
  • Читање тарот за себе

Секој дел во оваа работна книга содржи забава илесно намази со многу простор каде што можете или да нацртате, залепите или да ги запишете картите што сте ги извадиле.

​Покрај намазот, ќе најдете и неколку забавни вежби кои може да ви помогне да се поврзете со вашата палуба… работи како брзо запознавање со вашите картички, распоред за креирање ваши читли (ова многу ми помогна кога ги научив значењата) и неколку совети и трикови за почетници на тарот.

Се надевам, го поттикнав вашиот интерес! Ако го сторив тоа, ќе бев засекогаш благодарен кога ќе го купите овој весник Tarot на мојата мала продавница Etsy токму овде.

Можам да ви гарантирам дека ова не само што ќе ги зголеми вашите нивоа на самодоверба и вештини, туку што е најважно, ќе го направи тоа многу позабавно!

Тарот картички: Водич за почетници за тарот картички - Џулија Стејсон

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Со оглед на тоа што првите споменати книги од оваа крајна листа обезбедуваат солиден вовед во сè тарот , фокусот во оваа книга е повеќе на специфичните картички за да се овозможи човек да биде посвесен и да ги види можностите кога нормално би било тешко.

Книгата ја објаснува целта на тарот картите и значењето зад секоја специфична картичка. Секоја картичка што е објаснета има слика од таа картичка со јасно објаснување за тоа што треба да се види, така што можете да ги препознаете кога ќе ги видите, без оглед на шпилот со картички.

Книгата исто така детално објаснува , како да се направи читање и кој се шири да се користи.

Особеноза луѓе со потекло во источните вери како Дао и Будизмот, оваа книга е екстра фасцинантна. Читајќи ја оваа книга за почетници, станува очигледно дека авторот има вистинска страст за таротот, па дури и дискутира за светата природа на само изборот на вистинската палуба од тарот карти за вас. Дефинитивно мора да се има на вашата полица за тарот.

Лесно тарот: Научете да ги читате картите – Џозефин Елершо

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Создаден специјално за почетните читатели на тарот, овој лесен тарот комплет е Најлесен начин да научите да читате картички на Тарот. Во Прирачникот Easy Tarot, авторката Џозефина споделува трикови за умот, кратенки и вредни техники за заштеда на време за да го подобрите читањето на картичките и општото знаење.

Оваа книга го прави многу лесен и поедноставен што секој може да го научи со овој метод. Оваа книга за тарот објаснува сè и се додека точно ги следите упатствата во книгата, можете да го научите точниот процес на читање тарот во рок од неколку дена.

365 Тарот се шири: Откривајќи ја магијата во секој ден - Саша Греам

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Откако ќе ги совладате основите на читањето тарот, ќе сакате да истражувате нови намази. Како што е опишано во Крајниот водич за почетници на тарот, најмногу даден совет за почетниците е да го научат таротот со влечење дневна карта.

Оваа книга го применува овој совет и за учење нови намази со обезбедување намаз од тарот за секој ден одгодина.

Секое ширење во книгата се поврзува со историски или магичен настан што се случил на тој ден и е придружен со детални информации и примероци на прашања на кои треба да се фокусираме.

Со 365 таротски размаски: откривање на Магија во секој ден ќе имате големо патување за да го реализирате просветлувањето секој ден од годината.

Моќниот тарот: Повеќе од 100 намази – Триш Мек Грегор

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Уште една одлична книга за дознајте дека намазот на тарот е моќен Тарот: Повеќе од 100 намази кои даваат конкретни одговори на вашето најважно прашање. Оваа книга содржи добар водич за почетници за тарот, но содржи и скоро 100 страници тарот намази.

Овие намази се организирани според тоа колку карти им се потребни. Можете да започнете со ширењето на една карта „Да/Не“, но исто така можете да ги тестирате вашите вештини за тарот со сеопфатното ширење на дваесет и четири карти на Двојниот хороскоп.

Моќниот тарот, додека не оди толку длабински во историјата на картичките како што би сакал (што е одлично за почетници), прави многу јасно и концизно резиме за употребата и потеклото на алатката.

Исто така, има добро долго објаснување, не само на секоја картичка, но како картичките можат да комуницираат една со друга. Покрај тоа, авторите вклучија и значења за зајакнување на секоја картичка. Ова е многу корисно кога сакате да ја објасните употребата на картичките во магии и баења.

Седумдесет и осум степени наМудрост: Книга за тарот - Рејчел Полак

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Ниту една листа на книги за тарот не е комплетна без класичните Седумдесет и осум степени на мудрост. развивате врска со вашите карти и сопствената духовна страна.

Оваа книга се базира на историјата, митологијата и филозофијата и навлегува длабоко во симболиката и значењето на секоја картичка.

Покрај тоа , воведува вообичаени и практични намази. Како таква, таа е јасна и читлива книга. Длабока и богата со информации и за почетниот и за напредниот тарот студент.

Авторката на оваа книга, Рејчел Полак, се смета за една од најистакнатите светски авторитети за модерното толкување на таротот. Рејчел не само што е членка на Американското здружение за тарот, на Меѓународното здружение за тарот и на еснафот Тарот од Австралија, туку и предава на познатиот институт Омега во последните 15 години.

Книги со тарот карти за напредни читатели

По завршувањето на почетниот дел од книгите со карти тарот, сега можеме да преминеме на понапредниот дел за да изградиме поголема доверба во вашите читања, да ја примениме астрологијата и да добиеме поголема перспектива за историјата и духовните значења на вашите распространети .

Тарот надвор од основите: стекнете подлабоко разбирање на значењата зад картите - Ентони Луис

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Ова е една од првите книги што ги имамби ви препорачал откако ќе завршите со читање на нашата листа на книги за почетници на тарот. Навистина е повисоко ниво во читањето тарот што ве учи како да станете напреден практикант.

Оваа книга ги нагласува влијанијата на астрологијата и споделува упатства за работа со пресврт, симболика на броеви, интуиција, четири елементи и филозофските корени на таротот.

Совршено продолжение за да ги подигнете вашите читања на следното ниво и да го продлабочите вашето напредно знаење за таротот.

Има добра рамнотежа во оваа книга помеѓу историчноста, истражувањето и личното мислење кое е привлечно и читливо, а знам со текот на времето, ќе се вратам наназад и ќе ги препрочитам поглавјата за астролошкото влијание во моменти кога ќе ми треба освежување.

Напредни Тарот на Тарот – Dusty White

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Оваа книга ги открива напредните техники за ширење и трговските тајни што ги користат врвните психичари, читатели на тарот и медиуми во овој свет на дневна основа.

Ова е напреден прирачник како да се тарот за професионалци кои наплаќаат од 100 до 1.000 долари на час.

Навистина ја подобрив мојата прецизност и ја зајакнав мојата интуиција и читање со вежбање на вежбите и играње на игрите опишани во оваа книга.

Кога сакате да ги подигнете вашите читања на следното ниво и да бидете поинакви од другите, ова е книгата што ви е потребна за да станете вистински вешт читател на тарот.

Предупредување:Потребна е силна основа и доверба во вашата палуба за тарот пред да работите на тајните во оваа книга. Во спротивно, работите едноставно нема да дојдат на свое место и оваа напредна книга за тарот ќе биде губење време, енергија и пари.

21 начини да прочитате карта на Тарот – Мери Грир

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Ова е исто така одлична книга што треба да ја земете во предвид откако ќе завршите некои од почетните книги. Исто како што дваесет и шестте букви од азбуката може да се комбинираат за да формираат милијарди зборови, така и дваесет и еден метод на Грир може да се користат во која било комбинација за стекнување неверојатни нови сознанија за таротот.

Техниките опишани во 21 начин да Читањето Тарот картичка ќе ви помогне да ја изградите вашата самодоверба за читање самостојно без помош на прирачник или водич.

Учите како да читате во моментот, без да бидете врзани за книга за да ја консултирате секоја значењето на картичката. Ова ќе резултира со поприсутно читање во кое сте поотворени за пораките што течат низ картичките.

Со совладување на 21-от различен метод, ќе напредувате за да преминете од почетник до средно читател на тарот.

Холистички тарот: Интегративен пристап за користење на таротот за личен раст - Бенебел Вен

ПОГЛЕДНЕТЕ ЦЕНА

Оваа книга не остава ништо. Опфаќа теми за почетници како што се избирање на значењата на вашата палуба и карти, како и средни и напредни теми, како на пример како да се користи таротот за подобрување на односите,
Randy Stewart
Randy Stewart
Џереми Круз е страстен писател, духовен експерт и посветен застапник за грижа за себе. Со вродена љубопитност за мистичниот свет, Џереми го поминал поголемиот дел од својот живот истражувајќи длабоко во сферата на тарот, духовноста, броевите на ангелите и уметноста на грижа за себе. Инспириран од сопственото трансформативно патување, тој се труди да ги сподели своите знаења и искуства преку неговиот волшебен блог.Како љубител на тарот, Џереми верува дека картите содржат огромна мудрост и водство. Преку неговите проникливи толкувања и длабоки согледувања, тој има за цел да ја демистифицира оваа древна практика, охрабрувајќи ги своите читатели да се движат во нивните животи со јасност и цел. Неговиот интуитивен пристап кон таротот одекнува кај трагачите од сите сфери на животот, обезбедувајќи вредни перспективи и осветлувачки патишта до самооткривање.Воден од неговата неисцрпна фасцинација со духовноста, Џереми континуирано истражува различни духовни практики и филозофии. Тој вешто ги спојува светите учења, симболиката и личните анегдоти за да фрли светлина врз длабоките концепти, помагајќи им на другите да тргнат на сопствените духовни патувања. Со својот нежен, но сепак автентичен стил, Џереми нежно ги поттикнува читателите да се поврзат со своето внатрешно јас и да ги прифатат божествените енергии што ги опкружуваат.Освен неговиот голем интерес за тарот и духовноста, Џереми цврсто верува во моќта на ангелотброеви. Црпејќи инспирација од овие божествени пораки, тој се обидува да ги открие нивните скриени значења и да ги поттикне поединците да ги толкуваат овие ангелски знаци за нивниот личен раст. Со декодирање на симболиката зад бројките, Џереми негува подлабока врска меѓу неговите читатели и нивните духовни водичи, нудејќи инспиративно и трансформативно искуство.Воден од неговата непоколеблива посветеност на грижата за себе, Џереми ја нагласува важноста на негувањето на сопствената благосостојба. Преку неговото посветено истражување на ритуалите за грижа за себе, практиките на внимателност и холистичките пристапи кон здравјето, тој споделува непроценливи сознанија за водење балансиран и исполнет живот. Сочувството на Џереми ги охрабрува читателите да дадат приоритет на нивното ментално, емоционално и физичко здравје, поттикнувајќи хармоничен однос со себе и со светот околу нив.Преку неговиот волшебен и прониклив блог, Џереми Круз ги поканува читателите да тргнат на длабоко патување на самооткривање, духовност и грижа за себе. Со својата интуитивна мудрост, сочувствителна природа и широко знаење, тој служи како водилка, инспирирајќи ги другите да го прифатат своето вистинско јас и да најдат смисла во нивниот секојдневен живот.